Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 sty 2009, o 18:13
Lokalizacja: WOJ. ŁÓDZKIE

Post »

Objawy jakie opisujesz wskazują na zalanie . Sprawdz korzonki, jeżeli są brązowe i gąbszaste to raczej nic nie zdziałasz. Korzonki powinny byc białe i jędrne , jeżeli są częściowo brązowe to spłucz pod kranem bryłe i usuń ostrym nożem gnijące gąbczaste korzonki, usuń także gnijące liście i łodygi,jeżeli takie są . Postaw doniczkę w umiarkowanie widnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Dobrze by było podlac roślinke środkiem grzybobójczym np Aliette, Topsin lub Brawo. Po tym zabiegu nie podlewaj roślinki dopóki podłoże nie przeschnie i nie pojawią sie nowe przyrosty. Nie stosuj teraz jeszcze żadnego nawozu, ponieważ korzenie są osłabione a w nowym substracie znajdują sie już składniki. Zaczekaj z tym jak roś. się troche przekorzeni. Powodzenia :)
nita
Awatar użytkownika
sabella
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2008, o 08:43
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki za pomoc, obcięłam wszystkie żółte liście, roślina nadal niestety jest trochę "sflaczała" ale mam nadzieję, że się dźwignie.... :cry: nie będę w takim razie podlewać (bo ziemia jest rzeczywiście wilgotna) i podleje czymś grzybobójczym, mam nadzieję, że jej to nie zaszkodzi......
Dzięki i pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1853
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Chora zroślicha

Post »

Wczoraj zauważyłam, że liście mojej zroślichy żółkną i są jakby "oklapnięte". Z tyłu liścia pojawiły się brązowe kropeczki, których niestety nie potrafię uwidocznic wyrażnie na zdjęciu. Dotyczy to tylko liści, które są pierwsze od dołu. Pomóżcie znależc przyczynę.
Obrazek Obrazek Obrazek
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

A czy nie ma za sucho? :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1853
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Post »

Wydaje mi się, że nie ma. Czytałam, że zroślicha lepiej znosi przesuszenie niż częste podlewanie.Dzisiaj ją podlałam, a wcześniej we wtorek, tj. 6 dni temu. Za rzadko :?:
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Wiolu a na jakim stanowisku stoi twoja Zroślicha?. Mojej żółkły listki, gdy stała ponad dwa metry od okna. Gdy dałam ją bliżej przestała je tracić.
Zauważyłam,że stoi na monitorze. Może ciepło od niego tak na nią działa :roll: :?:
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Moja ma ciągle wilgotno i pięknie rośnie.
Waleria
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1853
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Post »

Kasiu kwiatek stoi na parapecie od południowej strony, a na telewizor dałam ją tylko do zdjęcia.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Napisz co ile ją nawozisz,może to chloroza :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Minął prawie tydzień... Czy dalej jej tak liście żółkną i opadają ? Każdy z moich przedmówców może (przynajmniej) się nie mylić.
Syngonium nie lubi słońca - zdecydowanie. To, że komuś tak rośnie i to dobrze, na dłuższą metę może okazać się zabójcze dla rośliny. Ja myślę, że to po prostu przelanie i to zimną i nieodstaną wodą (być może kranówą). Wprawdzie zroślicha lubi wilgoć w podłożu, ale może to być wina ziemi. Po prostu w dolnej części doniczki zatrzymuje wodę i korzenie podgniwują.
Natomiast jeżeli te objawy ustąpiły i nie gubi już liści to powinno być wszystko OK.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1853
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Post »

Zacznę od tego, że rzadko nawożę kwiatki. Liście znów żółkną i mają te plamki, ale zawsze są to liście pierwsze od dołu. Przelana chyba raczej też nie jest, a podlewam kwiatki tylko odstaną wodą. W doniczce na spodzie jest keramzyt. Nie wiem co jeszcze mogę napisac.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Początki chlorozy i mało wody, nawożenie co 7-10 dni, podlewanie tak by ziemia nie przesychała na popiół (powinna być stale lekko wilgotna ale nie mokra) i zabierz ją z tak intensywnego światła, powinna stać w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio na południowym parapecie - już lepiej miałaby tak z metr od południowego okna lub na północnym parapecie przy samym oknie. :wink:
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

Witam,

ostatnio zaistniał problem ze zroślichą (nie wiem jaki to kultywar, blaszka liściowa wybarwiona jest na różowo). Mianowicie każdy nowo wypuszczony liść nie rozwija się. W efekcie roślina składa się z zielonych ruloników na łodyżkch... a zdeformowane listki po jakimś czasie żółkną :( Rośnie w pobliżu okna wychodzącego na sobie/ESE (żaluzje, brak firanki). Bardzo proszę o jakieś porady.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”