Hydroponika - przydatne porady

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Hydroponika - początki

Post »

Emilia!
Wszystkie wkłady, które kupowałam w specjalistycznym sklepie mają otwory po bokach. Korzenie sa lepiej napowietrzane.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hydroponika - początki

Post »

raflezja pisze:Przelewam rośliny wodą z pożywką lub samą wodą, czekam czasami godzinę, czasem dłużej i odlewam. Też rosną.
I co ile czasu robisz taki zabieg? albo po czym poznajesz, że to 'już'?
Osłonka (doniczka) dobrze żeby była cięższa, więc najlepiej ceramiczna oblewana.
A taka nie będzie przesiąkać?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Hydroponika - początki

Post »

Nie mam sztywnej reguły co ile. Patrzę na korzenie, na keramzyt, czy przesycha. Zauważyłam, że wystarczy wilgoć w korzeniach, taka delikatna i korzenie też są ok. Mówię o hojach oczywiście. Ale przyznam, że powoli przechodzą na kokos.

Nie będzie przesiąkać. Mówię o takiej jak np. są do storczyków. One całe są szkliwione. Plastikowe tez mogą być, ale są lekkie.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hydroponika - początki

Post »

raflezja pisze:Nie mam sztywnej reguły co ile. Patrzę na korzenie, na keramzyt, czy przesycha. Zauważyłam, że wystarczy wilgoć w korzeniach, taka delikatna i korzenie też są ok.

Ja włożyłam jakiś czas temu eksperymentalnie adenium na wykończeniu do keramzytu właśnie. Mam ten wskaźniczek i on już dawno (czytaj: kilka dni) pokazuje minimum, a keramzyt z wierzchu jest cały czas wilgotny. adenium wciąż żyje przy tych eksperymentach :wink:
Planowałam też jedna hoję przełożyć do hydro, ale nie wiem, czy przestawianie jej teraz, na zimę, to dobry pomysł, jak myślisz?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Hydroponika - początki

Post »

Lucy!
Nie używam wskaźników, choć mam. W moim dość chłodnym domu nawet niski poziom pożywki to zbyt dużo. Mam to wypróbowane. O ile w lecie część roślin ma na dnie wodę, tak maksymalnie do 1cm, o tyle w zimie przelewam tylko i korzenie mają do dyspozycji głównie parę wodną.
Nie, przełożenie z ziemi do hydro to jest w ogóle zły pomysł, choć te eksperymenty wielu moim znajomym się udają. Do hydro daję rośliny od początku ukorzenione w keramzycie. Jeśli chcesz przenosić, to musisz dokładnie wypłukać korzenie z ziemi, nie da się ich przy tym nie zniszczyć.
Dobrym rozwiązaniem będzie ucięcie sadzonek tej hoi, ukorzenienie w keramzycie (w cieple) i dalsze prowadzenie w hydro.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hydroponika - początki

Post »

2 albo 3 tygodnie temu wsadziłam do keramzytu zalanego wodą 3 sadzonki hoi. Ciekawa jestem jak długo będą wypuszczać korzonki. Listki są ładne, zdrowe.
W innym pojemniku siedzą sadzonki pelargonii, ucięte z ostatniej, która nie zmarzła...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Hydroponika - początki

Post »

Pamiętaj, że powinny mieć ciepło. :)
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hydroponika - początki

Post »

Iwonka, pamiętam :wit
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
oShibby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 lut 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baciuty

Re: Hydroponicznie - stosowanie nawozów

Post »

Kilka lat mija jak kilka roślin mam w hydroponice. Specjalistą nie jestem, mam natomiast kilka cennych spostrzeżeń, które z pewnością się przydadzą.

- używam hm10, wcale nie dawkuję go ile niby potrzeba. odrobina zupełnie wystarcza na kilka miesięcy
- z powodzeniem stosuję zwykłe wkłady (czarne, przemysłowe) z dziurkami tylko od spodu. Dla roślin co mają sporo korzeni lepiej się sprawdzają.
- przestałem stosować wskaźniki ilości wody, do niczego nie są potrzebne
- nie mierzę pH, co jakiś czas wymieniam wodę i hm10
- woda tylko i wyłącznie osmotyczna, wcześniej deszczówka
- przesuszam rośliny i dobrze im z tym. czekam aż cała woda wyparuje i wtedy dolewam
- lepiej stosuje się rośliny z małą ilością korzeni
- wilgotność dookoła rośliny to bardzo duża zaleta stosowania hydro
_______
oShibby
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Hydroponicznie - stosowanie nawozów

Post »

oShibby pisze:Kilka lat mija jak kilka roślin mam w hydroponice. Specjalistą nie jestem, mam natomiast kilka cennych spostrzeżeń, które z pewnością się przydadzą.
- możesz napisać jakie rośliny uprawiasz w takiej hydroponice jak opisujesz. Fotki zapewne bardziej pokażą jak wyglądają rośliny uprawiane tą metodą.
Ja również uprawiam moje hoje w hydroponice - podłoże granulat, tak wyglądają (fotki z dnia dzisiejszego):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- wszystkie moje rośliny rosną w typowych zestawach do uprawy hydroponicznej w granulacie ceramicznym. Nie wyobrażam sobie, szczególnie latem nie mieć w zestawach wskaźnika poziomu roztworu wodnego. Od późnej jesieni do późnej wiosny, faktycznie wskaźnik jest mało przydatny, ponieważ w bardzo ograniczonej ilości podaję roślinom wodę, natomiast latem w/g moich obserwacji i praktyki, wskaźnik jest nieodzowny. Do zasilania moich hoy stosuję różne nawozy w płynie, najczęściej ten do storczyków.
- tak wygląda kilka moich roślin uprawianych w zestawach typowych dla hydroponiki ze wskaźnikami poziomu roztworu:

Obrazek

- tak kwitła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
hydroAgata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2016, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Anigozantus - kangurze łapa - w hydroponice

Post »

Witam wszystkich
Kilka dni temu zakupiłam kangurze łapę. Ponieważ pasjonuje mnie rownież zagadnienie hydroponiki - wszystkie moje roślinki prowadzę w ten sposób - postanowiłam, ze i anigozantusa przesadzę do hydro.

Czy ktoś ma już ta roślinkę w hydro? Moja jest w hydro od środy i nie najlepiej jej to służy. Pomóżcie.

Pozdrawiam
marek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 24 lis 2017, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okoloice Leszna

Re: Hydroponika - przydatne porady

Post »

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie hydroponiki , mianowicie jakieś porady co do przenoszenia Draceny szerokolistnej do hydro , jest trochę duża i mam pewne obawy - czy postępować tak jak z mniejszymi roślinami ? .Czy ktoś przenosił trochę większe rośliny do uprawy wodnej ? Za wszystkie rady bardzo dziękuje.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hydroponika - przydatne porady

Post »

Nie przenosiłam Draceny do hydro, ale wszystkie storczyki i paprocie. Duże i małe. Myślę, że trzeba postępować tak samo w przypadku zarówno dużych i małych roślin. Dokładnie oczyścić korzenie ze starego podłoża, umyć kilkakrotnie i posadzić do nowego, hydroponicznego podłoża.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”