Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
pudelk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 paź 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cześć wszystkim.
Potrzebuje pomocy bo już nie mogę sobie poradzić.
Część liści mi oklapła i strasznie się wybarwila.
Część nowych listków jest poskręcana
Ziemia jest wymieszana z perlitem, stanowisko na półce przy południowo-zachodnim parapecie
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Jak wygląda sytuacja z podlewaniem? Jak często, jaką ilością wody?
Kiedy i jakim nawozem była dotychczas nawożona?
W jakiej odległości stoi od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pudelk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 paź 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Podlewany jak miał sucho. Jeśli chodzi o ilość wody to ciężko stwierdzić bo na oko.
Nawożony był na początku roku- nie pamietam nazwy nawozu.
Od okna około 40cm
Ostatnio zmieniony 30 paź 2020, o 21:38 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Jaki to nawóz to istotna sprawa, Biohumus czy mineralny ma znaczenie.
Jeśli nawoziłaś tylko na początku roku, to jak roślina ma się odżywiać przez cały sezon, samą wodą :?: Spróbuj tak sama funkcjonować.

Rośliny nawozimy regularnie przez cały sezon wegetacji, czyli od wiosny do jesieni, w przypadku pilei połową zalecanej dawki co drugie podlewanie. W okresie jesienno-zimowym taką samą dawką raz na miesiąc.

Tak samo ilość wody i jak często. W przypadku większości roślin, podlewamy rzadziej, a większą ilością wody tak żeby cała bryła korzeniowa zdążyła namoknąć. W przypadku Pilei, przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest twardość wody oraz m.in. związane z tym pH podłoża.
Takie objawy mogą być zarówno od nieprawdłowego podlewania, czyli zbyt rzadko, zbyt małą ilością wody (zbyt częste podlewanie można wykluczyć), a także od podlewania zbyt twardą wodą i zasolenia podłoża, co kończy się zmianą pH podłoża na niekorzystny. Jednym z objawów są skarlałe młode liście oraz jasne przebarwienia pojawiające się na liściach.

Jak widzisz przyczyn może być wiele i mogą oprócz braku nawożenia w sezonie, powodem może być również zbyt twarda woda. Tak więc, jeśli podlewałaś twardą wodą to trzeba będzie wymienić podłoże. Jeśli miękką albo lekko twardą, po prostu musisz dać nawozu mineralnego, w tym przypadku pełną dawką przez kolejne dwa trzy następne podlewania. Możesz też dodatkowo użyć nawozu dolistnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sowulla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 paź 2020, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Hej, kilka tygodni temu dostałam całkiem dorodną roślinę, mnóstwo liścii, zdrewniała łodyga. I niestety zaczęła mi marnieć. Kilka dolnych liści pożółkło i odpadło. Od początku rosła w ziemi uniwersalnej bez rozluźniacza. Pierwszy raz podlałam ją po 15 dniach od pojawienia się w moim domu, górna warstwa podłoża była ciągle wilgotna. Dziś zauważyłam, że na dolnym liściu pojawiła się brązowa plama. Teraz wiem też, że miała za ciemno, więc przedstawiłam ją. Czy przesadzić ją teraz do dedykowanego podłoża, czy wstrzymać się do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Jak chcesz, żeby do tego czasu znalazła się w śmietniku, to możesz poczekać Twój wybór.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dostałam małego pieniążka, przesadziłam od razu ale ziemią w której był, była chyba bardzo ciężka bo nie byłam w stanie odseparowac korzeni bez duzych strat. Co sie dalo to uwolniłam ale sporo jej zostało . Posadziłam w mieszance kamieni, ziemi uniwersalnej i ziemi do sukulentow.
Nie podlewałam jej jeszcze, mam ją 3 dni. Stoi na parapecie blisko okna północno wschodniego to jest specyficzne okno w moim domu bo ma odbite światło poludniowe bo naprzeciwko stoi biały blok. W lecie natomiast dochodzi bezpośrednie słońce jakoś przez 4h wpada pod takim małym kątem. Myślałam jeszcze o oknie wschodnim ale jest ono trochę ciemniejsze bo od strony loggi i dodatkowo nie ma parapetu tylko balkon więc musiałaby stać z boku na szafie, wydaje mi się zbyt ciemno
Przeczytałam wątek i jak patrzę na tą roślinę to sama nie wiem czy z niej coś będzie czy nie i czy przypadkiem nie atakuje jej coś liści jest tam ciemna plamka obawiam się że była przelana lub jakoś grzyb
Obrazek


Będzie żyć ?:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Takie plamy zwykle wskazują przelanie, które również może być od zbyt ciężkiej ziemi. Możesz zrobić oprysk Bioseptem i obserwować przez najbliższy czas. Dobrze też byłoby na razie delikatnie podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki
Podlałam choć trochę się obawiałam ze wzgledu na tą bryłę korzeniową.
No, ale doczytałam się takich sprzecznych info, że albo ziemia do sukulentów albo właśnie żyzna ciężka ziemia.
Tu dobrze ludzie piszą że jeśli żyzna to trochę wymieszana z kamieniami. Chciałam właśnie posadzić w uniwersalnej z kamieniami, ale doszlam do wniosku że skoro miedzy korzeniami ma ciężka ziemie to może już więcej mu nie dowalać. Będę podlewać miękką wodą, więc później trochę zasilacza i oby przeżyła. Strasznie mi się spodobała.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Pilea ma wrażliwy system korzeniowy, więc podłoże musi być lekkie i mocno przepuszczalne, więc najlepszą mieszanką będzie ziemia do sukulentów i żwirek kwarcowy albo perlit w proporcji około 2:1. U Ciebie widzę, że jest odpowiednio przepuszczalne.
Pierwszy nawóz około miesiąc po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki wielkie,
No właśnie większość rzeczy w necie jakie przeczytałam to polecali ciężka żyzna ziemię. Tu dopiero wyczytałam że raczej lżejsza i zaryzykowałam i posadziłam w lżejszej :) i czekam teraz czy odżyje.

---6 lut 2021, o 22:46---

Roślinka chyba odżywa wypuściła listki ze środka:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Odetnij ten liść na górze.
Obrazek

Jak wypuszcza, to dobry znak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki, już odcięte. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”