Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kucaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 wrz 2017, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

A jakby ją przesadzić do ziemi dla palm i dodać piasku, bo teraz rośnie w uniwersalnej. Kiedy zacząć podlewanie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

Od razu trzeba było przesadzić do takiego podłoża, teraz nic dziwnego że roślina została przelana...
Oczywiście, że w takiej sytuacji przesadzenie do nowego podłoża to podstawa. Użyj mieszanki z większą ilością agroperlitu/żwirku: 2:1, a nawet pokusiłbym się nawet na 1:1. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień, a potem przez jakiś czas oszczędnie. Oczywiście postaw w jasnym miejscu, najlepiej gdzieś na parapecie albo gdzieś przy nim.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kucaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 wrz 2017, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

dziękuję za odpowiedź. Dla pewności dopytam: pół na pół ziemia do palm i agroperlit lub żwirek. A drenaż też trzeba zrobić np z keramzytu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

Tak, ziemia do agroperlitu w proporcji ok. 1:1.
Tak, drenaż na dnie w postaci keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kucaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 wrz 2017, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję, również za cierpliwość :)
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

kucaga- trzeba pamietać że Nolina ( nie Jucca, bo czasem są mylone) ma krótki system korzeniowy, i generalnie potrzebuje płytkiej donicy żeby podłoże nie gromadziło zbędnej wilgoci. Jeżeli będzie się trzymać w standartowej wysokości donicy to zawsze istnieje ryzyko że spodnia część nie przesuszy się szczególnie jesienią i zimą. Proponuję pozostaw Nolinę w jak najsuchszym podłożu, aż do wiosny. W miejscu dalekim od kaloryfera. Nawet gdyby straciła wszystkie liście to nie będzie zmartwienia. Sprawdzaj jedynie czy podstawa przy ziemi nie robi się miękka, to ważne. Dopiero jak przyjdzie wiosna zaczniesz ją pomału podlewać.
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Nolina - reanimacja i inne problemy w uprawie

Post »

Poradźcie mi , noliny rosną w takiej ziemi od ziarenka. Chcę wymienić podłoże na odpowiednie czy mogę to zrobić teraz czy czekać aż do wiosny?
Obrazek
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina recurvata - identyfikacja

Post »

Planuję zakup noliny z hipermarketu
Obrazek
Obrazek

1. Będzie w pokoju blisko okna i grzejnika (nie mam innej możliwości). Ta duża jest w donicy 27cm - rozumiem że jeśli pień będzie na całą donicę to powiększyć i przesadzić?
2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rośliny, jakieś szkodniki itd?
3. Spotkałem różne opinie na jej temat niby roślina magazynuje wodę a jednocześnie nie lubi suchego powietrza a przecież tam gdzie rośnie jest ciepło i mało kiedy pada?
4. Jakieś wskazówki na początek?
5. Jaka to dokładnie odmiana?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przed zadaniem kolejnego pytania, może przynajmniej poczytasz wątek od początku... :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czytałem pobieżnie kilka tematów i według mnie można spotkać sprzeczne opinie. Dlateho pytam się jak jest na prawdę.

Akurat na co zwrócić uwagę przy zakupie nigdzie sie nie spotkałem.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A przecież pisałam choćby ja w odpowiedzi na któryś z Twoich postów, żeby roślinę pooglądać dokładnie :)
Co do noliny, proponuję jak z kurami - pomacać..."pień", czy jest wystarczająco twardy. Ewentualnie można liście pooglądać, czy nie ma szkodników (choć osobiście nie zauważyłam, żeby ją jakieś atakowały, a miałam zmasowany nalot wełnowców. Widać mało atrakcyjna). A w ogóle to rośliny w super- czy hipermarketach najlepiej kupować zaraz po dostawie.

B.
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Akurat po pewnym czasie jest znacznie tańsza.
Jaka jest w końcu prawda niby roślina zbiera wode a cierpi z powodu braku wilgoci?!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nolina to sukulent, więc gromadzi wodę w łodydze, dlatego powinna być podlewana rzadko, a obficie. Natomiast liście mogą być wrażliwe na suche powietrze z grzejnika, ze względu na to że w mieszkaniu nie masz cyrkulacji powietrza jak w warunkach naturalnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”