Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Choroba grzybowa. Nieprawidłowe zbyt zbite podłoże plus pewnie zbyt częste podlewanie.
Przesadzałaś po zakupie?
U Syngonium pozwalamy przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem, a podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza - żwirek albo perlit (osobno kupujesz ziemię, osobno żwirek, mieszasz w proporcji ok. 3:1).
Wyciągnij z doniczki, sprawdź stan korzeni, najbardziej zarażone liście odetnij. Kup preparat grzybobójczy, np Topsin (kilka kropli na litr wody), Miedzian, zrób po przesadzeniu oprysk oraz dodatkowo podlej.

Wywal osłonkę i doniczkę postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anciuta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 sie 2011, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

zroślicha - choroba czy szkodnik

Post »

Witam,

mam problem z moją zroślichą - zimą w pewnym momencie, bardzo się "zepsuła".

Myślałam, ze to choroba grzybowa albo coś z tym związane ale ostatnio zaczęłam oglądać liście od spodu i wydaje mi się, ze ma jakiegoś czarnego szkodnika, który na nich żeruje, jak na załączonych zdjęciach.

Ponadto "pieniążek", który zimował obok niej tez ma się gorzej bynajmniej jego pojedyncze liście. Nie wiem czy to ta sama choroba czy nie. W każdym razie chciałabym je ratować..

Będę wdzięczna za wszystkie rady i podzielenie się Waszymi doświadczeniami.



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam serdecznie,
Asia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Wciornastki, zrób oprysk Mospilanem, powtórz po około 10 dniach. Jednak nie jestem pewny, czy tylko one tutaj są jedynymi sprawcami kondycji tej rośliny. Przejrzyj wątek w kwestii prawidłowej uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lady_bug
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2020, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czego potrzebuje bluszcz

Post »

Witajcie, co może pomoc mojemu bluszczowi? Nie był przesadzamy odkąd go kupiłam. Teraz zaczął rosnąć, ale niektóre listki się ?zwijają? albo są jasno zielone. Mysle, aby go przesadzić...tylko czy powinien być bliżej okna? Tutaj wisi na środku pokoju, około 2,5 metra od okna. Wcześniej chyba na coś chorował, bo buły plamki żółte i ciemne...pryskalam woda z octem jabłkowym. Wydaje mi się, ze pomogło, bo teraz rośnie. Tylko jak nad nim zapanować? Zagęścił się, może powinnam inna doniczkę mu sprawić i jakaś drabinkę? Jakieś rady, aby wydobyć max piękna tej roślinki? Pozdrawiam cieplutko


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czego potrzebuje bluszcz

Post »

Jest to syngonium. Proszę przesadzić do przepuszczalnego podłoża, pędy, które silnie rosną można ucinać i ukorzeniać w wodzie i np. zagęścić roślinę. Miejsce dość jasne, )ale nie bezpośrednia wystawa słoneczna) będzie dla tej rośliny korzystne :) Podlewać jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Ja to robię na wyczucie, nie przelewam. Dobry drenaż i doniczka z dziurami by woda nie zalegała :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Za ciemne stanowisko.

Poza tym podlewaj wyłącznie miękką wodą, na doniczce ewidentnie widać osad soli wapnia od twardej wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Będąc dzisiaj w jednym z marketów znalazłem na przecenie zroślichę. Całkiem duża sztuka za niecałe 10 zł. Właśnie wziąłem się za przesadzanie i jestem zaskoczony długością korzeni. Czy mam je zostawić jak są i posadzić w podobnej doniczce? Szerokość bryły korzeniowej jest niewielka, za to korzenie są sporej długości.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Tzn., że mają zdrowe korzenie. Możesz przyciąć najdłuższe gdzieś o 1/3.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Mam nadzieję, że w przyszłym roku roślina będzie przesadzana, to wtedy pomyślę o ich przycięciu. Nie chciałem dzisiaj czekać z przesadzaniem więc zostawiłem korzenie w spokoju. Może to lepsze rozwiązanie? Domyślam się, że odcinanie korzeni niesie ze sobą jakieś ryzyko infekcji.

Obrazek

Dorzucam zdjęcie po. Kwiatek ustawiłem jakiś metr od okna. Wystawa zachodnia.
Na etykiecie była tylko nazwa syngonium, więc prosiłbym o identyfikację odmiany :)
corner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 kwie 2018, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Doradźcie mi, czy syngonium można rozmnożyć z jednowęzłowych sadzonek? Czy powinno być więcej węzłów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Lepiej żeby były przynajmniej dwa, trzy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

corner Oczywiście, że można, wiadomo, że jeśli będą np 2 węzły to sadzonka będzie lepsza. Ja często rozmnażam z jednowzłowych i rosną bez problemu. Czasem nawet z tzw. ogryzków (jednego węzła bez liścia), udało mi się wyhodować kilka sztuk syngonium Emerald gem.
corner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 kwie 2018, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

A jaka jest technika sadzenia takiej jednowęzłowej sadzonki? Całą zasypuje się ziemią (i zostawia liść w górze), czy raczej ten kawałek łodygi powinien być na powierzchni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”