Rośliny na słoneczny balkon

Rośliny doniczkowe
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Mój balkon ma taką samą wystawę,chciałam coś zmienić ale jednak muszę przeprosić pelargonie. :oops: :oops:
One jednak są nie zawodne. :D
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

A ja proponuję begonie z grupy solenia- miałam w zeszłym roku- świetnie rosną i kwitną aż do przymrozków, dały radę na balkonie z wystawą wschodnio-południową w klimacie Lubelszczyzny co oznacza tropikalne upały latem. Minus- kruche, kruchutkie pędy, jak u wszystkich begonii zresztą. Po posadzeniu do skrzynek balkonowych należy zatrudnić własną wyobraźnię lub zaprzyjaźnionego majster-klepkę w celu wykonania konstrukcji zapobiegającej połamaniu roślin przez silny wiatr, to b. ważne- u mnie każda begonia dostała 2 metalowe szaszłykówki oplątane sznurkiem, w sezonie wegetacyjnym liście zasłoniły mało atrakcyjną konstrukcję. Solenie kwitły jak szalone i stanowiły przedmiot zazdrości sąsiadów. Naprawdę. Warto spróbować, zwłaszcza, że takie begonie można dostać na każdym bazarku za małe pieniążki. Konstrukcja zabezpieczająca przed złamaniem jest tu jednak niezbędna- na 1 begonię zabrakło mi podpór, choć rosła teoretycznie w najbardziej osłoniętym miejscu i.... miałam fajny z niej bukiecik po pierwszej burzy. Reszta kwitła do października i to na bogato. W tym roku jednak wymyśliłam surfinie- nooo.... zobaczymy czy dam radę... Lubię zmiany. W przyszłym roku znowu solenie mam w planie. Magda
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
Awatar użytkownika
IzaAla
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 kwie 2015, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Proszę podpowiedzcie - marzą mi się w tym sezonie takie eteryczne i eleganckie kompozycje z białych kwiatów ew.z jakimś zielonymi,delikatnymi dodatkami .Oczywiście taras - południowa strona. Skwar i patelnia :cry: Myślę o goździkach ,niecierpkach w stojące na ziemi wiklinowe donice korytkowe (tu właśnie mam zagwozdkę,czy niecierpki przetrwają) i surfinii na długi parapet,miałam w zeszłym roku wersję mini ,super zdała egzamin.Myślę,że powtórzę ,ale marzy mi się ta odmiana white i coś delikatnego do kompozycji,choć przychylam się też do wersji całkowicie białej.
Co jeszcze zaproponujecie? :?: ;:333
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Niecierpki na patelni nie dadzą rady... ;:185 Są delikatne i wrażliwe na suszę, upał wystarczy, by wyglądały jak 7 nieszczęść... miałam kiedyś na balkonie, zniechęciły mnie też tym, że strasznie się obsypywały. Do ogrodu - owszem, ale na balkon jednak nie polecam.
Awatar użytkownika
IzaAla
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 kwie 2015, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Oj nie chce takich obsypujących się właśnie.Pelargonia rabatowa pobrudziła mi kostkę w zeszłym sezonie,że ledwo doczyściłam.

A goździki,myślisz,że dałyby radę na "patelce" ?

----22 kwi 2015, o 09:43 ---

Bardzo proszę jeszcze radę ,właśnie mam zamawiać korytka i kosze wiklinowe i tu mam zagwozdkę: czy kupować taki wyściełany folią i od razu do niej ziemia i sadzić kwiaty ,czy bez folii i wsadzić tam doniczkę z rośliną i traktować ją jako osłonkę.
Jak jest lepiej dla kwiatów?
brunhilda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2015, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Mam balkon o ekspozycji sobie(słońce może oświetlać rośliny od rana do południa) . Najlepiej sobie radzą z upałem i ostrym słońcem goździki i kocanka włochata. Kocanka szybko się rozrasta i trzeba ją przycinać aby nie zagłuszyła goździków, z którymi ją skomponowałam w skrzynkach. Nie trzeba dużo podlewać. Pelargonie bluszczolistne i klasyczne też dobrze znoszą ostre słońce i wiatr ale wymagają większego nawodnienia. Niecierpek więdnie w oczach i muszę go wynosić na zachodni parapet a wnoszę znów po południu. Maciejka też marnieje na ostrym słońcu w upale a ożywa gdy nadchodzi wieczór.
Przed wyjazdem na 4 dni zaopatrzyłam się w ptaszki nawadniające w Obi i umieściłam je w skrzynkach. Akurat wystarczyło , ale wierzba płacząca, karłowa w donicy przewróciła się, bo potrzebuje szczególnie dużo wody.Okazało się, że obfite podlanie i dwa pełne ptaszki(większe)to dla niej za mało. Myślę o przesadzeniu jej na działkę.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Akurat, kiedy wyjeżdżam zatrudniam kogoś do podlewania, bo żaden sposób "automatycznego podlewania" nie jest dobry na południowy balkon, podczas parodniowej nieobecności :D
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
baconp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Posiadam balkon na stronę południową obok balkonu sasiada i chciałbym odgrodzic się stawiajac na balkonie po jednej stronie płotek(kratownice) szerokosci 60cm wysokosc 2m. Płotek mysle dac po wewnętrznej by sąsiadce piętro niżej nic nie smieciło,. Czy bluszcz się sprawdzi w takim miejscu? Dobrze aby był całym rokiem zielony. Co jeszcze możecie polecić o co tak nie trzeba specjalnie dbać ( wiecej jestem w pracy jak w domu). Czy muszę potem odstawiać plastikowy prostokątny pojemnik do domu by nie zmarzł zimą?. Głownie zależy mi na czyms pnącym. Nie mam jeszcze doświadczenia w ogrodnictwie. Pozdrawiam Paweł

Ps. Podoba mi się ten milin amerykanski o którym wspominaliscie w postach
inclaresco
50p
50p
Posty: 59
Od: 31 paź 2014, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rośliny na słoneczny balkon

Post »

Mam do zagospodarowania sporą donicę, ponad 20l, na południowo-zachodnim tarasie. Pierwotnie miał tam mieć miejsce winobluszcz, jednak zniechęciły mnie informacje o tym, że w pierwszych latach nie rozrasta się zbyt mocno.

Nie przepadam za kwiatami, zastanawiam się nad jakimś krzakiem owocowym lub pnącym warzywem.
Czy możecie mi coś polecić?
Przychodzi mi na razie na myśl malina lub fasola.
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

Cześć :wit
Odkopałam ten wątek, bo nie widzę sensu, żeby zakładać nowy. :wink:
Pytanie mam podobne jeśli chodzi o kwiatki, które bardzo lubią słoneczko, ale poszukuję takich, które nadawać by się mogły do posadzenia w donicy na parapecie. Okno mam akurat na południe, więc w lato słońce grzeje tam niemiłosiernie, a mi strasznie się marzą jakieś kolorowe kwiaty.
Ma ktoś może jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

Kupidynek, lubi słońce i dość dobrze znosi suchą glebę.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jakie kwiaty na pełne słońce

Post »

U mnie na wypieku dają rady aksamitki. Rok temu miałam też bratki . Fajnie rośnie mi lawenda. Jesienią wrzosy.
Miałam też maciejkę , ale powiem szczerze, że ją słońce spaliło.
Z ziołowych uwielbiam na balkonie bazylię - pozwalam jej kwitnąć. W doniczki wsadzam też kawałki koleusów i też jakoś rosną,choć akurat one nie przepadają za suszą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”