Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Żadne drzewko w tym karmona nie nadaje się do uprawy w słoikach - potrzebują stałej cyrkulacji powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rudoss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2017, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, dziękuję ślicznie za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Przesadziłam drzewko i niestety była to zła decyzja.
Pięknie rosło a zaraz po zmianie podłoża zaczęła zrzucać liście.
Rozmawiałam ze specjalistą od bonsai i niestety potwierdził moje obawy :/ Drzewko przeżywa prawdopodobnie szok pomimo braku redukcji bryły korzeniowej. Przesadzanie powinno odbyć się około marca. Maj to zdecydowanie za późno i taki jst efekt
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Karmona jest rośliną egzotyczną i może być przesadzana przez całą wiosnę i nie ma tu znaczenia marzec czy maj. Po prostu musi odchorować, ale bardzo prawdopodobne podobnie byłoby wcześniej. Po prostu trafił się wrażliwszy egzemplarz.
Jakbyś zostawiła w starym podłożu aż do przyszłego roku, mogłoby być jeszcze gorzej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Nie będę polemizować ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy w tym zakresie.
Swoje wnioski mogę oprzeć tylko na tym jak wyglądała roślina przed i po przesadzeniu.
Ziemia ładnie przesychała, roślina puszczała nowe listki i kwiaty.
Stan drzewka konsultowałam z autorytetem w dziedzinie bonsai i jego słowa pokrywają się z tym co nastąpiło z moim drzewkiem więc tym bardziej ufam jego osądowi.

Póki co wsadziłam roślinkę pod reklamówkę aby zwiększyć wilgotność i mam nadzieję, że jej to pomoże i nie uschnie :/
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Ja też nie zamierzam polemizować, ale jeśli już powołujesz się na jakiś tam autorytet czemu od razu jego się nie pytałaś tylko zadałaś pytanie na tym forum?
Zadałaś pytanie, dostałaś odpowiedź. Są rośliny które mniej lub bardziej reagują na przesadzenie, ale nigdy nie spotkałem się, nawet w literaturze że na wiosnę można przesadzać w jednym określonym miesiącu. Zauważ, że sztywne trzymanie się tej reguły nie zawsze będzie i tak się pokrywać (jeśli już), bo każdy ma inne warunki uprawy i u każdego roślina może w nieco innym czasie zaczynać cykl wegetacyjny.
Edit nie zapominajmy jeszcze o jednym, bonsai to tylko sztuka kształtowania roślin, ale roślina pozostaje rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Zadałam pytanie przed spotkaniem z człowiekiem zajmującym się tym tematem.
Gdyby miała okazję odbyć tą rozmowę wcześniej to bym nie pytała na forum.

Nie pisałam o jednym konkretnym miesiącu a mniej więcej o czasie odpowiednim na przesadzanie karmony.

Wiem czym jest bonsai ale w moim odczuciu sztuka ta nieoderwalnie wiąże się z wiedzą o pielęgnacji danego gatunku. Zwłaszcza w przypadku drzewek domowych.

Ps wnioski z przesadza umieściłam na forum aby inni mogli wystrzec się moich błędów a jeśli już je popełnili to aby wiedzieli z czego może wynikać kiepski stan ich rośliny
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Oczywiście masz rację, ale pogorszenie stanu rośliny nie musiał mieć wpływ na przesadzanie akurat teraz, ale szereg innych czynników, jak chociażby indywidualna reakcja Twojego egzemplarza. Dlatego warto o tym również wspomnieć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmona drobnolistna - problemy w uprawie

Post »

Zgadzam się z Tobą. Oczywiście to, że u mnie się tak zadziało to nie znaczy, że u innych też tak będzie.
Póki co drzewko kisi się pod folią.
Dam znać jaki będzie efekt końcowy :)
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
blade232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 paź 2020, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

karmona przesadzenie

Post »

Witam
Dostałem wczoraj karmonę z marketu o wysokości 20 cm i nie wiem co teraz robić. Czy przesadzać teraz do nowej mieszanki z akadamą po odczekaniu okresu aklimatyzacji czy jednak poczekać do wiosny ? Podłoże ma raczej zbite( chyba duża doniczka i ten kamień). Drugie pytanie jak sobie poradzić z pozbyciem się w całości tego podłoża bez uszkodzenia bryły korzeniowej, czy na sucho próbować mozolnie czy na mokro namoczyć i wypłukiwać ?
pozdrawiam
Błażej
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Zawsze przesadzamy rośliny niezwłocznie po zakupie, zawsze.
Zacznij wpierw rozplątywać korzenie na sucho, resztę w miarę możliwości pod wodą. Do zera nie potrzeba pozbywać się całego starego podłoża, wystarczy większość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
blade232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 paź 2020, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Czyli nie czekać na zaaklimatyzowanie się co najmniej z tydzień i pora roku też nie ma znaczenia? Póki co karmona stoi przy oknie zachodnim ale nie bezpośrednio na parapecie żeby od razu na słońce jej nie wystawiać.
Ostatnio zmieniony 4 paź 2020, o 21:08 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karmona drobnolistna - uprawa,pielęgnacja

Post »

Zwykle przesadzam nawet w dniu zakupu albo otrzymania paczki z roślinami. Podłoże produkcyjne, w którym kupujesz rośliny nie nadają się do długotrwałej uprawy, istnieje duże prawdopodobieństwo przelania. Oczywiście pora roku może mieć znaczenie, ale do wiosny to ta roślina mogłaby nie przeżyć.
Postaw na parapet. O tej porze roku słońce jest już słabe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”