Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Polysect jest słaby, spróbuj użyć Mospilan jest znacznie silniejszy, powtórz oprysk po kilku dniach. Docelowo dodatkowo możesz też powsadzać pałeczki do ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kroob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 gru 2012, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Sporo różnych odmian Mospilanu jest w internetowej ofercie, taki z Castoramy będzie dobry?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, de facto to jeden produkt.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja Beaucarnea recurvata z nasion:

Obrazek

Pozdrawiam,
Artur
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry wszystkim,
Uprzejmie proszę o pomoc, przeczytałam prawie cały wątek, używałam wyszukiwarki, ale znalazłam tylko trochę podobne sytuacje. Mam nolinę prawie dwa lata - dostałam ją na prezent wielką i piękną. Stoi w kącie widnego dużego pokoju obok podwójnych drzwi balkonowych, które są od wschodniej, nawet południowo -wschodniej, strony - nie miała bezpośredniej ekspozycji na słońce poza kilkoma dniami w lipcu (wystawiłam ją na ten balkon, ale szybko jej liście się poparzyły i się przestraszyłam, więc ją zabrałam). Podlewam raz na 10-14 dni szklanką wody, nie przesadzałam, w lecie trochę dawałam nawozu do roślin zielonych. Jest w tej samej doniczce, która przyszła ze sklepu +osłonka, którą widać na zdjęciu. Liście mają plamy, suche końcówki rozdwajające się, część liści łamie się na zgięciu. Suche końcówki to już doczytałam, że są normalne, ale te suche plamy w środku liści? i Kwestia przesadzenia, przesadzić ją do tej ceramicznej osłonki?? (wtedy żadna siła już nie ruszy kwiata z miejsca....)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Suche końcówki liści to nie jest normalne. Znaczy się że masz zbyt suche powietrze, zwłaszcza od grzejnika. Jeśli masz bardzo suche powietrze, tj. w granicach 30 - 40% i przy tak dużej roślinie dobrze pomyśleć o nawilżaczu powietrza.
2. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Zostawiając w podłożu produkcyjnym to duży błąd.
3. Jaką twardość ma woda do podlewania?
4. Roślinę posadź do stabilnej, najlepiej ceramicznej doniczki, na dno drenaż.
5. Roślinę trzeba by przestawić bliżej okna, tzn. żeby padało na nią światło. W tym kącie to jego ta Nolina jednak dużo nie dostaje. Przy wystawieniu na zewnątrz popełniłeś kolejny błąd - każdą roślinę aklimatyzujemy do słońca, czyli stopniowo przez okres około dwóch tygodni wydłużamy ekspozycję na słońce.
Plamy od oparzenia słonecznego nie znikną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. No tak, wiadomo każdy przypadek inny, ale naczytałam się, że tak to bywa bez wyraźnego powodu. Może u mnie powód jest. Nie zauważyłam do tej pory żebym jakoś sucho miała, ale tez nie mierzyłam nigdy wilgotności. To jest bardzo duży pokój a grzejnik mam zakręcony bo zimy nie ma, praktycznie cały rok był zakręcony. Mogę na nim powiesić nawilżacz taki na wodę...

2. Dostałam to jako prezent z instrukcją żeby przesadzić za rok-dwa i podlewać szklanką wody raz na tydzień do dwóch. Nie mam wielkiej wiedzy ?doniczkowej?, co mogłam to przeczytałam

3. Też nie wiem, wszystkie kwiatki podlewam wodą z kranu ?odstaną? przez dobę lub dłużej. Chyba ta woda raczej twarda, bo kamień się zbiera w AGD.

4. Czyli przesadzić ją do tej donicy co teraz robi za osłonkę ? Czy to teraz mam robić czy na wiosnę?

5. To że wystawiłam to efekt właśnie czytania forów i próby dopasowania do siebie wszystkich wyczytanych mądrości ...


Reasumując, liście ma przesuszone? Nawilżacz, przesadzić. Coś jeszcze?


