Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 28 paź 2006, o 01:08
Lokalizacja: Warszawa

Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Mam taką roślinkę od niedawna. Jest sporych rozmiarów, ma mnóstwo liści, kwitnie długo i ciągle. Coś mnie jednak niepokoi. Mianowicie na łodyżkach niektórych liści jest taki jakiś brązowawy nalot (da się to coś zdrapać). Poza tym na starszych liściach zdarzają się też suche plamy a niektóre są pęknięte (np. wzdłuż nerwu ale nie koniecznie) i te pęknięcia też są obeschnięte... Najmłodsze listki mają się dobrze i nie wykazują takich objawów.

Wiem, że roślinka lubi wilgoć i staram się jej ją zapewnić. Stoi niestety wciąż na parapecie, a kaloryfer póki co grzeje, ale często ją zraszam i podlewam. Dodatkowo zaopatrzyłam ją w sporą podstawkę wypełnioną keramzytem i wodą (oczywiście ta woda do doniczki nie ma dostępu). Wydaje mi się, że większa część tych "wad" na liściach była już gdy dostałam roślinę (prezent). Natomiast zastanawiam się czy to zwykłe objawy wyschnięcia, zniszczenia w kwiaciarni czy gdzieś, czy też może jednak choroba (zwłaszcza ten nalot na łodyżce mnie niepokoi). Co powinnam z tym zrobić? Czy mogę usunąć te liście? Czy powinnam zastosować jakąś chemię czy tylko pilnować odp. wilgotności powietrza?

Ogólnie chciałabym zdobyć jakieś rady odnośnie hodowli tej rośliny (np jakiej ziemi wymaga, jak duża w stosunku do rośliny powinna być doniczka i kiedy przeszadzać).

I jeszcze jedno pytanie... Zrobiłam sobie właśnie taką kompozycję: do metalowego koszyka wyłożonego keramzytem wsadziłam doniczkę z anturium, drugą z guzmanią (oba kwitną na czerwono) i trzecią z Scindapsus aureus. Wygląda to na mój gust ładnie, natomiast zastanawiam się czy takie coś ma rację bytu jeśli chodzi o wymagania np co do wilgotności, dostępu do światła... Roślinki nieco się wzajemnie przysłaniają w niektórych miejscach no i nie mogą staś na parapecie (ale są na stoliku i mają dobry dostęp do światła słonecznego.
zastosowac jakąś chemię czy tylko pilnowac odp. wilgotności powietrza?

Będę wdzięczna za rady. Może jutro będę w stanie zamieścij jakieś zdjęcie (niestety kiepskiej jakości - mam tylko "komórkowy aparat").
Pozdrawiam,

Sylwia
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Jeżeli na liściach dają się zauważyć ciemne plamy, mogą to być symptomy choroby grzybowej, trzeba zastosować jakiś preparat i usunąć liść.

Anturium przesadza się co dwa lata w lutym, trzeba pilnować aby nie zadusić pędów (cokolwiek to oznacza).
kokos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 paź 2006, o 17:11
Lokalizacja: SOPOT

Post »

Jak pilęgnowac anthurium.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Anthurium pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki, dlatego lubi wysoką wilgotność powietrza, szczególnie, jeśli w mieszkaniu utrzymuje się także wysoka temperatura (CO). Wymaga więc częstego zraszania, podstawki wypełnionej mokrym keramzytem, itp.

MIEJSCE: światło rozproszone, a więc stanowisko jasne do półcienistego.

TEMPERATURA: ok. 20-22 st. C.

PODLEWANIE: latem stała wilgotność podłoża, zimą - podlewamy oszczędniej.

PODŁOŻE: specjalne podłoże dla anturium lub uniwersalna ziemia ogrodnicza zmieszana ze styropianem - anthurium lubi luźne podłoże.

Ciekawostka - anthurium bardzo lubi, gdy jego ziemia jest... ciepła :) Dlatego roślinki nie powinno się stawiać np. na marmurowych czy metalowych parapetach.

Pozdrawiam!
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Anturium - jakie podłoże?

Post »

Mam 3 anturia scherzerianum uzyskane wskutek podzielenia rośliny matecznej. Rosną słabo, kwitnie tylko jeden. Wsadziłam je do podłoża uniwersalnego. Chyba nie jest to najodpowiedniejsza dla nich ziemia? :cry: :cry: :cry: Miłośnicy anturium, poproszę o poradę :(
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Post »

Moje anturium rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej z torfem.Anturium jest wrażliwe na zasolenie i lubi jasne stanowisko oraz podlewanie letnią wodą.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

A w jakich proporcjach ziemia uniwersalna i torf? Pozdrawiam Dorota :lol:
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Moje dwa anturia rosną w ziemi uniwersalnej,na dnie każdej doniczki dodatkowo drenaż z kamyków...dodatkowo częste zraszanie i teraz nawóz do kwitnących...rosną super!
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Post »

dorcia pisze:A w jakich proporcjach ziemia uniwersalna i torf? Pozdrawiam Dorota :lol:
3/4 ziemi uniwersalnej, 1/4 torfu :)
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Ja moje trzymałam w zwykłej ziemi. Miałam kilka anturiów, ale nie mam, chyba za późno zostały wyniesione ze szklarni do domu i padły. Miałam czerwone, beżowy w czerwone kropki, rózowy...
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Anturium w donicy

Post »

witajcie, poprosiłabym o porady jak dbać o anturium..... moja Mama znów ma nowego kwiatka i nie chciała by popełnić żadnych błędów z nim. dziękujemy i pozdrawiamy
martuś
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Marto anturium to roślinka ciepłolubna(lubi nawet ciepłą ziemię).Moje anturia stoją na wschodnim oknie,codziennie są zraszane odstana wodą i zawsze mają lekko wilgotną ziemię(rosną w uniwersalnej,ze sporą warstwą drenażu na dnie).
Ja wszystkie moje anturia trzymam na wschodnim i jest im tam bardzo dobrze,więc nie przestawiam w inne miejsca.
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Moje anturia stoją na oknie północnym i wyglądają tak:

Obrazek

Zimę spędziły, stojąc na kaloryferze, bo rzeczywiście tak, jak pisze Antosia, lubią ciepełko i to ono pobudziło je do wzrostu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”