Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Te są drugie? :D
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie, trzecie :D
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

:D
Nabyłeś rzadką umiejętność ukorzeniania pędów, co łatwe nie jest :D
Dalej twierdzę, że to nie grzyb. Po polsku to 'przypalenie' po obcemu https://www.google.pl/search?biw=1280&b ... zk8UHNWvyM :
O samym przypalaniu dość powierzchownie w linku, ale przeczytać warto, chociaż podejrzewam, że wiesz o co chodzi https://www.mortonarb.org/trees-plants/ ... eaf-scorch

Znajdziesz też dużo informacji o bakterii atakującej tkanki przewodzące m.in. drzew oliwnych, ale nie sądzę, żebys przywiózł łodygi zarażonej oliwki. Dlaczego tak uważam? bo przypalenia powstały w okresie wegetacji, teraz młode liście są zdrowe. Zresztą o chorobie świdczyłyby też nacieki w ksylemie w przekróju łodygi, zauważyłbyś. Ta bakteria 'zatyka' ksylem, ale nie uczep się tego jak...wiesz kto :D
P.s.
A tak przy okazji dlaczego ta z przykładowym systemem korzeniowym ma uszkodzony główny pęd nad korzeniami?
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za informacje, poczytam chętnie :)

Plamy powstały na starszych liściach, ale nie powstawały w momencie ich wyrastania. Dla przykładu, plama na pierwszym zdjęciu powstaje od niedawna. Jeśli to faktycznie nie grzyb to może czegoś niedobór (albo nadmiar?), bo objawy mogą powstawać na starszych liściach w przypadku wielu składników.
Zobaczymy co będzie w tym sezonie.
Pęd nie jest uszkodzony, coś sie przyczepiło do niego w momencie przenoszenia do zdjęcia i tak to wygląda.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niestety, plamy a potem nekrozy, nadal się pojawiają. Rośliny rozpoczęły wzrost, rosną dobrze, tylko liście są oszpecone. Już sam nie wiem, co robię nie tak. Podlewam je raz, dwa razy w tygodniu w zależności od szybkości przesychania gleby.
teef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2020, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Prośba o pomoc z oliwką, która wygląda obecnie jak na zdjęciach.
Stare gałązki wyglądają na obeschłe i zgubiły wszystkie liście. Jedyne liście są, na nowych bardzo długich pędach, które cały czas rosną i puszczają nowe liście.
Co zrobić, aby drzewko znów zaczęło wyglądać jak oliwka?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno oliwka nie może stać w ciemnym kącie. Ona potrzebuje pełnego słońca - najkorzystniejsze stanowisko to przy oknie południowym, a nawet po aklimatyzacji powinna trafić na zewnątrz.
Druga sprawa, doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce.
Podłoże powinno być też przepuszczalne czyli mieszanka ziemi i żwirku.

Przesadź i zapewnij odpowiednie stanowisko. Reszty dowiesz się z tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
teef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2020, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na co dzień stoi na zewnątrz od strony południowej, więc słońca ma dużo. W ostatnie dni została przeniesiona do środka, bo noce były chłodne i bałem się o przymrozki. Przesadzę ja do podłoża zgodnie z sugestią. A te pędy zostawić takie długie czy przyciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeszcze jedno w kwestii prawidłowej uprawy oliwki.
Musi przejść okres jesienno-zimowy w temperaturze nie wyższej niż około 10 - 12 stopni.

Przycinać oczywiście możesz, najlepiej teraz na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poniosło mnie i kupiłam ostatnio w Lidlu oliwkę. Roślina jest w plastikowej misie wypełnionej podłożem przez które przelatuje cała woda i zbiera się na podstawku. Jak naleję za dużo, to mam potop.
Jak nie naleję, to oliwka ma sucho. Od kiedy przyniosłam ją do domu, codziennie zrzuca liście. Przedtem postała trochę w sklepie. Mogła być przesuszona. Obawiam się, że mi całkiem opadnie.
Jak sądzicie, co powinnam zrobić? Na razie zostawiłam ją tak jak jest żeby mogła przystosować się do nowych warunków. A może powinnam ją od razu przesadzić?

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Od razu przesadzić. Podłoże produkcyjne jest często beznadziejne, co zresztą sama widzisz. Podejrzewam, że dodatkowo bryła korzeniowa może być przerośnięta.
Osobiście dlatego zawsze przesadzam rośliny od razu po zakupie, czasami nawet w tym samym dniu. Teraz jest korzystny okres, rośliny są w fazie wegetacji, więc lepiej znoszą przesadzanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki. Na razie potrząsnęłam nią energicznie i osypała się cała garść liści. Od tej pory reszta utrzymuje się na roślinie, więc mam nadzieję, że co miało opaść to opadło :wink: . Teraz rozglądam się za doniczką ceramiczna, ale mamy weekend, więc na razie online :D!
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oliwka zamieszkała na tarasie. Przesadzona do glinianej doniczki. Idzie w górę, przestała się sypać ;:215 .
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”