Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Oto fikus, którego we wrześniu odebrałam koleżance, bo był w opłakanym stanie. Trochę go odratowałam, a teraz chciałabym go przyciąć i dlatego proszę o poradę - czy usunąć wszystkie suche łodygi, czy też któreś z liśćmi?
W którym miejscu go ciachnąć?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Przycinanie przycinaniem, ale podłoże powinnaś wpierw wymienić. Jak przesadzisz, usuń na razie tylko suche gałązki, a resztę przytniesz za kilka tygodni.
A i doniczka w osłonce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Podłoże jest odpowiednie. Na wierzchu jest piasek, bo zimą pleśnieje mi ziemia w doniczkach.
Mam jeszcze jedno pytanie, bo już wcześniej odcięłam gałązkę, która rosła z podkładu (żeby roślina nie traciła na nią energii), ale cały czas z tego miejsca próbuje coś wyrosnąć. Czy jest sposób, żeby jakoś ograniczyć puszczanie pędów z tego miejsca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Podłoże jest odpowiednie, znaczy się jakie? Mieszanka ziemi i rozluźniacza? Posypanie piaskiem, może ograniczyć wentylację bryły korzeniowej, a co za tym idzie podłoże w głębi doniczki będzie wolniej przesychać.
Jeśli podłoże pleśnieje to przede wszystkim, może być zbyt zbite albo/i zbyt często podlewasz - plus konsekwencje wsadzenia doniczki do ciasnej osłonki oraz zbyt mała cyrkulacja powietrza.
Nie możliwości ograniczenia puszczenia nowych gałązek, trzeba je cyklicznie usuwać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Hej! Mam Fikusa Ginseng od około 2.5 lat wciąż w doniczce, w której go kupiłam.
Jest zdrowy, ale przydałoby mu się przesadzenie, zwłaszcza, że część korzeni ma nieprzykrytych ziemią.
W przesadzaniu jest kompletnie zielona dlatego moje pytanie jaka ziemia (gotowa ziemia dla roślin doniczkowych?) i jak duża doniczka? Obecnie ma kwadratową doniczkę 13 cm bok. Więc doniczka 16 cm średnicy wystarczy? (sorki za odwrócone zdjęcia, na miniaturce są dobrze, a po wgraniu się obracają :cry: )
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Wszystko masz w wątku, poczytaj.

Na marginesie fikusy potrzebują bezpośredniego światła tuż przy oknie albo nawet na parapecie, a nie na jakiejś szafce z dala od niego. Ten fikus ewidentnie ma niedobory światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Ta szafka jest praktycznie przy oknie :) Tyle ile ściany widać tyle jest od południowego okna. Mieszkanie jest bardzo jasne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

No nie wiem, jaka odległość od okna?

Drugi ewidentny błąd - nie wsadzamy doniczek do ciasnych osłonek, a jedynie na podstawkę - po pierwsze na dnie osłonki zbiera się wilgoć oraz cyrkulacja powietrza wokół bryły korzeniowej jest utrudniona. Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Nie można dopuścić ani do zbytniego przesuszenia podłoża, ani do jego zalewania.

Jak na 2,5 letni egzemplarz to nie jest specjalnie wyrośnięty, ma stosunkowo mało liści - był przycinany?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

55 cm od parapetu. Nie był przycinany ani nawożony. Troszkę marnie wygląda to fakt :cry:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

A nawożony był w ogóle, jakim nawozem Biohumusem czy mineralnym? Jak często? To podłoże w którym rośnie, to jest takie same od zakupu?
Fikusy przy prawidłowej uprawie i pielęgnacji powinny mieć dość duże roczne przyrosty, przynajmniej po kilka, kilkanaście liści. Dlatego wymagają przycinania, jeśli chcemy mieć zwartą koronę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Właśnie nie był wcale nawożony i przesadzany.
W końcu postanowiłam pójść po rozum do głowy, wstyd mi... ;:14 :D
Przesadzając powinna być ziemia i żwirek 3:1?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

No to nic dziwnego, że tak wygląda.

Po przesadzeniu, odczekaj 3 tygodnie i zacznij nawozić co każde podlewanie aż do końca września, połowy października.
Nawóz mineralny do roślin zielonych, żaden Biohumus.

Podłoże - tak, 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus tępy(F. microcarpa, F.retusa,F.nitida('Ginseng','Moclame')wymagania,potrzeby,cięcie

Post »

Dzięki, kupiłam nawóz mineralny i ziemię z Compo Sany do roślin zielonych i palm. Chciałabym ją użyć zarówno do fikusa jak i do juki. Nada się? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”