Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Na podłożu widzę pleśń, czyli albo jest ono zbyt zbite - posadzenie w samej ziemi (powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo agroperlitu), albo/i za często podlewasz. W przypadku pilei powinnaś pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
Jak daleko stoi od okna? O tej porze roku może spokojnie stać na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

To nie pleśń tylko piasek, taka ziemia nakrapiana :) Mam tendencję do przelewania wszystkiego, więc jest wsadzona w ziemię do sukulentów i (czego nie widać) doniczka stoi na podwyższeniu (nakrętkach z butelek) w osłonce. Podlewam jak przyschnie ziemia na górze i to w sposób taki, że wstawiam samą doniczkę do zlewu tam podlewam i jak obcieknie to wraca do osłonki.... nie ma mowy o przelaniu, za dużo kwiatów tak zabiłam i teraz jestem mądrzejsza ;)
Choć koleżanka od której ją dostałam mówiła, że zwykle o swojej zapomina i podlewa dopiero jak zrobi się podwiędła i jej liście opadną - może tego spróbować?
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Tylko nawet ziemię do sukulentów trzeba zmieszać z rozluźniaczem. Inaczej będzie się zbijać, do korzeni będzie docierać w ograniczonej ilości powietrze, a podłoże w głębi doniczki może dużo wolniej przesychać.
Tak więc spróbuj na razie wpierw nieco ograniczyć podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam. Piszę z ogromną prośbą o pomoc !

Dostałam pilea pieniążka od znajomej na początku rósł pięknie. Latem przesadziłam ją w ziemie zmieszaną z piaskiem do małych doniczek. Teraz jakoś miesiąc temu przesadziłam pilea w większe doniczki, ale z czystą ziemią bez piasku i od tego momentu zaczęło się dziać nie dobrze. ;/ Pilea od tego czasu gubić liście i robić się brązowa. ;/
Macie jakiś pomysł jak ją mogę uratować ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każda rada na wagę złota, ;) z góry dzięki i pozdrawiam.

Na tym forum piszemy poprawnie po polsku, post poprawiłem. Następny napisany niepoprawnie wyleci do śmietnika/mod.
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cóż, jak na dłoni widać podstawowe błędy.
1. Po co przesadziłaś po zaledwie kilku miesiącach, skoro rosła w miarę optymalnym podłożu :?:
2. Błędem było przesadzenie nie tylko po tak krótkim czasie, o nieodpowiedniej porze roku, ale i posadzenie do dużych doniczek i samej ziemi. Nigdy nie sadzimy roślin doniczkowych do samej ziemi!

Skutek jest taki, że biorąc pod uwagę stan rośliny, możesz wywalić ją do śmietnika, nic z niej już nie będzie.
A wystarczyło poczytać od razu o pielęgnacji, to by roślina najprawdopodobniej by jeszcze żyła...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
schatzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2017, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

A ja mam pytanie o młode sadzonki, czy można je hodować w mini szklarni? Mam na myśli taka z ikei, na parapet...
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam :wit od pewnego czasu na mojej pilei zaczynają pojawiać się kropki takie jak na zdjęciu, następnie liść robi się żółty i odpada. Czy to może być wina suchego powietrza??
Obrazek
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam
Mam od kilku tygodni problem z moim pieniążkiem - liście odpadają zanim jeszcze zdążą w pełni urosnąć. Roślina posadzona jest w ziemii uniwersalnej z perlitem, utrzymuję ją delikatnie wilgotną, stoi 1,5 m od południowego okna i kaloryfera, zraszam ją prawie codziennie.
Co robię źle?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


---9 sty 2019, o 15:55 ---

Dodatkowo cały czas rosną nowe liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Zdecydowanie za daleko od okna i podłoże wygląda za suche. Podlewaj więcej, a rzadziej tak żeby wierzchnia warstwa ziemi zdążyła delikatnie przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Ponawiam pytanie wyżej :D
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cześć:)

Maćku - jeśli to są najstarsze liście to chyba jest to normalne. W każdym razie w mojej pilei tak właśnie wygląda proces gubienia najstarszych liści... Ale ekspertem nie jestem więc chętnie poznam opinie innych użytkowników.

Moja zołza cały czas wywija liście w złą stronę. Nie mam już na nią pomysłu, rośne zdrowo, ma 6 "dzieci" i tylko te liście w złą stronę wywija... Jeśli nie macie innych pomysłów to chyba po prostu dam jej tak żyć...
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Szanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 maja 2019, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Moja pilea przyniesiona do domu była ładna. Listki były płaskie, faktycznie w kształcie monet, łodyżki uniesione do góry. Niestety razem z nią przyniosłam ziemiórki, które potraktowałam podlewaniem z subatralu. Problem znikł, ale pojawił się nowy. Wraz z zaaplikowaniem odżywki w takiej plastikowej probówce pilea automatycznie zrobiła się sztywna, liście grube,twarde i wywinięte, a łodyżki położyły się. Szybko wyjęłam aplikator, ale roślina nie wróciła do pierwotnej postaci. Wyglada na zmarnioną. Jest regularnie zraszana i podlewana. WrZucam zdjęcia do porównania- zaraz po zakupie i teraz.
Umiecie rozszyfrować o co jej chodzi i czego brakuje? Co powinnam poprawić w jej pielęgnacji?

Po zakupieniu
Obrazek

Stan obecny



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”