Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Liście Trzykrotki po prawej straciły również jędrność, to wskazuje na zaburzoną gospodarkę wodną. Albo system podlewania się tutaj nie sprawdza albo podłoże jest nieprawidłowe. Powinno być ono przepuszczalne.
Trzecia opcja to szkodniki.

Wyciągnij z doniczki i sprawdź stan korzeni, jeśli korzenie będą w porządku to sprawdź czy nie ma szkodników. Jeśli ich nie ma, problem leży w podlewaniu. Zacznij podlewać normalnie od góry. Jednak nie wiem czy nie unikniesz przesadzenia. Inna sprawa, że Trzykrotki trzeba często odmładzać i nie wiem czy nie byłoby tutaj najlepszym rozwiązaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Dziękuję za odpowiedź

Ona ma kilka miesięcy. Przesadzałam ją po zakupie. Ziemia przepuszczalna. Pomyślałam, że może na za dużo słońca? Wczoraj się jej przyjrzałam. Liście na które słońce nie pada są zielone. Wcześniej podlewałam ją od góry, ale wszędzie czytam, że trzykrotki należy podlewać od spodu. Dlatego zmieniłam system.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Podlewaj normalnie od góry (jak tak podlewałem i mnie normalnie rosły) i osłoń nieco przed słońcem.
Pytanie, czy w naturze deszcz pada od góry czy od dołu? :wink: Podlewanie do podstawki zaleca się np. w przypadku takich roślin, jak fiołki czy rośliny z kaudeksem.
Odmiany variegata są bardziej wrażliwe na bezpośrednie promienie słoneczne, niż odmiany zielone.
Jak część tych roślin nie odzyska w najbliższym czasie (około tydzień, dwa tygodnie) wigoru, to po prostu odetnij wierzchołki i wsadź do wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Tak zrobię! Też się zawsze zastanawiałam nad tym podlewaniem do podstawki. Przyznam, że to pierwsza roślina która tak podlewałam...Dziękuję bardzo za podpowiedź.
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Cześć wszystkim, czy pomoglibyście w identyfikacji moich trzykrotek proszę? chciałabym umieć je poprawnie nazywać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Zdjęcie nr 3. Tradescantia zebrina 'Quadricolor'
Zdjęcie nr 4. Tradescantia fluminensis variegata
Zdjęcie nr 5. Tradescantia albiflora 'Nanouk'
Zdjęcie nr 6. Tradescantia 'Tricolor' (najprawdopodobniej).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

dzięki!
ja o zdjęciu nr 3 myslałam że to pink joy :(
zdjęcie nr 4 - czy to to samo co yellow hill? gdzieś jeszcze znalazłam nazwę white stripe?
zdjęcie nr 5 - pokrywa się z moimi przypuszczeniami :)
zdjęcie nr 6 - to jest dla mnie najtrudniejszy przypadek, patrząc na zdjęcia tricolor w necie wydaje mi się nie podobna ale może to kwestia tego że moja za słabo sie wybrawia na parapecie wschodniego okna? przez chwile myślałam o niej że to Tradescantia 'Sweetness' ale też nie jestem pewna :(

Nie cytujemy odpowiadając bezpośrednio(usunęłam) i prosimy o poprawną pisownię(regulamin).
Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

3. Może być faktycznie 'Pink joy'
4. To jest jedno i to samo.
5. Teoretycznie mogłaby to być 'Sweetness', 'Tricolor' ma więcej kremowego jak teraz jeszcze raz porównałem obie Trzykrotki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Od czasu jak zaczęłam hodować trzykrotki ( a zaczęłam bo moje patyczaki potrzebowały żarełka na zimę) to dorobiłam się sporej ilości odmian.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niesety widzę, że chyba im nie pasuje do końca u mnie na parapetach, bo mi wszystkie tak wyjaśniały, ze obecnie żadnego koloru nie widać.
W jakich miejscach trzymacie swoje trzykrotki żeby miało odpowiednią ilość światła i były ładnie wybarwione.
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Trzykrotki uwielbiają slonce, oczywiście przed wyniesieniem ich z domu trzeba zrobic im aklimatyzacje do warunkow "polowych" :) Moje wygladaja tak , wszystkie stoia na dworze , w razie wiekszych deszczy pod dachem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Jakie cudowności!
Ta w ciapki czarne jest niesamowita. Co to za odmiana?

A co do słońca to u mnie niestety się spaliły na brązowo,ale już odrosły i jest na nowo gęsto :)
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

zdjęcie nr 6 - to jest dla mnie najtrudniejszy przypadek, patrząc na zdjęcia tricolor w necie wydaje mi się nie podobna ale może to kwestia tego że moja za słabo sie wybrawia na parapecie wschodniego okna? przez chwile myślałam o niej że to Tradescantia 'Sweetness' ale też nie jestem pewna

Zdjecie nr 4 to zebrina pink joy , quadricolor jest inna w kolorze , powinna miec takie rozowe paseczki a przy super wybarwieniu rozowe i biale
Obrazek
Zdjecie nr 6 to Tradescantia Lilac

-- 21 lip 2021, o 07:34 --

To Tinantia pringlei :) jest tez w wersii variegata ;) nie jest trzykrotka co prawda ale nalezy do rodziny camelinowatych

Obrazek
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Trzykrotka - uprawa, pielęgnacja, prezentacje roślin

Post »

Siderosis fuscata
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”