Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stanowisko dla Ficus Ginseng

Post »

Fikusy drobnolistne są ogólnie dość kapryśne.Dużo światła, ale nie na południowym parapecie, najlepiej wschodnim, albo zachodnim.Nie może to być okno otwierane, bo te rośliny nie lubią zmiany miejsca, a zimą zimne powietrze zaszkodzi.Podlewać jak podłoże przeschnie małymi dawkami wody, nie może pozostać na podstawce.
patryk91g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowisko dla Ficus Ginseng

Post »

Okno jest uchylane zawsze nie otwierane więc chyba lepiej przy nim niż obok bo wiać będzie. Okno nie jest zostawię na długo. Ze 3 razy dziennie wywietrzyc tylko po parę min więc mam nadzieję nic złego się nie stanie
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Mój odratowany fikus dostaje nowych listków w wielu miejscach co mnie bardzo cieszy, podlałem go dzisiaj rozcieńczonym biohumusem.

Patrzyłem dzisiaj na mojego wcześniejszego fikusa i mam wrażenie, że coś mu dolega, ale nie wiem co. Może go zbytnio przesuszam a może powietrze jest zbyt suche. Dostałem go latem z marketu i mocno podlewałem, często był przy oknie zachodnim, padały na niego promienie słoneczne i rósł dobrze, później go przesadziłem i już upłynęło sporo czasu, dostaje co prawda nowe listki i rośnie, ale niektóre są pofałdowane, na jednym widać brązowy fragment.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Nie wolno w przypadku tych fikusów doprowadzać do przesuszenia podłoża. Powinno być ono cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Z tego co słyszałem specjalnie tak sie robi zeby mial male listki.
A te powyginane listki to efekt przesuszenia? I to jak teraz wyglada? Mimo wszystko rosnie i nie wyglada zle
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Co za bzdury...
Chcesz katować roślinę żeby mieć małe listki, bo gdzieś tam przeczytałeś czy to, żeby roślina dobrze rosła?
Być może to efekt przesuszenia a być może niedostatku światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

To nie bzdury, ludzie zajmujący sie bonzai tak robią. Drutowanie itd tez chyba nie jest takie miłe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Kiedyś interesowałem się tą sztuką i nigdy nie znalazłem takiej informacji, żeby przesuszać w celu uzyskania mniejszych liści. Takie coś można próbować uzyskać regulując odpowiednią dawkę nawozu.
Nadmiernie przesuszenie roślin nie będących sukulentami, powoduje uszkodzenie najwrażliwszych części korzeni, czyli włośników. Pomijając już, że fikusy są bardzo wrażliwe właśnie na przesuszenie podłoża czy też przelanie, mogą reagować zrzucaniem liści.
A tak na marginesie te fikusy, tylko wyglądem przypominają sztukę bonsai, to są normalne rośliny, które przed sprzedażą mają obcinane pnie na określonej wysokości. Do bonsai to im bardzo daleko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Dostałem od Osoby, która opiekuje się Fikusem zapytanie: "posiadam fikusa Ginseng S- shape i od tygodnia zaczął tracić liście jeśli możesz poradzić co robię nie tak że zaczął chorować... ". Nie jestem w temacie opieki nad tymi roślinami, poleciłem lekturę tego wątku, ale może ktoś miał już do czynienia z takimi objawami na roślinie i może coś konkretnego podpowiedzieć.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Fikusy zwłaszcza te mniejszych liściach są wrażliwe na przelanie, przesuszenie, zmiana miejsca, zbyt ciemne stanowisko, zbyt suche powietrze zwłaszcza od grzejnika, niewłaściwe podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Kamil_DD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2019, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus benjamina - choroby

Post »

Cześć, mam niemałe problemy z Fikusem Moclame - zaczął gubić liście, niektóre mają plamki, niektóre znowu przejaśnienia (?) i przebarwienia, niektóre usychają.
Zaczęło się od przelania. Fikusa przesadziłem do nowej ziemi, ale nadal traci liście. Teraz już nie wiem czy jest mu za sucho czy za mokro, skoro niektóre liście usychają?
Przede wszystkim proszę o radę jak go uratować.


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Bo popełniłeś przynajmniej dwa błędy, pierwszy: posadzenie do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku lub agroperlitu. Jest to bardzo istotna kwestia.
Dwa, umieściłeś doniczkę w osłonce, a nie na podstawce. Do korzeni musi docierać powietrze i podłoże musi w miarę szybko przesychać.
Trzy, pewnie dalej ma zbyt ciemne stanowisko - za daleko od okna.
Cztery, nadal pewnie zbyt regularnie podlewasz.
Pięć, najprawdopodobniej weszła jakaś choroba grzybowa, dobrze by było zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”