Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Trzeba obserwować podłoże, ma być lekko wilgotne, nie suche i niezbyt nasiąknięte. Fiołki nie lubią nadmiernej wilgotności. Jeśli fiołek jest przykryty podlewać jeszcze mniej, bo mniej wysycha.
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Droga Hoodedcrow :) widzę że jesteś dociekliwą osobą, więc proszę.
Obrazek

Oto trzy fiołki. Małe doniczki mają 5 a duża 7 cm wysokości. Do tej większej, aby podlać fiołka wlałam 20 ml wody, ale ziemia była już mocno sucha, czyli doniczka z fiołkiem była lekka jak ją wzięłam do ręki.
Jeśli Twoja doniczka jest podobnej wielkości, i będzie w woreczku, a widzę że ziemia jest mokra to nie podlewaj wcale przez kilka dni. A w woreczku zrób ze trzy dziurki wielkości takiej jak byś "dziubła" wkładem od długopisu bo bez żadnej wentylacji spleśnieje w nim ziemia.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja pisze:Nie było mnie przez dłuższy czas w domu i po powrocie zauważyłam, że jeden fiołek ma objawy Mączniaka prawdziwego. Chciałam zapytać, czy można uratować go poprzez ścięcie korony i ukorzenienie....stożek wzrostu jest w dobrym stanie. Nie będę kupować żadnych środków przeciwgrzybicznych i stąd moje pytanie.
Widzę, że nikt nie odpowiada, więc zrozumiałam, że oprysk konieczny. Chory fiołek wylądował w koszu, a wszystkie pozostałe suszą się i zostały dziś profilaktycznie opryskane roztworem z sody. Czy ktoś stosował taki oprysk :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Stosowałam, ale bardzo dawno temu i nie pamiętam proporcji, ale faktycznie zadziałało. Problemem są jednak białe ślady na liściach.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Faktycznie liście wyglądają okropnie i staram się na nie nie patrzeć. Po zabiegu będę je przesadzać, więc dużo liści pójdzie do kosza, a te które zostaną postaram się umyć i osuszyć.
Opryskuję w proporcji 10 g sody, dwie krople Ludwika na litr wody. Ponieważ na fiołkach nie widać mączniaka, więc nie bardzo wiem ile razy mam jeszcze opryskać.
Pozdrawiam:)
krzysiek56
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzień dobry, możecie mi powiedziec dlaczego fiołek w mniejszej doniczce nie kwapi sie w ogóle do kwitnięcia, ma generalnie mniejsze liście a ten drugi w wiekszej doniczce ma gigantyczne liście i kwitnie?to jest ta sama odmiana
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresjo, z tego co pamiętam pryskałam tylko raz.

Krzysiu, fiołki przy mniejszych doniczkach szybciej kwitną. Z większym fiołkiem nic nie rób, poczekaj. Znam osobę, która sadzi fiołki w dużych doniczkach, w zwykłej ziemi z kompostu i owszem trzeba dłużej poczekać na kwiaty, ale zarówno cały fiołek jak i jego kwitonienie są spektakularne. Muszę zrobić kiedyś zdjęcie. :)
krzysiek56
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzięki wielkie Wiola tylko o to właśnie chodzi, że ten w dużej doniczce (w zasadzie dwa na jednej rozetce) kwitnie super co widać na zdjęciu. Nie widać doniczki ale jest ona duża podłużna. Trzymałem go w zeszłym roku i nie chciał kwitnąc, w tym roku przesadziłem do nowej ziemi i eksplodował co widać po rozmiarach liści. Za to ten w białej doniczce znacznie mniejsze liście i nie chce kwitnąć na razie ale to może dlatego że jest młody dosyć.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@wwwiola
Boję się, że raz to za mało przy stosowaniu środków ekologicznych.
@krzysiek56
Widzę, że Twoje fiołki są w doskonałej kondycji. Ten pierwszy chyba nie jest w doniczce plastikowej, a ja zauważyłam, że fiołki posadzone w doniczkach ceramicznych gorzej rosną. Łatwo je również przelać, bo dłużej przesychają.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Krzysiek56 - gapa ze mnie :oops: myślałam, że odwrotnie. Jaką średnicę ma biała doniczka? Kiedy wsadzony?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Zakwitły mi takie fiołki :)

Optimara Evergrace

Obrazek

Opera Electra

Obrazek
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Takie piękności dziś w Obi znalazłam :) Jak na pierwsze fiołki to chyba nie najgorzej :tan

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Co to za suche dziurki na liściach fiołków :?: ;:145

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”