Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Dziękuję za przeniesienie tematu.

Czyli rozumiem, że jeżeli donica będzie długa i szeroka, ale płytsza, problem będzie mniejszy, a najlepiej, żeby był jednak ten podstawek?

Ps: Co w przypadku, gdybym znalazł podstawek do tej dużej donicy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Tak zgadza się, w płytszej i z odpływem powinno być ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Dziękuję za radę. :]
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Cześć,
Nie znalazłam innego odpowiedniego tematu, a wydaje mi się, że bez sensu jest zakładać zupełnie nowy wątek na moje pytanie.
Otóż, stanęłam przed wyborem nowej doniczki dla mojej palmy. Obecnie nie rośnie w "palmówce" i chcę to zmienić.
Problem w tym, że - nie ukrywając - jestem kobietą i chce, żeby doniczka była najzwyczajniej w świecie ładna. No i znalazłam taką, ale czy ktoś mi może na chłopski rozum wytłumaczyć po co jest do takiej doniczki dodawany wkład? Z tego co widzę większość takich "palmówek" ma coś takiego dodawane do kompletu. Czy bez problemu można to po prostu wyjąć i posadzić palmę bezpośrednio w takiej doniczce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Nie, bo takie doniczki nie mają odpływu. To coś, jak wsadzanie doniczki do osłonki z tymże obudowa jest wysoka, a pod wkładem powinna być pusta przestrzeń. Ze względu na to, że takie doniczki są dość wysokie i nie mają odpływu nie można sadzić bezpośrednio do nich.
Osobiście stawiam na tradycyjne doniczki i postawienie doniczki na podstawce.
Oczywiście wybierając jakąkolwiek doniczkę, taką z wkładem czy zwykłą dobieramy pod wielkość bryły korzeniowej. W przypadku większości palm można wybrać nieco większą niż w przypadku zwykłych roślin, gdyż mają bardziej rozbudowany system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Doniczka, którą sobie upatrzyłam (nie jestem pewna, czy mogę dać do niej link, więc nie dodaje) jest z plastiku, więc nie wystarczyłoby zrobić na dnie dziur, które odprowadziłyby nadmiar wody do podstawki?

Rok temu kupiłam arekę, wcześniej nie znając tego forum (znalazłam je dosłownie dzień po przywiezieniu palmy do domu) no i tak z nią walczę licząc na to, ze wytrzyma jak najdłużej, chociaż wiem, że to trudne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Można zrobić otwory i postawić na podstawce. Wszystko zależy od jej wysokości i jak napisałem wielkości bryły korzeniowej. Od spodu i po bokach w zależności od gatunku palmy i jej wieku, powinno być wokół 3 - 4 cm luzu. W dół może być nieco więcej, bo i tak oprócz podłoża dajesz drenaż z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Ta donica ma 20cm średnicy i wydaje mi się, że jak na moją palmę w zupełności wystarczy. Jeśli zaś o wielkość chodzi to ma 36cm.
Aktualna doniczka w której rośnie ma 20 cm i przy ostatnim przestawianiu zauważyłam, że korzenie zaczęły wychodzić właśnie przez dziurki odpływu stąd też moja decyzja o przesadzeniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

A jaka była dotychczasowa średnica doniczki i jaka to w ogóle palma?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Tak jak pisałam - na moje nieszczęście Areka :(
Aktualnie doniczka jest znacznie większa i nieodpowiednia - to już wiem po przestudiowaniu wątku na forum o Arekach. Ma +/- 27cm i z każdej strony po 6-7cm luzu.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki na podstawkach czy w osłonkach

Post »

Jak pisałem w wątku o Arece, podczas przesadzenia koniecznie trzeba ją podzielić - patrząc na ilość pni - na 3 doniczki.

viewtopic.php?p=6230988#p6230988
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”