Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
MartaCrystal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 paź 2020, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Ja od wczoraj jestem hodowcą biedactw, ktore znalazlam w OBI.
Obrazek
Sa juz przesadzone i mam nadzieje szczesliwsze.
No niestety nie mogłam przejsc obok nich obojetnie, ale do mnie zmierza tez juz odmiana Quadricolor i Nanouk :)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2020, o 15:15 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pisownia! Używamy wszystkich polskich liter.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Jak dla mnie nie wyglądają najgorzej.
T0 już moje są w gorszym stanie, bo mi się takie wiszące z szaf 'liany " porobiły.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Moje trzykrotki
Obrazek

Obrazek

Spodobały mi się tylko strasznie szybko rosną. Nie nadążam.
Te co mam to były farfocle na karmę do terrarium, zabiedzone odpady, które miały być wyrzucone. Odrosły mi wielkimi liśćmi i rosną w zastraszającym tempie. Nie dbam o nie wcale, a one mi się odwdzięczaja rosnąc w kosmos.
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Witam. Mam taki problem: część trzykrotek trzymam w słoiku z wodą. Te rosną pięknie, mają ładne kolory, zdrowe liście. Na tym samym parapecie mam tą samą odmianę trzykrotki, ale trzymaną w ziemi ze żwirem. Rośnie ona bardzo marnie. Liście są pomarszczone. Podlewam raz na tydzień. Co drugi tydzień z nawozem do roślin zielonych. Parapet jest po stronie południowo-wschodniej. Na 2 pierwszych zdjęciach są przedstawione trzykrotki, które przed chwilą przesadziłam ze słoika do ziemi, a na dwoch pozostałych trzykrotki cały czas trzymane w ziemi. Gdzie popełniam błąd? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

O ile dobrze widzę, to na powierzchni doniczki są wykwity soli wapnia, czyli podlewasz zbyt twardą wodą.
Twarda woda plus nawóz z czasem powoduje zmienia się pH podłoża na niekorzystny co prowadzi do tego że roślina z czasem przestaje pobierać składniki odżywcze.
Wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku i podlewaj wyłącznie miękką wodą. Jeśli masz twardą w kranie, to musisz używać filtrowanej względnie przygotowywać albo mieszać pół na pół z wodą destylowaną.
Podczas przesadzania dobierz doniczkę pod wielkość bryły korzeniowej, o ile dobrze pamiętam bo kiedyś miałem Trzykrotki, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, a doniczka na zdjęciu wydaje się zbyt duża.
Po przesadzeniu odczekaj miesiąc z nawożeniem.

Trzykrotka jednak należy do tych roślin, które z czasem dziczeją i trzeba je i tak odmładzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Wodę do kwiatów najpierw gotuję, a potem odstawiam na 1 dzień. W najbliższym tygodniu mam zamiar wszystkie sadzonki ze słoików zasadzić w ziemi, a mam ich sporo. Czyli mam dobrać płytką doniczkę, ale szeroką? Mogę je sadzić gęsto czy raczej rzadko?
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Aneczka1992 Trzykrotka to taka roślina, która krótko jest piękna i którą szkoda ratować :)
Żeby długo miała wdzięczny pokrój od początku trzeba ją prowadzić żelazną ręką i konsekwentnie przycinać.
O wiele lepiej zrobisz jak potniesz to co masz na szczepki, ukorzenisz i posadzisz od nowa.

Tak jak pisał Norbert, trzykrotki nie mają zbyt dużego systemu korzeniowego.
Mi nie chciały rosnąć w zbyt lekkim podłożu: za szybko przesychał wierzchnia warstwa, w której była większa część korzeni i miały przez to za mało wody.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Doniczka normalna, nie musi być płaska, ważne żeby nie była zbyt duża. Młode sadzonki, podejrzewam że nie mają zbyt dużych korzeni. Jeśli uwzględnić, żeby nie było zbyt tłoczno w jednej doniczce to bym posadził powiedzmy po 3, więc powinna wystarczyć 10 cm doniczka. Na rok powinna starczyć. Po roku, jak bryła korzeniowa będzie przerośnięta, to można dać o rozmiar większą.
To co może być przyczyną słabego wzrostu uprawianych przez Ciebie trzykrotek, to jeszcze zbyt duże zagęszczenie. Lepiej mniej, niż więcej bo im więcej tym mniej składników odżywczych do podziału, a większą ilością nawozu nie można nawozić, bo łatwo o przenawożenie.
Jeśli chodzi o wodę, to jeśli wodę w kranie, co np objawia się kamieniem w czajniku, to wtedy oprócz przygotowania trzeba wymieszać z wodą destylowaną. Wtedy taka mieszanka powinna być akurat.

A na koniec to, co napisała Margarethagar, niestety trzeba regularnie je odmładzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wypłowiała trzykrotka

Post »

Witajcie :wit
Mam problem z trzykrotką. Zaczęły jej żółknąć liście. Są jędrne i zdrowe tylko tak jakby straciły kolor zielony. Może ktoś z Was miał taki przypadek i wie co może być przyczyną. Podlewana do podstawki, gdy ziemia przeschnie. Stoi na parapecie południowo zachodnim.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Liście Trzykrotki po prawej straciły również jędrność, to wskazuje na zaburzoną gospodarkę wodną. Albo system podlewania się tutaj nie sprawdza albo podłoże jest nieprawidłowe. Powinno być ono przepuszczalne.
Trzecia opcja to szkodniki.

Wyciągnij z doniczki i sprawdź stan korzeni, jeśli korzenie będą w porządku to sprawdź czy nie ma szkodników. Jeśli ich nie ma, problem leży w podlewaniu. Zacznij podlewać normalnie od góry. Jednak nie wiem czy nie unikniesz przesadzenia. Inna sprawa, że Trzykrotki trzeba często odmładzać i nie wiem czy nie byłoby tutaj najlepszym rozwiązaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Dziękuję za odpowiedź

Ona ma kilka miesięcy. Przesadzałam ją po zakupie. Ziemia przepuszczalna. Pomyślałam, że może na za dużo słońca? Wczoraj się jej przyjrzałam. Liście na które słońce nie pada są zielone. Wcześniej podlewałam ją od góry, ale wszędzie czytam, że trzykrotki należy podlewać od spodu. Dlatego zmieniłam system.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Podlewaj normalnie od góry (jak tak podlewałem i mnie normalnie rosły) i osłoń nieco przed słońcem.
Pytanie, czy w naturze deszcz pada od góry czy od dołu? :wink: Podlewanie do podstawki zaleca się np. w przypadku takich roślin, jak fiołki czy rośliny z kaudeksem.
Odmiany variegata są bardziej wrażliwe na bezpośrednie promienie słoneczne, niż odmiany zielone.
Jak część tych roślin nie odzyska w najbliższym czasie (około tydzień, dwa tygodnie) wigoru, to po prostu odetnij wierzchołki i wsadź do wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Tak zrobię! Też się zawsze zastanawiałam nad tym podlewaniem do podstawki. Przyznam, że to pierwsza roślina która tak podlewałam...Dziękuję bardzo za podpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”