Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

No cóż, przecież on nie ma praktycznie liści, więc z korzeniami może być wszystko uwzględniając że fikusy mają wrażliwy system korzeniowy. Zwykle te rośliny w miejscu sprzedaży są przelewane, więc można założyć że mogły zostały uszkodzone. Ale w jakiej części, to bez zajrzenia w korzenie się nie dowiesz. Można tylko założyć, że jeśli wypuszcza nowe pędy nie jest źle, ale nie ma gwarancji że po zmianie stanowiska po kupnie jego stan się nie pogorszy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Zaryzykowałem i kupiłem tego fikusa, w najbliższym czasie go przesadzę, jak rozpoznać stan korzeni podczas przesadzania?
Podłoże ziemia uniwersalna : perlit : włókno kokosowe 2:1:1 czy jakoś inaczej?
Na razie jasne stanowisko (niestety niedaleko grzejnika) i zraszanie?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Jeśli chodzi o korzenie czy nie będą wyschnięte albo zgniłe.
Podłoże może być.
Samo spryskiwanie niewiele daje, jak coś albo postaw doniczkę na większej tacce wypełnionej cały czas wilgotnym keramzytem albo powieś na grzejniku nawilżacz wypełniony wodą. Ewentualnie przykręć grzejnik.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

A pryskanie rosliny i trzymanie na niej worka foliowego ewentualnie z dziurkami nie poprawia jej wilgotności? Widziałem takie rozwiazania n fikusach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Takie coś można zrobić, ale interwencyjnie i na krótki okres czasu. Jak tak kiedyś zrobiłem, kiedy fikus mi stracił wszystkie liście, żeby pobudzić do wypuszczenia nowych.
W innych okolicznościach, worek działa jak filtr i zmniejsza ilość światła, które potrzebne jest przy procesie fotosyntezy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Odgrzebałem dziś korzenie było sporo cienkich w dobrym stanie jednak ten gruby pień był trochę spróchniały i w niektórych miejscach był taki gęsty glut w kolorze siwym. Oczyściłem go z niego, tzn wydrapałem. Usunąłem chore korzenie. Przesadziłem do nowej ziemi ze sporym drenażem i podlalem. Zobaczymy co dalej.
Obrazek
Zastanawiam sie czy tych chorych grubych korzeni nie zostawić na wierzchu bez ziemi, na razie starałem sie ich nie przykrywać zbytnio ziemia, a w zamian dałem na górę karemzytu.
To co tu opisałem to grzyb? Pytam bo to jednak szkodliwe, a mam go w pokoju gdzie też śpię.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Nie wiem czy to był grzyb, skoro nie zrobiłeś zdjęć.
Natomiast patrząc na korzenie raczej wygląda wszystko w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Ciężko zrobić zdjęcia porządne jak się ma całe ręce ubrudzone, ale coś zrobiłem.
Korzeń ten gruby ułamałem częsciowo bo był spruchniały a to co opisuję to martwa tkanka chyba lub grzyb. Dodam, że w środku śmierdziało.
Młode małe korzenie wyglądały dobrze, ale ten gruby, ogólnie pień będący w ziemi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Prawdopodobnie w tym korzeniu mogły się zacząć procesy gnilne, które dopiero później mogą doprowadzić do powstania choroby grzybowej. Mogą, ale nie muszą w zależności od tego, jak długo trwał taki stan rzeczy.
Pozostaje obserwacja, skoro go oczyściłeś. Mogłeś jeszcze to miejsce posypać sproszkowanym węglem albo cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

To co za jakiś czas znowu skontrolować stan korzeni czy jeszcze teraz posypać według Twojej rady?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Ja bym posypał, jeśli to miejsce masz praktycznie odsłonięte.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Nie jest odsłonięte i zeby to zrobić bedzie trzeba wyjąć roślinę jeszcze raz. Zgnilizns byla od dolu i na jedynym grubym korzeniu, gdzies po bokach.
Węgiel aktywny taki z apteki czy jaki masz na myśli? Cynsmon znacznie lepiej dostępny, jest to prawie to samo?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Zarówno cynamon jak i węgiel leczniczy mają podobne działanie bakteriobójcze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”