Juka choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka- zmiany na liściach

Post »

To prawdopodobnie wciornastki.
U mnie na jukkach też czasami pojawiają się takie przebarwienia, ale są miejscowe i nie widać większych szkód.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juka- zmiany na liściach

Post »

Oprysk Confidorem 200 SL. :wink:
Anka23

Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

witam mam dużą juke w pokoju i od pewnego czasu zaczeły wychodzić szare plamki na lisciach, prosze o pomoc może ktoś wie jak to zwalczyć ,bo roslinka gorzej mi rosnie i marnieje w oczach.



Obrazek Obrazek Obrazek
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

Ja myślę, że to wciornastki. Plamy szarej pleśni inaczej wyglądają. Przy ataku wciornastków na górnej stronie liści widać wówczas drobne białe cętki, na dolnej zaś niewielkie (około 1,5 mm), brązowe osobniki dorosłe i nieco jaśniejsze larwy. Te białe cętki są efektem nakłuwania liścia przez szkodniki. Poczytaj tutaj
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1604
Anka23

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

jak wyczytałam to popatrzyłam bardziej ale ja nie widze zadnych robaczków potrząsając na kartkę tez nic nie spada
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

Po pierwsze - twoja roślina to roślina doniczkowa, a wpisałaś pytanie w sekcji DIAGNOSTYKA roślin ogrodowych, ocena wizualna, opisy chorób i szkodników. FOTO

Po drugie - piszesz niezbyt zrozumiale, mamy zgłoszenia, że nie używasz znaków interpunkcyjnych i wielkich liter, no i faktycznie... Może dlatego nikt się do ciebie nie odzywa?

Po trzecie - przenoszę temat do sekcji doniczkowe, a tam sama na pewno znajdziesz mnóstwo wątków na ten sam temat...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

To było przeszło rok temu Szczepke wyrzuciłam
Dziś zauważyłam coś podobnego tylko ze bardziej białe- kremowe na dwóch jukach ich liscie opadaja
Czy jest możliwe ze larwy tarcznika przechowały sie gdzieś np na szafce
I jak to likwidowac
I jeszcze jedno ta juka niejest lepiąca jak tamta sadzonka
Awatar użytkownika
LILA ROSA
50p
50p
Posty: 77
Od: 24 sie 2010, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie ok. Rzeszowa

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Ta na tarczniki stosuję taką metodę: gotuję mydło potasowe aż bardzo zgęstnieje i spryskuję przestudzone oczywiście całą roślinkę. D tej pory pomagało-zatyka im to aparaty "gębowe".
To myśli są tym, co szczęśliwie układa człowiekowi życie. - Marek Aureliusz
Sprzedam/wymienię hoye.
Hoja. Baza wiedzy o poszczególnych gatunkach
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Jednak to nie jest tarcznik Ten robak jest biały i sie rusza a tarcznik sie nie rusza według mnie to Mączlik
Zna ktoś sposób na te robaki są tylko na juce
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Pewnie i na to robactwo jest jakaś chemia. Są też takie specjalne żółte tabliczki z klejem na latające paskudztwa. Chociaż jeśli masz ogród to powiem Ci, co ja zrobiłam. Umyłam roślinkę wodą z płynem do naczyń, a potem zostawiłam za zewnątrz przy brzydkiej pogodzie (było w dzień około 16*C, silny wiatr i przelotne deszcze). Taka pogoda na moje szczęście trwała dość długo (lipiec :) ) i wygląda na to, że przegoniłam robale na dobre.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Przeciwko wszelkim robalom dobrze robi systematyczne zamgławianie, bo robactwo nie lubi wilgoci. Ja mam pojedyncze tarczniki na oleandrach, zmywam je wodą, spryskuję, i cieszę się ze zwycięstwa, a jak jest parę suchych dni, zarazy wracają :roll:
Ale generalnie zamgławianie jest chyba najtańszą metodą zwalczania szkodników. Na tym forum poczytałam też sobie o śmierdziuchach z mlecza i pokrzywy, też stosuję, ale na działce i czasem na balkonie. A skutecznie zwalczyłam mszyce na hibiskusie herbatką z garści pokrzyw i mlecza, to było totalne zwycięstwo, pałeczki owadobójcze nie dawały im rady, a po oprysku tą herbatką znikły.
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

