Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Wygląda rzeczywiście normalnie ale niestety mięknie :( wosk jest biały, a czarne dlatego że wcześniej obsypałam trochę węglem drzewnym :roll:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Post »

Witam :)
trafiłam na forum po zakupie noliny. Nie wiem jednak co teraz z nią zrobić. Mam ją podlać, przesadzić, czy może nic nie robić. Tak wygląda roślina. Czy z tej kuli wykształci sie pień?Będę wdzięczna za pomoc :) :)


Zdjęcia nieaktywne/N.
Ewa
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Karygodny błąd po co węgiel drzewny po cięciu jak nalewasz wosk jedno wyklucza drugie ech kobietki nie słuchacie tylko po swojemu, węgiel dajemy na korzenie a nie na pinek z wierzchu tym bardziej jeśli woskiem mamy odciąć częściowy dostęp tlenu, zerwij to spłucz wodą, osusz i zalej samym woskiem i nie podlewaj na razie wcale pinka, a oglądałaś korzenie czy nie są zalane bo już nie wiem czego mogę się spodziewać po tym węglu? :D :D :D
Awatar użytkownika
mosewa
100p
100p
Posty: 158
Od: 25 lis 2007, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świecie kuj-pom

Post »

Puk,puk :)
pozwolę sobie powtórzyć pytanie w kwestii przesadzenia noliny. Mam to teraz zrobić czy lepiej poczekać? Po wyjęciu z doniczki zobaczyłam, że korzenie przerosły zawartość doniczki, są zbite i jasne.
dziękuję Ewa :D
Ewa
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pieńki wykształcą się z wyrastających liści noliny a co do przesadzania przesadź ją w mieszankę substratu torfowego wymieszanego w stosunku 1:1 z gliną(można dodać trochę żwirku) do doniczki o 2 cm większej w średnicy będzie automatycznie wyższa niż ta w której obecnie rośnie Twoja nolina, na spód doniczki daj trochę połupanej doniczki glinianej, żwirku lub keramzytu dla zapewnienia drenażu. Co do dalszej opieki nad nią wieczorem w dziale encyklopedie zamieszczę temat o nolinach to sobie poczytasz. :D :D :D
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Przemo

No tak :roll: dałam asa :oops: zamiast pomóc zaszkodziłam, następnym razem się będę słuchać :oops:
A teraz to już nic po mojej roślince, cięłam pień i niestety taki powysychany w środku jak wyżej zdjęcie wklejałam. Także już się z nią pożegnałam, no cóż... Będę polować na następną nolinkę na najbliższej giełdzie kwiatowej.

:D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Ja ziemię kupowałam w kwiaciarni, dokładnie użyłam ziemi przeznaczonej o juk i dracen, ale z tego co wiem, stosuje się też mieszaninę ziemii ogrodowej z gruboziarnistym piaskiem i drobnym żwirkiem. No i na dno doniczki kładziemy grubą warstwę drenażu (kermazyt lub potłuczona gliniana doniczka)
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

witam miłośników nolin :)

nolina znosi minimalne temperatury do ok. - 9°C
jednakże przez krótki okres i bez dużej wilgoci

najlepiej zimować noliny w temperaturze ok. 2 - 4 °C.
w tym czasie, od listopada do lutego nie należy jej podlewać,
szczególnie tych większych, które mają dobrze wykształcony "zbiornik" :wink:
mocne podlewanie w tym okresie, jeżeli mają zapewniony chłód, może prowadzić do ich zgnicia

jeżeli ktoś trzyma ją w ciepłym mieszkaniu to oczywiście należy podlać ją od czasu do czasu, ale naprawdę skąpo,
nawet jeżeli listki przyschną to nic nie szkodzi

prawidłowo przezimowana nolina ma znacznie większe przyrosty
od wiosny należy wznowić podlewanie i zapewnić słońce

latem ubiegłego roku nabyłem sporą nolinę, która stała w kwiaciarni 2-3 lata wg słów sprzedawczyni
wygląda pięknie, ale listki na górze są bardzo małe i cienkie, co jest oznaką braku substancji odżywczych
rzeczywiście, doniczka ok. 20x30 cm (mniej więcej )była wypełniona korzeniami, prawie brakowało ziemi)

na pewno noliny potrzebują szerokich naczyń, ale myślę, że należy im również zapewnić miejsce do rośnięcia w dół
myślę, że donice powinny być takie jak dla jukki

moja zimowała na werandzie z sagowcami i od 3 dni jest na dworze (słońce do ok. 15 - 16 godziny, potem cień)

nolina, a właściwie beaucarnea recuvrata

a tu mniejsza, jeszcze nie przesadzona (zrobię zdjęcie przy przesadzaniu)



tutaj moje siewki innego gatunku : beaucarnea stricta


Zdjęcia nieaktywne/N.
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

PROSZĘ Pomóżcie mi uratować moją nolinę:)

Post »

witam
mam w domu bardzo starą nolinę, ma jakieś 15 lat i wyglądała ślicznie dopóki mój chrześniak nie przewrócił kwietnika na którym stała:( :(:(:( nolina upadła i złamała się:( a ja biedna nie wiem teraz co mam robić:( w sumie to już dawno się stało i spisałam ją na straty, ale teraz doszłam do wniosku że szkoda mi jest tak pięknej roślinki i na dodatek tak długo hodowanej. więc błagam jeśli macie jakieś sugestie, bądź porady jak ją odmłodzić, uratować bądź zrobić cokolwiek żeby wyglądała tak jak kiedyś to proszę piszcie:) będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki
pozdrawiam
no i zamieszczam zdjęcia mojej nolinki:) jeśli do czegoś się przydadzą:)
oto ona:
Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W którym miejscu nolina się złamała tzn. czy pień się złamał? Zdjęcie tego nie oddaje. :D
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

nie złamał się pień...na zdjęciu poniżej zaznaczyłam, w którym miejscu się złamał....sam w sumie wierzchołek się złamał...w miejscu w którym jest taki inny, poplątany i mocno pogięty...
dziękuję za błyskawiczną odpowiedź
pozdrawiam raz jeszcze
Obrazek
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A gdzie odbił? Rozumiem,że cos tam puszcza z boków. Na pewno już nie będzie taka, jak przed wypadkiem,ale może uzyskać ciekawe kształty. Zawsze zastanawiałam się, co to zrobić, żeby nolina poszła na boki, a to chyba wystarczy obciąć czubek. Wiadomo, rośnie bardzo wolno, ale za jakiś czas możesz mieć bardzo interesującą nolinę.
A nie ma ona zbyt mokro i ciasno?
Waleria
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ze zdjęć wynika, że po prostu dalej rośnie złamana ...
Podłamał się szczyt i tak zostawiła.
Jeżeli jest tak jak myślę, to w środku tkanka jest poniszczona i nie ma właściwej struktury.
Dlatego roślina dobrze nie rośnie.
Należałoby po prostu wziąć nóż i obciąć (jak jukkę lub dracenę).

Doniczka zdecydowanie jest za mała.
Nolina może mieć całkiem spore przyrosty roczne (ok. 10 cm), ale latem musi mieć słońce, wodę (!!) i nawóz,
a zimą powinna mieć chłodno i wtedy nie powinno się jej podlewać nawet od listopada do marca.

Można jej obrać te stare liście z pnia, żeby był gładki. Będzie ładniej ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”