Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Na kilku zagranicznych stronach znalazłem informację, taką jaką napisałem wyżej.
Np. tutaj:
http://nature.jardin.free.fr/vivace/nma ... ulata.html , można wyczytać, że 'Tamaya' jest nazwą komercyjną...
No chyba, że się nie znają i piszą bzdury...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Komercyjna nazwa rośliny nie oznacza, że jest to roślina tożsama z jakimś tam gatunkiem! Proszę sobie obejrzeć zdjęcia Begonia maculata na tej stronie: http://absastro.tripod.com/skey/alphakey.htm (jak widać solidnej) i porównać ze zdjęciami odmiany 'Tamaya'. A zresztą nawet na podanej przez Ciebie stronie jest tekst wyraźny, opisujący pochodzenie 'Tamaya' jako skrzyżowania Begonia albo-picta, Begonia corallina i mieszańca 'Comte de Miribel'. Mieszaniec to nie gatunek.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Komercyjna nazwa to taka, która może być też stosowana zamiennie. Nieraz można w handlu spotkać nazwy, które nie pokrywają się z rzeczywistością. A jeszcze jedno, nazwa komercyjna może być też nazwą handlową używaną przez producenta.
Pod podanym przez Ciebie linkiem jest tylko zdjęcie Begonia maculata. Nie ma zdjęcia maculata 'Tamaya'.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Zdaje się, że zgrabnie odchodzisz od zasadniczego tematu, czyli tego, że 'Tamaya' i Begonia maculata to dwie różne rośliny. Z mojej strony koniec dyskusji.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Nie do końca, begonia 'Tamaya' nie jest wyodrębnioną osobną odmianą botaniczną, jest spotykana pod nazwą begonia maculata, begonia bambusowa, czy begonia coralina i jest używana jak napisałem wcześniej jedynie komercyjnie, czyli w handlu. Na tej stronie co podałem wcześniej podane jest, że niby to możliwa krzyżówka m.in. begonia coralina (maculata) z begonia picta, ale gdzieś indziej też przeczytałem że ew. prawdziwa krzyżówka jest utajniona ze względów handlowych. Można teoretycznie założyć, że to tylko hybryda begonia maculata, ale z punktu widzenia botanicznego jest to jedna i ta sama roślina.
W handlu begonia 'Tamaya' jest sprzedawana w formie drzewka, ale często znajdziesz ją jako Begonia maculata 'Tamaya'.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Begonia_maculata
oraz:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Tamaya
Nazwa zwyczajowa tamaya lub begonia tamaya jest nazwą handlową Begonia maculata.
Więc podsumowując w zasadzie oboje mamy rację.
Tyle w temacie z mojej strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Zacznę od tego, zę Begonia 'Tamaya' i B. maculata znacznie się różnią, zwłaszcza, gdy stoją obok siebie. Oczywiście oko laika może nie zauważyć tych różnic...no cóż... Basia i ja zauważamy. :;230
Ładniejsze liście i duże kropy ma oczywiście B. maculata. I coś co ją różni od innych - spodnia strona liści jest czerwona. Kolor kwiatów - też inny. I nie są to różnice SYMBOLICZNE. Nie wnikam co z czego powstało, co z czym krzyżowano itp.
Norbert!
Prawdopodobnie nigdy nie widziałeś tych roślin i opierasz się na wyczytanej gdzieś teorii.
No to masz szansę zobaczyć, choć wirtualnie bo obie rośliny mam u siebie, a pierwsza z lewej to Begonia albopicta
Na drugi raz jeśli czegoś nie wiesz, albo chcesz, zeby Ci pokazać - to zapytaj. :)
'Tamaya' to nie nazwa handlowa, ale nazwa kultywaru.

Od lewej:
1. B. albopicta
2. B. maculata
3. B. 'Tamaya'
Obrazek

Porównanie wzorku na liściach B. maculata i B. 'Tamaya'
Obrazek

Spodnia strona liści B. maculata
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Akurat z nazwą handlową w przypadku begonii 'Tamaya' spotkałem się na paru stronach... Rozumiem, że zaraz napiszesz że są w błędzie. Zresztą nie wiem po co drążysz temat skoro w ostatnim swoim poście napisałem że de facto oboje mamy rację. W handlu spotkasz 'Tamaya', ale nie jest to nazwa botaniczna. Są co prawda dwie odmiany, ale oficjalnie 'Tamaya' występuje pod nazwą maculata albo maculata 'Tamaya'. I oto mi chodziło od samego początku.
Dalsza dyskusja z mojej strony więc jest zbędna, temat się wyczerpał. Przypominam tylko, że wątek jest poświęcony uprawie, więc wszelkie uwagi pod kątem innego użytkownika są nie na miejscu.

Edit. Oto lista botanicznych odmian begonii, jak widzisz nie ma na niej begonii 'Tamaya':
http://www.theplantlist.org/browse/A/Be ... e/Begonia/
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Dyskusja zagłuszyła moje pytanie o sianie begonii doniczkowych :D
Zamówiłam nasiona w mieszance i zanim przyjadą, zbieram informacje o wysiewie i uprawie siewek.
Nikt nie siał?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

raflezja pisze:Zacznę od tego, zę Begonia 'Tamaya' i B. maculata znacznie się różnią, zwłaszcza, gdy stoją obok siebie.
A koralowa to kt?ra w tym układzie?
Faktycznie r?żnice są ogromne, fajnie że to pokazałaś. Kiedyś tu pisałam o czerwonawej begonii kt?rą mi ktoś opisał jako Tamaya i coś mi się nie zgadzało w por?wnaniu z moją. Teraz już wiem o co chodziło, to jednak były dwie r?żne. Fajnie wiedziec.
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Begonia koralowa to inaczej begonia plamista - więc i maculata i tamaya i albopicta się do niej zaliczają.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Czy ktoś rozpoznaje jaka to odmiana ?

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Odświeże wątek begoniowy, bo moim zdarza się teraz zakwitnąć.
Piękna, oooogromna, o pięknych wielkich liściach 'Sophie Cecile'. Zakwitła kwiatami bladoróżowymi (zdjęcie trochę przekłamuje), może ze względu na chłodne warunki, w jakich ją trzymam.
Ze względu na rozmiar często ją skracacm, łatwo się rozmnaża z sadzonek, bezproblemowa w uprawie. Dzisiaj była operacja wycięcia jednej najdłuższej łodygi
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Mam kilka odmian begonii . Koralowe ,koralina lucerna ,sceptrum . Podlewam też tamaje i maculate i tu pojawia się mój problem .
W tym roku zdobyłem niby kolejną maculate ,ale ma dużo mniejsze liście ,a krupki duże . Czy to jakaś karłowa odmiana maculaty
Obrazek
Dla porównania listki z tej samej odległości
Obrazek Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”