Podlewanie,nawadnianie roślin doniczkowych i rola keramzytu

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7590
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Podlewanie,nawadnianie roślin doniczkowych i rola keramzytu

Post »

Jak często należy podlewać popularne rośliny doniczkowe ?
Informacje z podziałem na typy i odmiany.

Zapraszam do dyskusji.
:idea:
Miłego dnia!
Admin.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie jestem pewna czy można tu udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do częstości podlewania jakiegos określonego gatunku - zbyt dużo zmiennych, każdy z nas ma inne warunki w domu... ale w sumie próbować można ;-)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Najlepszym wg.mnie naturalnie,wskażnikiem jest....palec naszej ręki.
Wiekszość roślin doniczkowych preferuje delikatne przesuszenie miedzy jednym a drugim podlaniem.
Trzeba więc "zanurzyć" nasz paluszek w ziemi by stwierdzić czy jest mokra czy też już wymaga nawodnienia.
Należy również zaobserwować jaką ilość wody możemy zaserwować roślinie podczas jednego podlania,jeśli woda wypłynie z donicy na podstawek należy tę wode wylać.
Obowiązuje nas tez zasada, iż zimą nawadniamy zdecydowanie mniej na korzyść częstego zraszania roślin.
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

trudny temat,wszystko zależy od rośliny i od warunków jakie panją w domu.Zawsze lepiej podlać jeden dzień później,niż przelać i mieć wyrzuty że zaszkodziliśmy naszej podopiecznej
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jak może i wiecie jestem fanką kalendarza biodynamicznego.
Nie mam w domu dużo kwiatów bo i miejsca niezbyt dużo.
Rośliny liściaste podlewam w dni liściowe a kwitnące w dni kwiatowe szczególnie przy wznoszącym się księżycu.
Nawożę i owszem ale umiarkowanie przede wszystkim wiosną i przed kwitnieniem. Dzięki temu moja szlumbergera jeszcze kwitnie do dzisiaj. Często mam roślinki nawet deczko przesuszone ale później leję dużo wody aż po górę podstawki. I tak do następnego podlewania. Od czasu do czasu robię im porządny prysznic w wannie. Od czasu do czasu spulchniam glebę i rosną sobie. Szkoda tylko, że moje hiacynty tak szybko przekwitły. Chyba było za ciepło.

;:211
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Podlewanie roślin i rola keramzytu

Post »

Witam,
Mam pytanie, czy zasypanie doniczki z ziemią kamykami z keramzytu, może zaszkodzić roślinom w niej rosnącym??? Nie w każdym miejscu pasuje mi żeby w doniczce widać było ziemię. A po zasypaniu brązowymi kamyczkami wygląda to lepiej (przykład poniżej)

Obrazek

Dzięki z góry za wszelkie odpowiedzi i wyjaśnienia.
Pozdrawiam

Michał
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi, zwiększy się tylko wilgotność roślinom które w ten sposób mają przysypaną ziemię, jest tylko jedno ale - możesz przez to bardzo łatwo zalać rośliny z uwagi na to iż keramzyt wchłania wodę i będzie ją stosunkowo wolno oddawał do ziemi i otoczenia wiec okres od podlewania do podlewania zdecydowanie sie wydłuży ponadto nie będziesz praktycznie nigdy wiedział czy przeschła wierzchnia warstwa ziemi bo na to nie pozwoli keramzyt, bezpieczniej jest by keramzyt był w podstawku a nie na powierzchni ziemi. :D
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Podlewanie roślin i rola keramzytu

Post »

Za radą Przema :wink: w celu podniesienia wilgotności wokoł moich roślin kupiłam keramzyt i wsypałam do podstawek. Stąd moje pytanie: czy mam podlewać roślinki jak dotąd, czyli 2x w tygodniu niewielkie ilości wody + biohumus? Czy coś w podlewaniu się zmienia ze względu na keramzyt właśnie (podobno wchłania i zatrzymuje wodę)?

Proszę o podpowiedź :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keramzyt+podlewanie

Post »

Dokładnie tak woda + biohumus a keramzyt utrzymuj stale wilgotny tzn. oprócz normalnego podlewania(jeśli woda nie przelatuje na podstawek po podlaniu) wlej do podstawka tyle wody by wpił ją keramzyt ale by doniczka stojąca na keramzycie nie stała w wodzie, keramzyt w miarę parowania wody będzie zwiększał wilgotność wokół roślin nie narażając jednocześnie rośliny na podsiąkanie wody od dołu i na zalanie rośliny poprzez podwójne podlewanie. :D :D :D
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja stosuję dokładnie tę samą metodę w hodowli moich roślinek :D :D :D

Pozdrawiam

Kasia
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Powiedzcie, czy to możliwe, że keramzyt pleśnieje???????

Podlewałam dziś kwiaty i w jednej z podstawek na keramzycie zobaczyłam (trudno było nie zauważyć) wyraźny biały nalot... jak pleśń...
Keramzyt był wilgotny.
Stało się tak tylko pod jedną roślinką, podejrzewam, że przesadziłam z wodą do podstawki i nie zdążyła wyparować.
Oczywiście zaraz zmienię keramzyt.

Czy roślince taka przygoda nie zaszkodzi?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Keramzyt nie powinien zapleśnieć przecież on wciąga wodę w siebie a potem ją oddaje poprzez jej parowanie z keramzytu chyba że było w podstawku coś co pozwoliło na rozwinięcie sie pleśni, usuń tylko te drobiny gdzie jest ta pleśń, roślinie to nie powinno zaszkodzić. :D
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Przemo, nie sądzę, że w podstawce znalazło się coś, dzięki czemu rozwinęła się pleśń... Czasem spadnie tam jakiś listek, ale tym razem go nie bylo... Nieważne... kłopot "posprzątany" ;)

Ale zastanowiło mnie coś innego... napisałeś, żeby usunąć "drobiny", z czego wynika, że keramzyt powinien być bardzo drobny (tak???), a mój to całkiem spore kulki... (niestety, tylko taki był w sklepie, gdy kupowałam, zreszta nigdy wcześniej nie miałam z nim do czynienia). Pod doniczkami ułożyłam drobniejsze kamyki, na obrzeżach te spore, żeby nie mieć kłopotu z postawieniem doniczek na podstawkach. Zerknij, może na załączonej fotce sprawdzisz, czy z nim wszystko ok i czy taki powinien być..

Obrazek

Zdjęcie z wątku IDENTYFIKACJA FOTO: SUKULENT MIX ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”