Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ruda93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 wrz 2017, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fiołek afrykański więdnie... pomocy :(

Post »

Witajcie proszę o pomoc
Mam od wielu lat fiołka i nagle zaczął mi marnieć. Od dołu w górę schną liście. Ostatnio jeszcze kwitł więc myślałam że to tylko przejściowa sytuacja.. ale dzis jak go delikatnie odchyliłam żeby usunąć zwiędłe liście oderwał się od podłoża!!! ;:223 I nie wiem co teraz z nim zrobić żeby go jeszcze uratować. Wsadzić do starej ziemi, do nowej czy do wody? Proszę o szybkie wsparcie ;:145

Pozdrawiam,
Ruda

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Wydaje mi się, że został przelany i korzenie zgniły. Jak na tak sporą rozetkę, ma bardzo mało korzeni. Teraz to zły okres na jakiekolwiek zabiegi, ale można spróbować go uratować. Można oberwać wszystkie dolne piętra i zostawić tylko najmłodsze liście i posadzić do przepuszczalnego świeżego podłoża...lekko podlać i obserwować roślinkę. Jak po dwóch tygodniach podejmie wzrost, tzn. że się udało.
Powodzenia :wink:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Darstenka - są odmiany bardziej stabilne a inne mniej, jak widać Twój fiołek lubi zmiany. :) Zarejestrowane odmiany zwykle powtarzają kwitnienie, ale nie jest to w 100% pewne, czasem "dziecko" zakwitnie inaczej. U obu widać cechy wspólne, ale mogą się nawet czasem znacznie różnić.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

U mnie w domu tylko kwiaciarniane NN. Tak z ciekawości, czy komuś udało się przeprowadzić zapylenie, wysiew nasion, pozytywne kiełkowanie i doprowadzanie do kwitnienie siewek? Pytam, gdyż dziś bawiłem się w pszczołę i przeniosłem pyłek z fioletowego pełnego na biały pojedynczy z falbanką :)

---11 gru 2017, o 19:36----

Opisywany wczoraj mariaż, ten biały nie jest przypadkiem chimerą latem miał wyraźniejszą falbankę :roll: ?
Dawca pyłku
Obrazek
kwiat zapylany
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Przeszperałem internet w poszukiwaniu informacji (wszystkie informacje są w języku angielskim, w języku polskim nie ma nic...) o generatywnym rozmnażaniu sępolii i okazuje się, że siewki są wstanie zakwitnąć w 8 miesięcy po wschodach, siewki były trzymane na knotach i doświetlane, nasiona są maleńkie trochę tylko większe od nasion storczyków, ale wygląda że kiełkują w podobnych warunkach co kaktusy, więc ktokolwiek jakieś siał to sobie poradzi. W każdym razie jeśli moje zapylenie się udało mogę oczekiwać kwiatów typu fiołka, pełnych, z falbanką i fioletowych ewentualnie innych barw, gdyż fioletowy może nieść inne barwy, a biały jest recesywny do wszystkich a liście mogą być czerwonawe pod spodem :) cechy i ich dziedziczenie
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Zimą zauważyłam, że brzegi liści fiołków czernieją i wysychają, nie są to najstarsze liście. Nie wiem co może być przyczyną. Chciałam zapytać, czy ktoś miał podobne objawy na swoich fiołkach i może mi powiedzieć, co je powoduje. Bardzo proszę o odpowiedź. ;:167

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Wygląda na chorobę grzybową która bierze swój początek z podłoża.
Proponuję zastosować jakiś środek bakteriobójczy: miedzian, 3% woda utleniona w ilości 20ml/1l, rivanol (1tabletka na 5l wody), fitosporin jest doskonały jeżeli go masz.
Podlać wybranym środkiem w ilości stosowanej identycznie jak zwykle. Miedzian tylko raz, pozostałe środki nawet dwa, trzy razy w odstępach 10-14 dniowych
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

To nie choroba grzybowa. Fiołka przesadziłam i pięknie rośnie, a plamy się nie powiększają. Przypuszczam, że to reakcja na zimne powietrze wiejące przy samej szybie.
Pozdrawiam:)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

W niedziele znalazłem w jednym fiołku, liść cudak w kształcie małej czarki, oczywiście liść został ucięty i próbuje go ukorzenić. Najbardziej ciekawi mnie to, czy nowa roślina, która może się pojawić powtórzy cechę, czy może liście będą już normalne, ktoś miał już taki przypadek?
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Kochani miłośnicy fiołków, chciałabym Was prosić o kilka rad :) Nie mam doświadczenia w uprawie fiołów, tylko wiedza teoretyczna z forum lub innych stron. Zdecydowałam się na podlewanie na knocie. Walory estetyczne jednak również są dla mnie ważne. Na początek spróbuję ukorzeniać listki w małych plastikowych doniczkach. W kolejnym kroku, kiedy roślinki będą wymagały przesadzenia, chciałabym zastosować ceramikę. Bardzo podoba mi się ta

Obrazek

Chciałabym doniczki pomalować z zewnątrz odpowiednią farbą. Myślę że po tym zabiegu doniczki stracą swoją porowatość i nie będą przesuszały podłoża. Do tego dobry drenaż np. ze styropianu i odpowiednio przepuszczalne podłoże. Jedynym moim zmartwieniem jest fakt że w doniczce jest jedna dziurka choć rozważam wywiercenie dodatkowych.

Moje pytanie brzmi czy to się może udać? Jak myślicie?
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Pytanie od początkującej
Odziedziczyłam fiołka, chyba afrykańskiego, prawda?

Fiołek marniał i niestety okazało się, że na poziomie ziemi łodygą w części łączącej korzenie z z tymi rozłożystymi ramionami, całkowicie uschła, jest twardym patyczkiem. Teraz mam doniczkę z korzeniami i taką część jak na zdjęciu. Czy da się to jakoś ukorzenić? Jak to ratować?

Część liści w centralnej części jest jeszcze dość mięsista.
Proszę o rady

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Oberwij 2/3 liści z dołu, zostaw tylko zdrowy stożek wzrostu. Wetknij do ziemi i utrzymuj wilgotność. W ten sposób odmładza się fiołki, więc powinien się ukorzenić. Powodzenia :!:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fiołki afrykańskie,stanowisko,podłoże,wilgotność,odmładzanie

Post »

No i biję się z myślami - co zrobić? Ukorzeniać listki jak zawsze w wodzie, czy spróbować w ziemi, czego nigdy dotąd nie robiłam?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”