Laur - tarczniki,czerwce i inne szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Awena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Laur - tarczniki,czerwce i inne szkodniki

Post »

Witajcie :wit
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu tego stwora.


Dzisiaj przy podlewaniu zauważyłam małe pajęczynki a dolne liście były z góry lepiące a pod spodem siedziały te pasożyty.
Ten po lewej stronie roztarłam.
Jak z tym walczyć?
Pozdrawiam Ewka
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Pasożyt na laurze

Post »

To chyba tarczniki i bez chemii się nie obejdzie.
Awatar użytkownika
Awena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pasożyt na laurze

Post »

Pogoglowałam i znalazłam, ze można je ściągać ściereczką ze spirytusem albo kapać w wodzie z płynem do mycia naczyń.
Czy ktoś to stosował i czy pomogło?
Niestety nie mieszkam w Pl, i tutaj chemii nie dostanę.

I jeszcze jedno, czy one lubią pomidory? Bo boję się, że przejdą na Mamy siewki ;:14
Pozdrawiam Ewka
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pasożyt na laurze

Post »

Kiedyś tarczniki zaatakowały aloesy mojej mamy. Polowała na nie wykałaczką, następnie kąpała w wodzie z płynem do naczyń i denaturatem. Wymieniła ziemię i dokładnie obejrzała korzenie, ponieważ tam też były tarczniki. Kuracja trwała dość długo (zabiegi trzeba było powtarzać kilka razy), ale w końcu ich się pozbyła. Odseparuj chorego kwiatka od innych, gdyż może zarażać, szczególnie, kiedy liście kwiatów się dotykają. Jeśli zdecydujesz się na przecieranie kwiatka wacikiem nasączonym w alkoholu, pamiętaj aby za każdym razem zmieniać wacik na nowy, aby nie roznosić po roślince jajeczek, które znajdują się pod tarczkami. Powodzenia :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pasożyt na laurze

Post »

garfield, ale właśnie chodzi o to, żeby delikatnie przemywać wacikiem, tak żeby nie naruszyć tarczek i nie uwolnić jajeczek. Dlatego wymiana wacika nie jest konieczna. Tarczki, razem z martwymi jajeczkami, usuwamy dopiero kilka dni po przemyciu wacikiem, szczoteczką zamoczoną w roztworze mydła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-g-d
---
Posty: 139
Od: 13 maja 2011, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pasożyt na laurze

Post »

norbert76 znasz inną metodę :) Zapewne mniej kłopotliwą od mojej:

Ekologiczny sposób walki:
-Tarczki usuwamy ręcznie, a następnie miejsca po ich usunięciu należy przemyć spirytusem, aby zabić pozostałe i niewidoczne larwy.

-1litr wody + 3 krople płynu Ludwik ( woda nie może się zapienić ) + 50 gram denaturatu. Lekko zamieszać.
waciki ?(paczka waty)
Wacikiem umoczonym w mieszance, ścieramy tarczkę lekko dociskając ją. Wacik do kosza. Następnym wacikiem ścieramy kolejną tarczkę. Nie można używać dwa razy tej samej watki. Pod tarczkami znajdują się ogromne ilości jajek. Wycierając kilka razy, rozniesiemy te jaja po roślinie, lub zabrudzimy roztwór co na jedno wychodzi i najdalej za 2 tygodnie będzie trzeba przeprowadzać operację ponownie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pasożyt na laurze

Post »

Tak, tylko tu nie chodzi o stopień kłopotliwości. Po to smaruje się wpierw olejem/spirytusem, delikatnie, żeby właśnie nie naruszyć tych tarczek i rozprzestrzenić jajeczek po całej roślinie. Olej, albo spirytus przez te kilka dni de facto przenika przez pancerz tarczników i zabija jaja. Dlatego dopiero po kilku dniach, a nie od razu usuwa się tarczniki. Te jaja są bardzo małe, jak je będziesz próbował od razu usunąć, nie masz żadnej gwarancji, że coś nie zgubi z tych jajek, nawet wymieniając za każdym razem waciki. I oto tutaj chodzi, garfield.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Awena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 sie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pasożyt na laurze

Post »

No to narozrabiałam ;:223
Przemyłam wczoraj wszystkie listki mieszaniną spirytusu z wodą i płynem do mycia naczyń, starając się zetrzeć wszystkie tarczki.
Wacika oczywiście nie zmieniałam ;:14

I co teraz? Przemywać delikatnie listki czystym spirytusem albo olejem żeby ukatrupić te larwy? Czy może lepiej wykąpać roślinkę w mieszaninie z płynem do mycia naczyń?
Pozdrawiam Ewka
Awatar użytkownika
crazydaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4935
Od: 27 cze 2013, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Keadby UK

Re: Pasożyt na laurze

Post »

Na pewno nie czystym spirytusem bo mozesz popalic listki. Ja bym odczekala i zobaczyla czy sie pojawia znowu. jeśli sie pojawia, powtoreczka, ale juz zgodnie z instrukcja.
Kinga
Fuksjoza, hojoza, ketmioza, czyli komus tu odbija... ;) cz.3 - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 05&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Zgoda bez polskiej czcionki/Adminka
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Czym opryskać liście laurowe

Post »

Moje liście laurowe coś zaatakowało. Na liściach jest lepka papka, znalazłam też brązowe kropki. Próbowałam walczyć pryskając kilkakrotnie preparatem Agricolle Targetu, nie pomogło, pryskałam również Miedzianem, nie pomogło. Liści coraz więcej brązowieje spada. Proszę doradźcie czym ratować.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czym opryskać liście laurowe

Post »

Wygląda na atak czerwców, tarcznika.
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym opryskać liście laurowe

Post »

Dziękuję idę sprawdzić czy mam jakiś porządny preparat na to dziadostwo jak nie jadę do ogrodniczego i walczę dalej.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
swietysaint
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 1 lip 2014, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie, Andrespol

Laur, wawrzyn - prośba o zidentyfikowanie szkodnika

Post »

Witam,
bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu szkodnika, który niszczy mojego wawrzyna. "Muszka" żeruje na młodych listkach powodując ich całkowitą deformację, pojawiła się wraz z pierwszymi przyrostami w kwietniu tego roku. Próbowałem walczyć z tą "muszką" poprzez mechaniczne ich usuwanie; niestety wraz z pękaniem nowych pąków pojawiały się od nowa niwecząc moje zabiegi. Nie wiem jak się ich pozbyć. Wklejam zdjęcia przepraszam za jakość ale "muszki" są malutkie 1-2 mm trudno je uchwycić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam.
Pozdrawiam. Maciek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”