Kiedyś miałam z juką podobny problem. Zmieniłam ziemię, opryskałam ją Vertimec 018 EC oraz Tabcinem. W kwiaciarni doradzono mi też, do nowej ziemi domieszać minimalną ilość zaprawy do nasion i węgla lekarskiego. A i liście i ich spody przemywałam wodą z ludwikiem i alkoholem (1l wody w miseczce, 2 łyżeczki ludwikja i łyżka spirytusu) na zmianę z 1% wodą utlenioną.
O dziwo, zabiegi te pomogły, ale że robiłam to niemal równocześnie (pryskanie powtarzając po niecałym tygodniu) to nie wiem dokładnie co przyczyniło się do zniknięcia objawów... ale nie mogłam czekać i próbować kolejno każdego sposobu.
Piotr85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 cze 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie forumowicze
Jestem nowy na tym forum i chciałbym się Was poradzić w kwestii mojej Juki, którą najprawdopodobniej dopadło jakieś grzybicze draństwo.

Juka przez ponad rok stała na parapecie, rosła pięknie. Jako, że liście miała wysoko to nie przyglądałem się im uważnie - do dziś.
Roślina została przesadzona po zakupie, ziemia, w której rośnie jest do juk i dracen, wymieszana z jakimś rozpulchniaczem. Dodatkowo keramzyt na dno. W tym momencie pień na całej długości jest twardy i roślina raczej nie jest przelana.
Dziś zauważyłem, że niektóre (nie wszystkie na szczęście) liście są oblepione białym nalotem. Te, które mają go najwięcej są już pożółkłe i mają takie plamy i przebarwienia.
Podejrzewam mącznika ale nie jestem pewien.
Wyniosłem roślinę na balkon żeby nie infekowała innych roślin z tego samego parapetu (jeszcze inna juka, 2x mała areka, zroślicha, asparagus i sanseviera). Obejrzałem pozostałe rośliny czy aby nie mają nalotu i w sumie to nie wiem czy to co jest na liściach to to samo czy może tylko kurz.
W każdym razie w poniedziałek mam zamiar pójść do sklepu ogrodniczego i zakupić jakiś preparat przeciwgrzybiczy.
Mój plan działania:
1. Usunąć i zniszczyć mocno zainfekowane liście. Uciąć przy nasadzie.
2. Wyjąć jukę z doniczki, usunąć ziemię z korzeni i obmyć te korzenie
3. Wymyć starannie doniczkę wodą z mydłem, dodatkowo przetrzeć alkoholem lub środkiem dezynfekującym (mam dostęp do technicznego 96% alko i/lub mieszaniny dezynfekującej 96% etanol/izo-propanol)
4. Każdy liść i zakątek rośliny (włącznie w pniem) obmyć wodą z fungicydem - nie wiem jakim i w jakich proporcjach zmieszać
5. Obmytą roślinę wsadzić do czystej doniczki z nową ziemią do juk + keramzyt
6. Po 3-4 dniach podlać wodą z fungicydem
7. Powtórzyć cały zabieg po tygodniu.

Powiedzcie proszę co o tym sądzicie. Czy moje przypuszczenia są słuszne i czy tak powinienem postąpić aby jukę uratować.
Czy może jest już pozamiatane i należałoby ją zutylizować? Jaki środek powinienem zakupić? i czy tak profilaktycznie powinienem spryskać nim wszystkie rośliny, które miały kontakt z juką?

Dzięki za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Piotr

https://ibb.co/LnbDRgW
https://ibb.co/86xbTR2
https://ibb.co/pbB0PFg
https://ibb.co/h7tq2qT
https://ibb.co/Jm0P4Pq
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”