Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Wierzę, że uratowałeś nawet krytyczne przypadki. W podzięce wspomnę, iż moja ukochana Fatsja dzisiaj zaczęła wypuszczać nowy zdrowy listek. Czyli uratowałam ją dzięki Twojej pomocy : )

Która ziemia byłaby najlepsza, mam na stanie do wyboru dla kaktusów, paproci i uniwersalną.

A, i nie mam węgla bo właśnie zużyłam cały na Fatsji i nie dokupiłam. Dlatego zapytałam o oprysk Topsinem.

I rozsadzę w dwie doniczki - jedną oddam właścicielce jak roślinka wytrzeźwieje, a drugą zostawiam sobie jako nagrodę ;:136 Najłatwiejsze powiadasz ? To chyba wiem na co się przestawię gdy padną mi moje paprotki, z którymi próbuję się dogadać, ale mam za sucho ;D
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Może być albo ziemia do sukulentów, albo uniwersalna. Jak uniwersalna będzie cięższa to wymieszaj w proporcji około 2 :1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Tak też zrobię. Ponawiając pytanie, bo może mi się przydać : można robić oprysk Topsinem bezpośrednio na korzenie, jeśli nie ma węgla ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Można zrobić oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kotulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie:)

To moj pierwszy post na forum, a przybyłam tu z nadzieją na pomoc dla mojej zroślichy. Dostałam ją rok temu na nowe mieszkanie, w maluteńkiej, ciasnej doniczce, z której (aż wstyd) przesadziłam ją dopiero kilka miesięcy temu. Zroślicha od tamtego czasu wypuszcza nowe liście, jednak żadne sie nie rozwijają. Nie ma ani muszek ani robali w doniczce. Przy przesadzaniu dodałam keramzyt. Spryskuję ją wodą, ale to nie wpływa na liście - wciąż tkwią zamknięte. Na jednym zdjeciu widac położenie - nie jest wystawiona bezpośrendio na słońce, ale ustawiona jest w najjasniejszym salonie w mieszkaniu. Chętnie przesadzę ją znowu, bedę jej śpiewac i czytać, byle w końcu chciała mi się pokazać :) Macie jakieś pomysły?



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze stanowisko, na tym możesz sobie co najwyżej postawić sztuczne kwiatki.
Powinna stać blisko okna, a jeśli nie jest to południowa wystawa to nawet na parapecie.
Po drugie, każda roślina wymaga nawożenia. Powinnaś regularnie nawozić mineralnym nawozem, czyli żaden Biohumus, do roślin zielonych co drugie podlewanie pełną dawką.
Po trzecie, spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Jeśli masz zbyt suche powietrze, to liście oprócz zbyt ciemnego stanowiska oraz braku nawożenia, nie będą się rozwijać.
Połowicznym rozwiązaniem jest postawienie doniczki na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, innym nawilżacz powietrza.
Po czwarte wyjmij doniczkę z osłonki i postaw na podstawce. Korzenie muszą oddychać. Doniczka oczywiście musi mieć odpływ.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kotulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

@norbert76 ogromnie dziękuję za uwagi! ;:180 Zastosuję je i mam nadzieję wrócić na forum ze zdjęciami przed i po! Jeżeli ktoś jeszcze ma coś do dodania na temat zamkniętych liści Zroślichy, dawajcie znać. :)

Pozdrawiam!

Zmoderowano, nie ma takich roślin, jak "zrośliszki"/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Dobrze byłoby też sprawdzić wcześniej stan korzeni, słabo rozwinięty system korzeniowy może również wpłynąć na rozwój rośliny.
Pamiętaj, że te rośliny wymagają ostrożnego podlewania. Przed kolejnym dobrze jest przesuszyć wierzchnią warstwę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Hej, mam problem ze swoją zroślichą, jestem prawie pewna że to przelanie, liście żółkną i usychają co wynika niestety z mojej niewiedzy ;:223, w każdym razie zauważyłam białe plamki od spodniej strony liści, pojawiają się tylko na niektórych i zastanawiam się czy to również skutek przelania czy może wskazują na inny problem? Bardzo proszę o poradę.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Szkodniki albo prędzej z niedożywienia. Niewłaściwe nawożenie - nieprawidłowy nawóz, nieregularne albo w ogóle brak nawożenia. Do tego można dodać zbyt twardą wodę do podlewania.
Na przelanie z kolei ma wpływ nie tylko nieprawidłowe podlewanie, ale również zbyt zbite podłoże.
W ogóle to powinnaś podać od razu dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

No więc roślina jest nowa, przesadzona mniej niż miesiąc temu, u mnie podlewana przefiltrowaną wodą, podłoże jest bardzo luźne, kupione stąd - https://zielony-parapet.pl/podloza-i-do ... 63996.html , do tej pory roślina znajdowała sie niestety z mojej winy w osłonce bez odpływu, stanowisko ma jasne ale bez bezpośrednich promieni, powinnam zmienić w takim razie cos oprócz wymiany ziemi i doniczki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Powinnaś zacząć od sprawdzenia korzeni - wyciągnij delikatnie roślinę z doniczki. Syngonium jest bardzo wrażliwe na przelanie. Jeśli korzenie będą zdrowe to pozostaje tylko zacząć nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych, co drugie podlewanie. Możesz też zrobić oprysk Bioseptem, żeby wzmocnić nieco roślinę.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Oczywiście doniczkę stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Dzięki ślicznie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”