Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Rośnie bezproblemowo i długo miała jednolite listki - z wierzchu zielone, od spodu przebarwione fioletem.
Od jakiegoś czasu , na jednym z pędów pojawiły się białe paseczki . Nawet ładnie to wygląda :D

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy spotkaliście się z takim dziwem ? :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A może ktoś zna nazwę odmiany tej trzykrotki ?
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Moje pasiaste też miewają na jednej gałązce dwie barwy. Z tym, że do zielono-białych dochodzą czysto zielone. Jest to coś związane z powrotem do form matecznych (jeśli w ogóle dobrze piszę). Skąd u Ciebie biorą się pasiaste pojęcia nie mam :)
Ale wiem coś innego... Takiej zielono-bordowej jeszcze nie mam.
Amlos... czy jest szansa na wyżebranie szczepki? :D
Ta Twoja przypomina mi Tradescantia pallida 'Purple Heart' ale pewna nie jestem. Podobna też do Tradescantia cerinthoides. Niestety wiedza moja pochodzi z netu a tam zdjęcia bywają marnej jakości.
Pozdrawiam serdecznie
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Skoro o trzykrotkach mowa, to pokaże też moją :D
Pasiasta jakby nie było, zielono różówo kremowa z różowym spodem liści

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek


Ponoć trzykrotka traci kolor z powodu niedoboru światła, odmiany kolorowe potrzebują więcej świtła niż te zielone. Ale Twoja trzykrotka była cały czas jednolitego koloru, a teraz ma paseczki, więc nie wiem o co chodzi...

Pozdrawiam
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Rany, przepiękna.... Naprawdę - uwielbiam bogactwo kolorków, więc na widok Twojej trzykrotki aż mi sie ciepło koło serducha zrobiło :D Cudna! Jakbyś jej aplikowała jakieś cięcie pielęgnacyjne, to... parę osób się tu pewnie zgłosi ;)
Z wybarwianiem liści różnie bywa - niby wszyscy odradzają stawianie takich roślinek na południowych oknach, ale też prawdą jest, że moje roślinki na tych właśnie parapetach mają najpiękniejsze wzorki.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Obawiam się, że długo jeszcze będę zbierać trzykrotki. Jest tego taka mnogość, że wszystkich i tak się nie znajdzie.
Agasta, u Ciebie to chyba w jednej doniczce rosną różne?
Proszę powiedz w jakich warunkach są u Ciebie, że tak pięknie się wybarwiają?
Obecnie mam zielone, zielone w białe paski i białe w zielone paski ale bez różowych przebarwień. Mam też maleńką zebrinę i Setcreasea purpurea :)

Znalazłam takie zdjęcie.
http://images29.fotosik.pl/64/923db5bf9134a231m.jpg

Jeśli to, to samo co ma agasta, to jest to Tradescantia albiflora.

Pozdrawiam cieplutko
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Prawie to samo, tylko tyle że moja ma więcej różu.
Co do waruków w jakich znajduje się moja trzykrotka.
Rośnie sobie na parapecie, wśród wielu innych kwiatów (m.in. storczyków - moich ulubieńców), słońca ma do około 11 rano. Nawożę niezbyt regularnie, i nie podlewam :D Używam nawadniacza kuli, widocznego na jednym ze zdjęć (jeśli dobrze się przypatrzycie to widać różowo przezroczystą kulę w gąszczu trzykrotki).


Pozdro
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oj, jest tych trzykrotek, Marto - niesamowita ilość ! :shock: Dużo czasu straciłam na poszukiwanie
wieści o nich , i doszłam do tego, że pallida - Purple heart to nie może być. Moja nie jest tak
bardzo fioletowa. :wink:
Natomiast skłaniałabym się do Tradescantia cerinthoides . Na jednej rosyjskiej stronce , znalazłam bardzo
pasujący opis. Zrozumiałam, że kremowe paseczki pojawiają się niekiedy na jej odmianie Variegata.


Jak będzie miała kwiatki różowo-białe, to sprawa będzie przesądzona. Na razie mi nie kwitła :( .
Może u Ciebie - amatorki trzykrotek - zrobi to wcześniej? Życzę, aby się przyjęła i zakwitła ;:108

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wszystkie Trzykrotki na zamieszczonych tutaj przez Was zdjęciach należą do rodzaju: Trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis), która nazywana jest czasem Trzykrotką z Rio de Janeiro.
Trzykrotka wężykowata ma białe kwiatki na fioletowo zabarwionych łodyżkach. Zabarwione fioletowo mogą być również jej pędy i spód liści, które z wierzchu są zielone, błyszczące, a u różnych jej odmian często biało-żółto-różowo pasiaste (nie mylić z Pasiatką czyli Zebriną zwisłą (Zebria pendula), u której paskowanie na liściach jest srebrzyste).
Podobna do Trzykrotki wężykowatej jest Trzykrotka białokwiatowa (Tradescantia albiflora), ale różni się tym od T. wężykowatej, że ma dłuższe pędy, większe liście, grubsze węzły liściowe i nie występuję u niej w ogóle nawet szczątkowo fioletowe zabarwienie łodyg, ani spodu liści, a jej białe kwiatki wyrastają na zielonych łodyżkach, a nie fioletowo nabiegłych jak u T. wężykowatej. Najczęściej jest uprawiana T. białokwiatowa, odmiana bioło-pasiasta.
Trzykrotką o podobnej kolorystyce do T. wężykowatej, jest Trzykrotka Blosfelda (Tradescantia blossfeldiana), która ma omszone fioletowe łodygi i omszony, fioletowo zabarwiony spód liści, a wierzch liści ma zielony, matowy. Jest większa od T. wężykowatej, a jej biało-różowe kwiatki mają różowo zabarwione końcówki płatków. Wielkością liści T. Blosfelda, zbliżona jest do Setkrezji purpurowej "Purpurowe Serce" (Setcreasea pallida "Purple Heart"), ale Setkrezja ma kwiaty jednolicie różowo-liliowe.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Znalazłam zdjęcie takiego cuda. :)

Obrazek http://www.amphibiancare.com/.../wandering_jew01.jpg
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Aniu... Porobię kiedyś zdjęcia wszystkich to zobaczysz co mam. Zwracam tylko uwagę, że jest sporo spokrewnionych z trzykrotkami ;) Można tak bez końca kolekcjonować :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Tak wygląda moje zebrina:
Obrazek
A to moja zielona:
Obrazek
Reszta jeszcze w wodzie, podobają mi się trzykrotki i mam zamiar zbierać je, tylko w sklepach są praktycznie niedostępne, jedynie trzeba szukać po znajomych lub na rynku.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ta zielona to jaka jest? Po zdjęciu trudno określić proporcje a wygląda na to, że ma duże listki. Może wiesz co za jedna? :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Nie mam pojęcia jaka to jest listki ma dość duże, takie wielkością do zebriny podobne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”