Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzisiaj zobaczyłem u mojego pieniążka takie jakby małe lekko żółte przebarwienia na każdym z 3 lisci.Roślinka ma ziemię uniwersalną wymieszaną z piaskiem ma nie jest przelewana ani przesuszana zraszam ją około 2 razy w tygodniu i nawożę pałeczkami dla roślin zielonych i dopiero niedawno zaczęła puszczać nowe listki chociaż jest u mnie od grudnia.Dobam jeszcze ze stoi na oknie zachodnim.

Oto zdjęcia tych listków


Obrazek


Obrazek

Obrazek
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Te kropeczki są chyba naturalne i nie świadczą o żadnej chorobie, ale niech się wypowiedzą specjaliści.

Pytanie z inne beczki, jaki nawóz do pilei - 1) do sukulentów czy 2) do palm, juk i dracen? Poniżej skład poszczególnych nawozów:

do sukulentów:
Obrazek

do palm, juk i dracen:
Obrazek
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki za odpowiedź ale sie okazało że miała ziemiórki i cała zdechła ale mam nowe dwie małą i dużą ze sklepu.
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Pieniążek ze sklepu, 3 dni po zakupie - pojawiła się jedna duża brązowa plama, plus na spodzie liści są takie małe dziurki, a wokół nich coś jak zaschnięta twarda woda. Kilka razy już padło tutaj pytanie o te białe kropki, więc podbijam: co to jest i czy się tym martwić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
boipoco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2018, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cześć,
Coś dziwnego dzieje się z moim pieniążkiem, zdjęcia poniżej.
Nagle wypuscił dużo takich skręconych listków i one się nie rozwijają tylko od dłuższego czasu są takie. Niby powinien być zadowolony, ma światło, wilgotno i dość lekka ziemia. Czy ma się zacząć o niego martwić?

https://imageshack.com/a/img924/8276/MaidW6.jpg
https://imageshack.com/a/img921/6481/cltxtb.jpg [
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam

Mój pieniążek rósł pięknie już dwa lata aż przyszły upały i zaczął chorować. Czy ktoś wie co to jest i jak sobie z tym poradzić?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Nie przelałaś, nie przesuszyłaś nadmiernie podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Może przesuszyłam przy upałach, staram się teraz pilnować tego pieniążka ale coraz to nowe liście brązowieją..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Pilea powinna mieć umiarkowanie wilgotne podłoże, nadmierne przesuszenie może jej zaszkodzić. Zwłaszcza w upały trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
musssli
100p
100p
Posty: 165
Od: 21 mar 2015, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

norbert76 co prawda w innym wątku obiecałam Ci piwo/czekoladę/costam za pomoc z monsterą, jeszcze nie wiem czy pomogło :D

Ale chciałam tylko pokazać że dziękuję za poradę z pieniążkiem :)

To zdjęcie zrobiłam mu w marcu (właściwie patyczakowi, ale to jedyna udokumentowana fotka mojej pilei :D). Wtedy ta pilea miała już jakieś 7 miesięcy i w ogóle nie ruszała. Dwie identyczne mam, obie takie samej wielkości.
Obrazek


Dziś:
Obrazek
;:172
monikas81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 wrz 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam, czy ktoś zdiagnozował kropki na spodniej stronie liścia Pilea, o których pisał bkcejtke w maju? Mam identyczny problem - kropki są w miarę symetryczne, nie dają się zmyć ani zdrapać bez uszkodzenia liścia. Mam Pilea od 2 dni i nie wiem czy to taka jego uroda czy może jakiś pasożyt lub choroba :)
kuzynkacos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 maja 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam! To moja pierwsza w życiu pilea. Stoi tuż przy oknie od strony południowo-wschodniej. Podlewana jest raz w tygodniu z nawozem uniwersalnym zgodnie z jego przeznaczeniem. Staram się nie podlewać w momencie gdy ma mokre podłoże. Wyczytałam, że powinnam ją spryskiwać. Obawiam się jednak choroby grzybiczej. Coś z nią nie tak. Zaczęła zwijać swoje liście, a na innych pojawiają się plamy. Pomocy!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

--- 13 paź 2018, o 16:21---
Monikas81
Hej, wydaje mi się, że są to otworki w liściach, które mają za zadanie pozbycia się nadmiaru minerałów, które mogłyby uszkodzić komórki rośliny :) Nie wiem czy konkretnie pilea tak ma ale wiele roślin ratuje się w ten sposób przed zasoleniem :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Przede wszystkim po co nawozisz o tej porze roku? W okresie jesienno-zimowym wstrzymujesz się z nawożeniem.
Druga sprawa, przesadzałaś po zakupie? Nie? Źle. Tak, do samej ziemi, też źle. Roślina wygląda na przelaną. Sprawdź stan korzeni i przesadź do mieszanki ziemi do sukulentów i agroperlitu albo żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”