Palma daktylowa z nasiona

Rośliny doniczkowe
kamilek943
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 lis 2019, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski(Phoenix robellini) pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, chciałem zapytać czy mam tą samą palmę, ponieważ przywiozłęm daktyle nuur (noor) z Djerby (Tunezja). wsadziłem pestki do ziemii i po 2 mcach zaczęło coś się kluć. Teraz (po 5mcach) wyglądają tak:

https://imagizer.imageshack.com/img921/5295/MEZYIy.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/6694/iZUHrI.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/7313/3aug4k.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/1220/zYJPjw.jpg

1) Jakie to są palmy daktylowe? czy wymagają innej opieki niż Phoenix Roebelenii?
2) Jaka ziemia? teraz stoją w uniwersalnej, z 3cm warstwą keramzytu, wyglądają na zdrowe i czy jest sens je przesadzić do tych mieszanek jak Phoenix Roebelenii ?
3) Nie nawożę.
4) Podlewam 400-600 ml 1xtyg (wlewam do góry wodę, do momentu aż się pojawi w podstawce, żeby przeszłą do samego dołu)
5) Stoją w oknie balkonowym od południowej strony
6) Kiedy rozsadzić? Wiem, że taka doniczka dla dwóch palm to za mało, ale co? Na wiosnę będzie ok? Czy już teraz?

Dzięki!


Pisz poprawnie po polsku, zdania zaczynamy z dużej litery - zmoderowano/mod. N.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Daktylowiec niski(Phoenix robellini) pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wiosną możesz spokojnie je rozsadzić do osobnych doniczek-palmówek. Doniczki nie mogą być zbyt duże, bo roślina pójdzie w korzenie zamiast w liście. Jak urośnie większa, to wtedy będziesz wiedzieć jaki to rodzaj palmy. Teraz ogranicz trochę podlewanie, bo idzie zima, ale jeżeli stoi w cieple, to musisz zraszać, bo palmy lubią wilgotność.
Tutaj masz sporo informacji.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

1. Podłoże jest nieodpowiednie. Powinna być mieszanka ziemi do palm i rozluźniacza. Takie podłoże stosuje się do wszystkich palm.
2. Doniczka jest za duża.
3. Rozsadzić dopiero na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamilek943
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 lis 2019, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Dzięki za konstruktywną krytykę, aczkolwiek rad się nie dopatruje, zatem sam dopytuje:
czy zmienić JUŻ podłoże, a przy tym rozsadzić do mniejszej? czy zostawić do wiosny w tym uniwersalnym?
To jeśli teraz ta doniczka jest nieodpowiednia to kiedy będzie odpowiednia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Jeśli nic się nie dzieje z rośliną, to nie ma potrzeby teraz przesadzać.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Nasiona powinno się wysadzać najlepiej do mnożarek, albo do małych doniczek - przy tej wielkość siewek w okolicach około fi 6 - 8cm. Do tych co masz obecnie, to dopiero wtedy, jak bryła korzeniowa będzie odpowiednio rozrośnięta. Na wiosnę przesadź do mniejszych doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Czy każdy gat. daktylowca powinien mieć zapewnione podczas okresu zimowego 8-10°C + oszczędniejsze podlewanie + jaka ilość światła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Palmy daktylowe nie muszą być zimowane w niskiej temperaturze. Istotne żeby zapewnić dużą ilość światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Chciałabym o coś zapytać,mianowicie mam palmę, dostałam ją kiedyś ponoć wyhodowana od nasiona,liście miała podłużne jakby zlepione ze sobą,wiec wpadłam na pomysł aby je poodrywać od siebie(wiem teraz ze to głupi pomysł był ;:223 ) liście zeschły ,nie wszystkie ale były też uszkodzone przez mojego bobasa 1.5 rocznego :) wiec obciełam 4 liście, został malutki. Pytanie czy może ktoś się orientuje co to za gatunek i czy coś jeszcze z niego będzie? :)
Obrazek a to te liście ucięte

Obrazek

Edit. Wiem ze to palma daktylowa,pytanie czy przeżyje :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

No to był bardzo zły pomysł, bo liście służą roślinom nie tylko w procesie fotosyntezy, ale przede wszystkim dzięki niej do tworzenia nowych. Jeśli stożek wzrostu jest zdrowy to być może na wiosnę wypuści nowe, albo nie.
W każdym co to jest w doniczce, co to za kamienie co jest na podłożu??? Wywal to wszystko, daj podłożu oddychać.
No i postaw na parapecie, feniksy potrzebują słońca.
Na marginesie, liście palm tak się właśnie rozwijają, są z początku ściśnięte i stopniowo się rozkładają...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Tak wiem ze to był głupi pomysł, :/ ale człowiek uczy się na błędach. :) Tak to kamienie polne w zasadzie "po terrariowe" ze tak napiszę ,ale i tak muszę przesadzić do innej doniczki bo ta się rozleciała. :) Ziemia to mieszanka zwykłej ziemi z żwirkiem z likwidacji akwarium i :) więcej żwirku w sumie niż ziemi. :) Mówisz na okno, może być południowe? Nie zjara go słońce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

A feniksy gdzie rosną w naturze? W pełnym słońcu na terenach półpustynnych i pustynnych. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Heh w sumie tak. ;) oki zobaczymy czy mój feniks się odrodzi. <3
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma daktylowa z nasiona

Post »

Chciałam tylko napisać że mój feniks przeżył ;) teraz wygląda tak po miesiącu ,a wiosną zmienię mu donice na ceramiczna :) także jest nadzieja :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”