Juka choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Juka - szkodniki

Post »

Tak, preparaty o działaniu układowym. Do zwalczania w uprawach domowych np. gotowy do użycia Provado Plus AE, do rozcieńczania np. Confidor 200 SL (co najmniej 2 opryski w odstępie dwóch tygodni). Podobnie działa Mospilan (ale nie ma rejestracji na ozdobne). Jednak warto rozważyć czy użycie chemii ma sens, jeśli tylko jedna sadzonka jest porażona.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Wyrzuciłbym tę szczepkę. Jest duże ryzyko, że pozaraża Ci pozostałe roślinki.
A znaleźć zdrową jukkę w doniczce za kilkanaście złotych to tyle ile musisz wydać na środek owadobójczy.
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka- zmiany na liściach

Post »

Witam!
Przeszperałam forum na temat juk i nie znalazłam odpowiedzi na mój problem. Zwracam się więc o pomoc do ekspertów:) Moja juka zaatakowana jest niestety przez tarczniki, z którymi usilnie walczę (wykonałam już drugi oprysk po dwóch tygodniach środkiem Provado pluc AE, wcześniej także usówałam tarczniki mechanicznie wacikiem zamoczonym w spirytusie rozcieńczonym wodą). Tarczników jest niewiele i tylko przy nasadzie na dolnych liściach, stąd prowdopodobnie marniejące dolne liście. Jednakże mam teraz dodatkowy problem, mianowicie nowe lisie wyrastające od góry mają posiadają zmiany:/ Dodam, że kwiat stoi na oknie zachodnim i podlewany jest kiedy ziemia lekko przeschnie, nawożę go co drugie podlewanie w okresie wzrostu. Bardzo proszę o pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka- zmiany na liściach

Post »

To prawdopodobnie wciornastki.
U mnie na jukkach też czasami pojawiają się takie przebarwienia, ale są miejscowe i nie widać większych szkód.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juka- zmiany na liściach

Post »

Oprysk Confidorem 200 SL. :wink:
Anka23

Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

witam mam dużą juke w pokoju i od pewnego czasu zaczeły wychodzić szare plamki na lisciach, prosze o pomoc może ktoś wie jak to zwalczyć ,bo roslinka gorzej mi rosnie i marnieje w oczach.



Obrazek Obrazek Obrazek
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

Ja myślę, że to wciornastki. Plamy szarej pleśni inaczej wyglądają. Przy ataku wciornastków na górnej stronie liści widać wówczas drobne białe cętki, na dolnej zaś niewielkie (około 1,5 mm), brązowe osobniki dorosłe i nieco jaśniejsze larwy. Te białe cętki są efektem nakłuwania liścia przez szkodniki. Poczytaj tutaj
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1604
Anka23

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

jak wyczytałam to popatrzyłam bardziej ale ja nie widze zadnych robaczków potrząsając na kartkę tez nic nie spada
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Juka szary nalot na liściach? pleśń?

Post »

Po pierwsze - twoja roślina to roślina doniczkowa, a wpisałaś pytanie w sekcji DIAGNOSTYKA roślin ogrodowych, ocena wizualna, opisy chorób i szkodników. FOTO

Po drugie - piszesz niezbyt zrozumiale, mamy zgłoszenia, że nie używasz znaków interpunkcyjnych i wielkich liter, no i faktycznie... Może dlatego nikt się do ciebie nie odzywa?

Po trzecie - przenoszę temat do sekcji doniczkowe, a tam sama na pewno znajdziesz mnóstwo wątków na ten sam temat...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

To było przeszło rok temu Szczepke wyrzuciłam
Dziś zauważyłam coś podobnego tylko ze bardziej białe- kremowe na dwóch jukach ich liscie opadaja
Czy jest możliwe ze larwy tarcznika przechowały sie gdzieś np na szafce
I jak to likwidowac
I jeszcze jedno ta juka niejest lepiąca jak tamta sadzonka
Awatar użytkownika
LILA ROSA
50p
50p
Posty: 77
Od: 24 sie 2010, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie ok. Rzeszowa

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Ta na tarczniki stosuję taką metodę: gotuję mydło potasowe aż bardzo zgęstnieje i spryskuję przestudzone oczywiście całą roślinkę. D tej pory pomagało-zatyka im to aparaty "gębowe".
To myśli są tym, co szczęśliwie układa człowiekowi życie. - Marek Aureliusz
Sprzedam/wymienię hoye.
Hoja. Baza wiedzy o poszczególnych gatunkach
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Jednak to nie jest tarcznik Ten robak jest biały i sie rusza a tarcznik sie nie rusza według mnie to Mączlik
Zna ktoś sposób na te robaki są tylko na juce
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Juka - szkodniki Tarcznik

Post »

Pewnie i na to robactwo jest jakaś chemia. Są też takie specjalne żółte tabliczki z klejem na latające paskudztwa. Chociaż jeśli masz ogród to powiem Ci, co ja zrobiłam. Umyłam roślinkę wodą z płynem do naczyń, a potem zostawiłam za zewnątrz przy brzydkiej pogodzie (było w dzień około 16*C, silny wiatr i przelotne deszcze). Taka pogoda na moje szczęście trwała dość długo (lipiec :) ) i wygląda na to, że przegoniłam robale na dobre.
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”