Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kotulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

@norbert76 ogromnie dziękuję za uwagi! ;:180 Zastosuję je i mam nadzieję wrócić na forum ze zdjęciami przed i po! Jeżeli ktoś jeszcze ma coś do dodania na temat zamkniętych liści Zroślichy, dawajcie znać. :)

Pozdrawiam!

Zmoderowano, nie ma takich roślin, jak "zrośliszki"/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Dobrze byłoby też sprawdzić wcześniej stan korzeni, słabo rozwinięty system korzeniowy może również wpłynąć na rozwój rośliny.
Pamiętaj, że te rośliny wymagają ostrożnego podlewania. Przed kolejnym dobrze jest przesuszyć wierzchnią warstwę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Hej, mam problem ze swoją zroślichą, jestem prawie pewna że to przelanie, liście żółkną i usychają co wynika niestety z mojej niewiedzy ;:223, w każdym razie zauważyłam białe plamki od spodniej strony liści, pojawiają się tylko na niektórych i zastanawiam się czy to również skutek przelania czy może wskazują na inny problem? Bardzo proszę o poradę.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Szkodniki albo prędzej z niedożywienia. Niewłaściwe nawożenie - nieprawidłowy nawóz, nieregularne albo w ogóle brak nawożenia. Do tego można dodać zbyt twardą wodę do podlewania.
Na przelanie z kolei ma wpływ nie tylko nieprawidłowe podlewanie, ale również zbyt zbite podłoże.
W ogóle to powinnaś podać od razu dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

No więc roślina jest nowa, przesadzona mniej niż miesiąc temu, u mnie podlewana przefiltrowaną wodą, podłoże jest bardzo luźne, kupione stąd - https://zielony-parapet.pl/podloza-i-do ... 63996.html , do tej pory roślina znajdowała sie niestety z mojej winy w osłonce bez odpływu, stanowisko ma jasne ale bez bezpośrednich promieni, powinnam zmienić w takim razie cos oprócz wymiany ziemi i doniczki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Powinnaś zacząć od sprawdzenia korzeni - wyciągnij delikatnie roślinę z doniczki. Syngonium jest bardzo wrażliwe na przelanie. Jeśli korzenie będą zdrowe to pozostaje tylko zacząć nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych, co drugie podlewanie. Możesz też zrobić oprysk Bioseptem, żeby wzmocnić nieco roślinę.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Oczywiście doniczkę stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
uwuu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Dzięki ślicznie!
monika1111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 wrz 2020, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Moje Syngonium rosną w wazonach w wodzie. Latem w pełnym słońcu stały :D
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Cześć :)
mam problem z moim syngonium. Roślinę mam już ponad dwa lata. Cały czas stoi w tym samym miejscu (parapet przy oknie zachodnim) i do tej pory bardzo ładnie rosła. Niestety jakiś tydzień temu zauważyłem, że kilka liści zaczyna żółknąć i usychać. Dodatkowo na kilku innych liściach pojawiły się brązowe plamki. Odciąłem pożółkłe liście, ale codziennie pojawiają się nowe. Roślina znajduje się w doniczce z drenażem z keramzytu. Staram się podlewać dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy. Nawożę niestety nieregularnie, ok. raz w miesiącu. Proszę o pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

No dobra, zasadnicze pytania:

1. Czy doniczka ma odpływ?
2. W jakim rośnie podłożu i kiedy była przesadzana.
3. Nawożenie w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu jest ok., tylko jakim konkretnie nawozem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź. :)

1. Doniczka bez odpływu.
2. W podłożu uniwersalnym kupionym z tego co pamiętam w OBI. Wydaje mi się, że przesadzana była zeszłej wiosny, ale nie mam pewności czy nie było to dwa lata temu.
3. Nawóz agrecol do roślin zielonych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

No to sorry, ale cud że to syngonium jeszcze nie zdechło, chociaż masz pierwsze objawy.

Dwa karygodne błędy. Każdą roślinę doniczkową sadzisz nie tylko do doniczki z odpływem, ale również do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Nigdy nie sadzimy do samej ziemi. Sam drenaż w żadnym wypadku nie rozwiąże problemu.
Syngonium wymaga szczególnie przepuszczalnego podłoża czyli mieszanki ziemi, żwirku/perlitu i można dodać podłoża do storczyków w proporcji około 2:1:1.

Czyli do bezwzględnego przesadzenia. Istnieje możliwość że część korzeni zgniła, więc musisz wpierw dokładnie oczyścić je ze starego podłoża. Wielkość doniczki dobierasz pod to co zostało z korzeni. Syngonium preferuje ciaśniejsze doniczki, więc korzenie powinny mieć około 1 - 1,5 cm luzu.

Edit: Nawóz Biohumus czy mineralny? Jakie stężenie NPK?

Powinien być ten drugi, gdzie stężenie masz na poziomie kilku procent. Odczekaj miesiąc po przesadzeniu i zacznij nawozić regularnie co 2 tygodnie aż do jesieni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Ok, postaram się zastosować do Twoich rad i jak najszybciej przesadzę roślinę.
Dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”