Pilea peperomiowata, pieniążek (Pilea peperomioides) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Wybacz jeśli moje pytanie wyda się głupie, ale co to znaczy przerośnięte korzenie? Po zakupie oczywiście widzę czy korzenie wystają z otworów, zakładam, że jeśli wystają czas zmienić doniczkę. Czy jeśli korzenie są na tyle długie, że dotykają warstwy drenażowej to również czas na zmianę doniczki? U jednej rośliny zaobserwowałam, że korzenie wiją się dokoła bryły, ale nie było ich dużo ani nie czułam "nacisku", nie wystawały też przez otwory doniczki. Naprawdę poczucie, że mam do czynienia z przerośniętymi korzeniami miałam po zakupie sansewerii. Przy przesuszonej ziemi nie mogłam wyciągnąć rośliny, miałam delikatne wrażenie, że roślina rozsadzi doniczkę a kiedy w końcu wyciągnęłam całą bryłę ziemi okazało się, że jest owinięta masą silnych korzeni dookoła.

Przepraszam za nadgorliwość, ale staram się teraz czytać warunki uprawy itd, ale w większości w internecie to jest copy paste i bardzo ogólne informacje. Np. że doniczkę wymienić na 2cm większą, ale na logikę zdaje mi się, że w przypadku większych roślin jak np. monstera to musi być większa różnica. To samo, jeśli chcę dodać drenaż.
Tak samo zastanawiam się i o to chciałam Cię zapytać, jak sprawa wygląda z drenażem, do takiej peperomii czy pieniążka pewnie wystarczy 2-3cm, ale czy większe rośliny, np. monstera nie potrzebują wyższej warstwy drenażu? Albo też większej frakcji?

Dziękuję Ci ogromnie Norbercie za Twoje porady i ratunek dla moich roślinek i ich niedouczonej opiekunki ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Przerośnięte korzenie, czyli że po wyciągnięciu z doniczki, ziemi praktycznie nie ma, a są głównie same korzenie. Nie zawsze jednak wychodzące od spodu korzenie muszą oznaczać, że bryła korzeniowa jest przerośnięta. Czasami zdarza się, że korzenie idą w dół w poszukiwaniu wody tworząc często pętle, a korzeni wyżej jest mniej. Najlepiej w takiej sytuacji, wyciągnąć z doniczki, delikatnie rozluźnić bryłę korzeniową i po tym ocenić czy konieczna jest większa doniczka. Zwykle powinno zostać około 1 - 2 cm luzu wokół bryły korzeniowej. Oczywiście te około 2 cm. nie jest wyrocznią, bo w przypadku małych roślin mających dodatkowo słabo rozwinięte korzenie, wystarczy około cm. W przypadku większych roślin i tych mających silny system korzeniowy, może być doniczka większa o ok. 2, a nawet 3 cm.
Co do drenażu, to oczywiście im mniejsza doniczka tym lepiej dać keramzyt o mniejszej frakcji. I teraz jeśli roślina ma płytki system korzeniowy, można dać nieco grubszą warstwę drenażu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cudownie, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :)


--- 14 mar 2018, o 22:31 ---

Zajrzałam do pieniążka i szczerze mówiąc nie wiem jak mam się pozbyć starej ziemi żeby go przesadzić. Ziemia jest bardzo zbita a dookoła niej po całej szerokości po ściankach i na dnie są korzenie, gigantyczny ten system jak na taką małą roślinkę. Obawiam się, że jak zacznę wydłubywać ziemię to uszkodzę korzenie. Jak mogę je rozluźnić? Wodą o temp pokojowej próbować lać z niższym ciśnieniem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Jeśli korzenie są mocno zbite, wtedy staram się u swoich roślin jak najmniej rozplątywać korzenie. Można co prawda opukiwać delikatnie taką zbitą bryłą o powierzchnię, opsypują się stopniowo kawałki ziemi i wtedy stopniowo delikatnie rozplątywać przynajmniej najdłuższe korzenie. Można próbować też zacząć od góry albo od dołu. Metody wodnej rzadko stosowałem. Teoretycznie wskazane jest wtedy, kiedy stare podłoże jest kiepskiej jakości i widać że gniją od niego korzenie. Jeśli widzisz, że korzenie są zdrowe to ja bym tylko delikatnie odplątał najdłuższe korzenie od dołu i opukał delikatnie bryłę korzeniową. Oczywiście możesz też wypłukać ziemię pod ciśnieniem, tylko że to będzie mocniejsza ingerencja w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzisiaj zobaczyłem u mojego pieniążka takie jakby małe lekko żółte przebarwienia na każdym z 3 lisci.Roślinka ma ziemię uniwersalną wymieszaną z piaskiem ma nie jest przelewana ani przesuszana zraszam ją około 2 razy w tygodniu i nawożę pałeczkami dla roślin zielonych i dopiero niedawno zaczęła puszczać nowe listki chociaż jest u mnie od grudnia.Dobam jeszcze ze stoi na oknie zachodnim.

Oto zdjęcia tych listków


Obrazek


Obrazek

Obrazek
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Te kropeczki są chyba naturalne i nie świadczą o żadnej chorobie, ale niech się wypowiedzą specjaliści.

Pytanie z inne beczki, jaki nawóz do pilei - 1) do sukulentów czy 2) do palm, juk i dracen? Poniżej skład poszczególnych nawozów:

do sukulentów:
Obrazek

do palm, juk i dracen:
Obrazek
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Dzięki za odpowiedź ale sie okazało że miała ziemiórki i cała zdechła ale mam nowe dwie małą i dużą ze sklepu.
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Pieniążek ze sklepu, 3 dni po zakupie - pojawiła się jedna duża brązowa plama, plus na spodzie liści są takie małe dziurki, a wokół nich coś jak zaschnięta twarda woda. Kilka razy już padło tutaj pytanie o te białe kropki, więc podbijam: co to jest i czy się tym martwić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
boipoco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2018, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Cześć,
Coś dziwnego dzieje się z moim pieniążkiem, zdjęcia poniżej.
Nagle wypuscił dużo takich skręconych listków i one się nie rozwijają tylko od dłuższego czasu są takie. Niby powinien być zadowolony, ma światło, wilgotno i dość lekka ziemia. Czy ma się zacząć o niego martwić?

https://imageshack.com/a/img924/8276/MaidW6.jpg
https://imageshack.com/a/img921/6481/cltxtb.jpg [
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Witam

Mój pieniążek rósł pięknie już dwa lata aż przyszły upały i zaczął chorować. Czy ktoś wie co to jest i jak sobie z tym poradzić?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Nie przelałaś, nie przesuszyłaś nadmiernie podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Może przesuszyłam przy upałach, staram się teraz pilnować tego pieniążka ale coraz to nowe liście brązowieją..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pilea peperomiowata,pieniążek(Pilea peperomioides)

Post »

Pilea powinna mieć umiarkowanie wilgotne podłoże, nadmierne przesuszenie może jej zaszkodzić. Zwłaszcza w upały trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”