Kuflik,kalistemon (Callistemon) - uprawa,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
andriu53
1000p
1000p
Posty: 1591
Od: 6 maja 2007, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Kuflik,kalistemon (Callistemon) - uprawa,pielęgnacja

Post »

Witam na forum!!!
potrzebuję wszelkiej informacji na temat pielęgnacji i rozmnażania kuflika!!!
Za informację z góry serdecznie dziękuję!!
Pozdrawiamy - Zosia i Jędruś!!!
Spis wątków
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Kuflik pochodzi z Australii i Tasmani, dorasta do ok 3m. Nie nadaje się u nas do uprawy na zewnątrz bo nie przetrzym anaszej zimy, jest idealny do trzymania na południowym oknie. Dobrze znosi suche powietrze. A co do rozmnażania to można go rozmnożyć z nasion, do kupienia w sklepach internetowych np. Podlewanie raczej umiarkowane, tak tylko żeby ziemia nie przeschła. To tyle co wiem, mam nadzieję że ci to pomoże. Zyczę powodzenia i czekam na zdjęcia twojego kuflika, szczególnie w okersie kwitnienia. :lol:
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Aha i jeszcze jedno - powinien być zimowany w niższej temperaturze 6-8 stopni, inaczej może nie kwitnąć
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Wszystko to też niby wiem, a moje dwukrotnie zakupione kufliki nie przeżyły swojej pierwszej zimy... Strata finansowa i najgorsza-"duchowa", bo bardzo chciałam mieć tę roślinę... :cry:
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Żeczywiście kufliki są niesamowite. A w jakich warunkach je zimowałaśn Nelu?
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

W średnio widnej piwnicy w około 12 - 15 stopniach...Podlewany rzadko- tyle, by nie zaschła...a wiosną było po nim nie puścił pędów...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Może miał za ciepło?
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
andriu53
1000p
1000p
Posty: 1591
Od: 6 maja 2007, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Kuflik,kalistemon (Callistemon) - uprawa,pielęgnacja

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mojemu kuflikowi sztywnieją , zasychają i opadają listki .Widać to na zdjęciu . Nie wiem co mam robić -poradżcie mi jestem podłamana . Warunki do przezimowania ma dobre . Jaka może tego przyczyna ?
Za pomoc w uratowaniu tego pięknego kwiatka będę bardzo wdzięczna .
Pozdrawiamy - Zosia i Jędruś!!!
Spis wątków
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Zosiu, nie jestem ekspertem ogrodniczym a kufliki mam w ziemi, w ogrodzie, jeden od miesiąca, drugi od dzisiaj :lol: :lol: :lol: , więc doświadczenia z nimi też nie mam żadnego, ale wyczytałam, że jeśli trzyma się go w domu, zimą powinno się mu zapewnić światło i temperaturę między 4°C a 10°C maksymalnie! Ziemia powinna prawie przeschnąć między dwoma podlewaniami.

Przypuszczam, że Twojemu kuflikowi jest po prostu zbyt ciepło.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Zosiu, też nie mam kuflika, ale może pomogą Ci wskazówki uprawy i pielęgnowania kuflika z książki "Mieszkamy wśród kwiatów" M.Schuber, R. Herwig. Tak jak pisze Fleur temperatura przechowywania w zimie jest bardzo istotna.

A to cytat z książki:

"Miejsce uprawy. W pomieszczeniu trzeba zapewnić miejsce widne i przewiewne. Zimą roślina wymaga temperatury 6 - 8 st.C; jest to podstawowy warunek dobrego rozwoju i kwitnienia. Od marca przez całe lato potrzebuje ciepła. Toleruje suche powietrze. Od połowy maja najlepiej wystawiać ją na balkon lub do ogrodu.

Pielęgnowanie. Kuflik uprawia się w ziemi kompostowej, zasobnej w próchnicę, lub w ziemi gliniastej wymieszanej z włóknistym torfem; nie powinna zawierać wapnia - w przeciwnym razie liście odbarwiają się. Do podlewania używać miękkiej wody (pH 5). Nawozić raz na dwa tygodnie, od wypuszczenia pierwszych pędów do września, nawozami bez wapnia.
Przesadzać w lutym-marcu. Podczas tego zabiegu rośliny trochę przyciąć."
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
andriu53
1000p
1000p
Posty: 1591
Od: 6 maja 2007, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Witaj Alu ! Kufliczek ma bardzo widno ,z tym że temp, pomieszczenia wynosi około 15 st.C .
Podlewam go raz na tydzień deszczówką .Teraz nie zasilam go nawozem [używam substral osmocote ] .Dziękuję Ci Alu za podpowiedż ;:100
Pozdrawiamy - Zosia i Jędruś!!!
Spis wątków
Awatar użytkownika
andriu53
1000p
1000p
Posty: 1591
Od: 6 maja 2007, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Dziękuję Ci bardzo Flowers za informacje odnośnie kuflika .Mam go pierwszy rok i żadnej wiedzy na jego temat .Czy on na zimę może zrzuca liście ? Bo może dlatego tak zasychają ,że tak musi być , a ja myślę że on jest chory . ;:24
Pozdrawiamy - Zosia i Jędruś!!!
Spis wątków
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Zosiu oto wszystkie informacje na temat kuflika w książce, z której pochodził cytat w moim poprzednim poście

Obrazek

W opisie rośliny jest wspomiane, że jest zimozielonym krzewem lub drzewem w swojej ojczyźnie. Może więc normalnym jest zjawisko gubienia liści na zimę w naszych warunkach :roll: , ale nie jestem tego pewna.
Pozdrawiam, Jagoda
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”