Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Dzień dobry.
Kupiłem karmonę w stanie średnim. Po 2 tygodniach wyglądała naprawdę przyzwoicie, puściła nowe pędy, liście, kwiatki.
Mimo to i tak się zdecydowałem ją przesadzić. Zrobiłem podłoże z akadamy (2-3mm), zeolitu, ławy czerwonej z dodatkiem ziemi uniwersalnej. (6:3:3:2)
Korzeni dużo nie było i wyglądały dobrze więc nie podcinałem. Po tygodniu roślinka czuje się dobrze, ale martwi mnie jedna rzecz - lekki mech się robi na powierzchnie w kilku miejscach i podłoże długo zostaje wilgotnym więc się zastanawiam czy nie zmienić go na takie same ale bez tej ziemi, same minerały. Czy zostawić na dłużej i poobserwować? Kiedy górna warstwa wygląda na suchą środek wciąż zostaje wilgotnym.
Pierwsze podlanie po przesadzaniu zrobiłem dopiero po 4 dniach kiedy zauważyłem że liście straciły błysk. Teraz znów zauważyłem że góra podłoża jest sucha ale się boję przelać.
Na dole doniczki jest jeden otwór, dałem tam siateczkę oraz warstwę drenażu (ok 1cm).

Też się zastanawiam czy nie przesadzić ją do samej akadamy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Pytanie, masz doświadczenie w uprawie w samej akadamie? W ogóle mówimy o oryginalnej akadamie czy jakieś podróbce?
To, że mech rośnie na podłożu to może być efekt zbyt ciemnego stanowiska. Postaw karmonę na parapecie. Zbierz mech delikatnie z podłoża i tyle.
Nie ma potrzeby, a nawet nie jest wskazane żeby drugi raz przesadzać z takiego powodu. Zwłaszcza, że kupiłeś roślinę w średnim stanie i takim samym systemie korzeniowym. Ciężko oczekiwać cudów, że roślina od razu dojdzie do siebie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za poradę.
Mam zero doświadczenia, na bieżąco się uczę
No właśnie oprócz białego "mchu" to roślinka wygląda dobrze ;:218 . Tylko że cały czas myślę o tym czy warto było dodawać tę ziemię do mieszanki?

Akadamę kupiłem tutaj https://swiat-bonsai.pl/ziemia-podloze/ ... warda.html
Zeolit i ławę też.
Niestety nie jestem w stanie zweryfikować to pod względem oryginalności.

Dodaję zdjęcia aktualnego stanu roślinki
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d2f6b41c62ec5685
https://ibb.co/bRM8gXK
https://ibb.co/HGc2NTP

Też czytałem o regeneratorach wzrostu w postaci płynu do spryskiwania, które się stosuje po przesadzaniu dla wsparcia osłabionej rośliny. Czy jest coś godne polecenia?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2021, o 13:39 przez norbert76, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Ok., jeśli nie masz doświadczenia, to wpierw naucz się uprawiać w takim podłożu do którego posadziłeś. Z drugiej strony chociaż jest odpowiednio przepuszczalne, ale wydaje się jednak nieco zbyt mineralne uwzględniając to w czym dotychczas rosło. Radykalna zmiana podłoża może być szokiem dla rośliny.
Natomiast szczerze to nie widzę tego mchu. Chyba, że to byłaby pleśń.
Na razie postaw, jak napisałem na parapecie. Pamiętaj, że przy takim podłożu, będzie ono bardzo szybko przesychać zwłaszcza w ciepłe i gorące letnie dni. W takiej sytuacji będziesz musiał regularnie i dość często kontrolować wilgotność podłoża. Oczywiście podlewanie w takiej sytuacji, to przez namaczanie w misce z wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Dzięki. To w takim razie zostawiam drzewko, niech rośnie.
Tę pleśń czy mech już wywaliłem dlatego nie widać =)
Boję się stawić go na parapecie ponieważ koło okna jest jeszcze trochę za zimno i może bycz tez słaby przeciąg. Znalazłem mu miejsce naprzeciwko okna w odległości ok 1m.

Jaki poziom wody ma być w misce jak dam tam doniczkę? Do połowy doniczki?
Ile czasu tak trzymać drzewko?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Ok., karmona jest wrażliwa na chłodne powietrze, ale jak się zrobi cieplej docelowo daj na parapet - jaka to wystawa?

Wody wystarczy wlać do połowy wysokości doniczki i moczyć jakieś kilkanaście minut.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Okno z parapetem mam jedno, jest to południowo zachodnia strona, więc bezpośrednio słońce zaczyna świecić dopiero po 12. Ale tez mieszkam w najwyższym bloku na osiedlu więc słońcu nic nie przeszkadza aż do zachodu.
Na razie stoi na wiszącej półce, w dość oświetlonym miejscu, natomiast z dała od bezpośrednich promieni słonecznych.

Nie zamierzam nawozić na razie. Zacznę gdzieś za miesiąc, bo dopiero tydzień jak przesadziłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Tak zgadza się, pierwsze nawożenie dopiero po miesiącu czasu. Poszukaj nawozu mineralnego, może być do roślin zielonych albo kwitnących - widać bodajże zalążki pąków kwiatowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Już kupiłem nawóz mineralny w postaci żelu NPK 6:5:5.
A co do kwiatów to raz na 2 dni kwietnie 1 kwiatka, potem zasycha i pojawia się kolejna. Po prostu te suche staram się od razu pozabierać.
Kurczyfix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2020, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Cześć, moja Karmona ma się bardzo źle, wszystkie listki opadły! Mam ją niespełna rok, do tej pory miała się świetnie, ma stanowisko około 2m od dużego okna od strony południowej. Regularne podlewanie i nawożenie.

Myślę, że w kość dały jej upały. Na poddaszu gdzie stoi bywało po prawie 30 stopni plus często przysłonięte okno, czyli gorąco i mało światła. Dodatkowo, na kilka dni przed falą upałów przyciąłem kilka większych odrostów.

Jestem po zweryfikowaniu stanu korzeni. Bryła jest zbita i wilgotna, korzenie wyglądają na zdrowe na moje oko. Proszę o sugestie jak pomóc drzewku w rekonwalescencji.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Przede wszystkim za daleko od okna, karmona jest rośliną słońcolubną, a 2 metry od okna masz przynajmniej półcień.
Po drugie przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i rozluźniacza. Rozluźnij w miarę możliwości bryłę korzeniową.
Po trzecie podlewanie, karmona preferuje obfite podlewanie w okresie wegetacji.

Wszystkie błędy uprawowe w końcu wychodzą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”