Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Rośliny doniczkowe
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

aleksanderk jest tyle hybryd, że raczej nie dojdziesz co to.
Ale zwóć uwagę na to, co napisała raflezja
raflezja pisze:Ładniejsze liście i duże kropy ma oczywiście B. maculata. I coś co ją różni od innych - spodnia strona liści jest czerwona.
Tu ze str. ABS http://www.begonias.org/events/Conventi ... ridgen.htm

Np ta hybryda z B. maculata, w kropki, dość mała, kompaktowa ale z czerwonym spodem 'Amelia' https://www.begonias.org/monthly/Amelia.pdf
Być może są też są mieszańce które w genach mają B. maculata a nie mają czerwonego koloru od spodu liści, tak jak Twoja (chyba? bo ja widzę, że jest zielona). Jest wiele ciekawych profesjonalnych stron z begoniami, jak masz ochotę to zajrzyj np tu http://www.begonias.org/greenhouse/imagelisting.htm ale na pewno jak poszukasz to znajdziesz również inne profesjonalne strony, jeśli jesteś pasjonatem.
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

yanino dziękuję za info . Begonie uwielbiam ,nie tylko te wysokie ,ale i rex i tu dopiero totalny galimatias , są takie co maja tylko numery .
Obrazek

Obrazek

Wyhodowane z listka w marcu
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Masz do nich rękę :) Piękne i gratulacje tym bardziej, że to z liści. Jeśli nie masz 'River Nile' to polecam, na zdjęciach wygląda tak sobie, w rzeczywistości piękna, łatwo się rozmnaża nawet z odrostów. Wyjątkowo bezproblemowa begonia.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Od jakiegoś czasu opiekuję się begonią koralową i mam pytanie do osób bardziej doświadczonych w jej uprawie - moja begonia rzadko, ale regularnie gubi liście, raz na miesiąc/dwa gubi liść, przeważnie jeden z najniższych. Czy to normalne dla tej rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Tak. Dlatego co jakiś czas jeśli nie chcesz mieć łysego pnia, trzeba przy kolejnym przesadzeniu sadzić głębiej albo odmładzać poprzez odcięcie wierzchołka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Przeszukałam forum, także net w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące mnie pytanie lecz niestety nie znalazłam. Chcę się dowiedzieć, czy begonia boliwijska jest rośliną bulwiastą, czy korzenną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Szukałam na forum informacji o najlepszym podłożu dla begonii, ale bez powodzenia. Gdzieś wyczytałam, że begonie lubią lekko kwaśne podłoże, zatem czy mieszanka kwaśnego torfu z podłożem dla storczyków i perlitem w proporcji 2:2:1 będzie ok? Mam do przesadzenia begonie corallinę.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

ori17 pisze:Od jakiegoś czasu opiekuję się begonią koralową i mam pytanie do osób bardziej doświadczonych w jej uprawie - moja begonia rzadko, ale regularnie gubi liście, raz na miesiąc/dwa gubi liść, przeważnie jeden z najniższych. Czy to normalne dla tej rośliny?
U mnie gubi nawet i większość tak raz do roku. No i jak się ją popłucze wodą czy spryska to od razu reaguje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

weronika123 pisze:Szukałam na forum informacji o najlepszym podłożu dla begonii, ale bez powodzenia. Gdzieś wyczytałam, że begonie lubią lekko kwaśne podłoże, zatem czy mieszanka kwaśnego torfu z podłożem dla storczyków i perlitem w proporcji 2:2:1 będzie ok? Mam do przesadzenia begonie corallinę.
Z góry dziękuję za pomoc.

Lekko kwaśne podłoże, to standardowa ziemia do roślin doniczkowych, najlepiej próchniczna wymieszana z perlitem albo żwirkiem w proporcji około 2:1. Kwaśny torf kupujesz, gdy masz rośliny wybitnie kwaśnolubne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Stałam się posiadaczką Begonii venosa- pachnąca. Do tej pory jakoś nie miałam ręki do begonii,
za wyjątkiem tej drobnolistnej nakrapianej.
To jakieś takie dziwo trochę :? No, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.

Ma ją ktoś? Bo jak to będzie rósł taki badyl do góry to kiepsko to widzę :lol:

Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Wg opisu i zdjęć znalezionych w necie, w warunkach domowych może osiągnąć około metra. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Jolu, ale zdaje się że ona jak reszta begonii może być skrócona i odmłodzona. Więc wcale nie jesteś skazana na badyl. Te zwykłe begonie też dobrze czasem ciachnąć i odmłodzić, bo też lecą w górę a od dołu łysieją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”