Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Czy oleander variegata wymaga jakichś specjalnych warunków? Może rosnąć w słońcu czy woli półcień?
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Elu, trochę z poślizgiem czasowym, ale w myśl zasady - lepiej późno niż wcale, odpowiem:

Oleander jest rośliną kochającą ciepło, słońce i świeże powietrze, zarówno ten normalny jak i 'pstry' (Variegata) Też lubi 'mokre nogi' przez cały sezon wegetacji zasilania raz na 2 tygodnie. Jeśli chodzi podlewanie, o dziwo 'Oleander' potrzebuje (zużywa) więcej wody niż 'Datury'. Mogłem to zaobserwować w tym sezonie, bo stoją obok siebie w donicach... :D

Ten mój już III rzut kwitnienia i to całkiem bogato, bo garną się też tegoroczne młode przyrosty... ;:oj

Obrazek

Wykwitł już też 'patyk' ukorzeniony na wiosnę, w sumie już prawie metrowy i też się szykuje do drugiego kwitnienia... ;:304
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Dzięki Andrzej. Mój oleander variegata jest młody (ok 50 cm), niedawno kupiony, a już zawiązał pąki kwitowe. :D
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Jeśli to pierwsze kwitnienie to wybarwienie kwiatów, może być przekłamane, dopiero drugie kwitnienie stabilizuje kolor, który już się nie zmieni... :D Oleandry tak mają... :wit
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Witam :wit wielbicieli tej rośliny. Dostałem w zeszłym roku jesienia ukorzenioną sadzonkę oleandra różowego, siedział w małej doniczce i stał całą zimę w nieogrzewanym pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej zera.
Wiosną postanowiłem go wsadzić do gruntu, pięknie zaczał sie rozrastać i kwitnąć bez przerwy. Tak mi sie spodobał, że postanowiłem dokupić białego. Myślę nad wsadzeniem ich razem do jednej donicy dwa kolory, co sądzicie o tym? Myślę, że gdy oba kolory zakwitną będzie piekny efekt.
Pozdrawiam.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Pomysł przedni, chociaż nie 'nowinkowy', powiedzie się na pewno, bo wymogi te same co do podlewania i zasilana, tyle , że donica dużo większa i trzeba mieć na uwadze zimowanie , a raczej miejsce, żeby ją przechować do wiosny w optymalnych warunkach... :D
Ale chyba wiesz o co chodzi w zimowaniu, skoro przechowałeś już młody 'Oleander'... :)

Powodzenia :wit
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Ja mam w jednej doniczce tak naprawdę 5 kolorów: biały półpełny, różowy pełny, różowy pojedynczy, łososiowy i ciemny różowy z białymi paskami. W drugiej doniczce podobny skład tylko zamiast białego jest żółto-kremowy. W zeszłym roku były ukorzeniane, więc kwitnienie nie było jednoczesne, ale myślę, że za rok już będzie na co popatrzeć - mam nadzieję, że ładnie przezimują.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Właśnie to miałem na myśli pisząc, że pomysł nie 'nowinkowy' i że na pożądany efekt trzeba czekać co najmniej 2 sezony... ;:215 ;:65

Z tym,że w Twoim przypadku Ninia, pierwsze kwitnienie w przyszłym sezonie nie będzie zsynchronizowane w czasie, bo pojedyncze i podwójne jednak mają rozbieżność w pierwszym kwitnieniu w nowym sezonie nawet do 2 tygodni. Ale sezon jest długi i w którymś momencie powinny razem wszystkie zakwitnąć i będzie to na pewno spektakularny, piękny bukiecik... ;:224
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Mam nadzieję, że tak właśnie będzie jak piszesz. Tak naprawdę to tylko pojedyncze kwiaty ma tylko ten różowy - nie wiedziałam o rozbieżności w kwitnieniu, dzięki za informację.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Dzięki za informacje, Już wsadziłem oba do donicy razem,stoja na tarasie od strony południowej,tego młodego zimowałem w jasnym pomieszczeniu tez od strony południowej ,światła miał dostatek.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Moja próba wyprowadzenia oleandra na drzewko z małej sadzonki.
W przyszłym roku powinien zakwitnąć. :D
Myślę, czy nie przyciąć tych trzech pędów żeby się korona zagęściła. Przyjrzę się pędzikom i napiszę co postanowiłam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Zapowiadają od jutra załamanie pogody. :| Zastanawiam się, czy chować już do domu roczne sadzonki oleandrów.
Pozdrawiam
Ela
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia cz.2

Post »

Absolutnie nie. Chowam wszystkie, nawet młode, oleandry dopiero jak przyjdą przymrozki. Oleandry wytrzymują nawet lekki mróz, do 5 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”