A przy okazji może ktoś poleci mi jakąś książkę o roślinach doniczkowych tak ogólnie i podstawy. Nigdy nie słyszałam o natychmiastowym przesądzaniu po zakupie np.

ps. dwa dni próbowałam wysłać odpowiedź i cały czas wyskakiwał błąd - aż poprosiłam o pomoc moderatorów (już wiem, że nie można wstawiać ikonek)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli grzejnik masz wyłączony, to na razie podetnij te suche końcówki i jak napisałaś spróbuj z tym nawilżaczem wypełnionym wodą.
Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie, gdyż podłoże produkcyjne w którym są sprzedawane rośliny to mieszanka torfu, zmielonego włókna kokosowego które nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Jest niestabilne pod względem utrzymywania wilgoci przez co bardzo łatwo albo przelać albo przesuszyć. Powiem szczerze, że w żadnym poradniku poświęconego uprawie roślin nie znalazłem o tym informacji. Dlatego zawsze lepiej dodatkowo upewnić się na takich forach jak to.
Woda twarda nie nadaje się do podlewania roślin, bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji że stężenie soli w podłożu będzie tak wysokie, że roślina przestanie pobierać składniki mineralne. Twardość wody w wodociągu łatwo sprawdzić. Wystarczy jak w Google wpiszesz frazę swoją miejscowość i jakość wody. Każdy dostawca wody ma obowiązek co jakiś czas podawać parametry dostarczanej wody.
Jeśli wodę masz twardą, to odstawienie jej niewiele pomoże. Rozwiązaniem jest używanie wody z filtra albo poszukanie innych metod.
Co do przesadzenia zrobił bym to teraz, tylko jedna uwaga Nolina lubi ciasne doniczki, więc nowa powinna być tylko ciut większa. Na dnie oczywiście drenaż z keramzytu. Rozumiem że ta osłonka ma odpływ, a system korzeniowy będzie mocno przerośnięty to może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Te poradniki książkowe, które czytałam, w sporych ilościach zresztą - pochodzą z epoki, gdzie nie istniało jeszcze pojęcia podłoża produkcyjnego albo dopiero ono raczkowało. A o włóknach kokosowych jeszcze też nikomu się nie śniło :( Poza tym rzadko się zdarzają autorzy piszący wyłącznie z własnego doświadczenia, większość podpiera się literaturą przedmiotu. Mam jeszcze książki (zresztą merytorycznie naprawdę dobre), gdzie doradzane jest tworzenie (=komponowanie) własnego podłoża np. na bazie kopanej w naturze gliny, własnoręcznie sporządzanego kompostu etc. Te czasy już praktycznie minęły.

Jeśli będziesz przesadzać nolinę, to bardzo ostrożnie z podlewaniem po przesadzeniu. Najlepiej pół kieliszeczka wody na podstawkę i na tym koniec. Zima to trudny okres dla roślin, sukulentów też. U swojej noliny problem z zasychającymi końcówkami też mam, za suche powietrze.

B.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mnie zawsze końcówki noliny zasychały, czy w zimie czy w lecie. Sama roślina rosła pięknie, była coraz potężniejsza. Suche końcóweczki zawsze podcinałam.
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Żeby to był problem z samymi końcówkami to nie byłby aż taki problem... bardziej mnie martwi to zasychanie pośrodku liści - na zdjęciach to dobrze widać. Końcówki mogę obciąć, ale przecież nie poobcinam całych liści? Boję się tego przesadzania jak nie wiem co...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To zasychanie pośrodku liści to efekt wcześniejszego przypalenia przez słońce, które teraz zaczęło się powiększać. Zwiększ wilgotność powietrza wokół rośliny i obserwuj nowe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, teraz jadę na narty naładować akumulatory, wrócę, przesadzę, nawilżę i za miesiąc się odezwę. Dziękuję wszystkim za pomoc. :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”