Cyprys (Cupressus )Odmiany. Warunki uprawy,problemy

Rośliny doniczkowe
bona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1032
Od: 30 wrz 2007, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

mój cyprysa domowy rośnie w zwykłej uniwersalnej ziemi, uważam, że jest bardzo łatwy w uprawie, tak wygląda, foto na bok,ale nie umiem przekręcać
Obrazek
Gorąco pozdrawiam z Gór Świętokrzyskich
Bożena
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Rzeczywiście tak jak pisze Bona te cyprysiki nie są trudne w uprawie. Najważniejsze by dopilnować by ziemia była wilgotna (nie mokra, zlana), często spryskiwać i pilnować by nie poparzyło go słońce. Specjalnych wymagań co do składu ziemi nie ma. Ja polecam jeszcze dodanie do niej czystego piasku (ok. 1/4).
Mój cyprys z marketu, aczkolwiek chyba nie taki sam, w ubiegłym roku:
Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
SHAFT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 kwie 2009, o 14:28
Lokalizacja: zach-pom.

Post »

bona a mogłabyś powiedzieć coś więcej na temat uprawy tego cyprysika? jak długo go masz, jak go zimujesz, trzymasz go tylko w domu czy na zewnątrz także? Właśnie zamierzam kupić takiego samego tylko trochę mniejszego lecz chciałem go wsadzić w ziemię do ogrodu ale czytając cały temat trochę się boje że w zimie zmarznie :( . I teraz już sam nie wiem co robić... a może go wsadzić w większą donicę żeby stała w ogrodzie a na zimę chować na nieogrzewaną klatkę schodową?
bogusz20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 cze 2009, o 15:56

Post »

witajcie i zarazem RATUNKU!!!! Kupiłem pięknego cyprysika-MACROCARPA GOLDEREST. KUPIONY W HIPERMARKECIE i niestety nikt mi nie potrafił powiedzieć jak z nim postępować. jak często go podlewać i czy można go przycinać i czy trzeba go przezimować w mieszkaniu. Ogólnie potrzebuje wszystkich informacji. POZDRAWIAM I LICZĘ NA POMOC. Obrazek
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

hej bogusz20 :) to nie jest cyprysik, a cyprys
posiadam takowego od roku, z tym że w zwykłej, nieprzycinanej formie

ziemię utrzymuj mu umiarkowanie wilgotną, lubi dużo słońca - u mnie rośnie w pełnym słońcu na balkonie - zimą ląduje w mieszkaniu jako drzewko bożonarodzeniowe ;)
poza tym niewiele potrzebuje - trzeba go nawozić standardowo jak iglaki, jedyne czego nie znosi to niskie temperatury, zimujemy go na jasnym stanowisku - u mnie zimował w temperaturze 18 stopni bo tyle mogę mu zapewnić, jednakże woli zimowanie w ok 10-12 stopniach

dość szybko rośnie - twój będzie musiał być przycinany by zachować jego formę - najlepiej przycinać jesienią
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
deryl1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 gru 2009, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mikołajki

Post »

Witam wszystkich.
Dziś dostałem iglaka tylko nic o nim nie wiem, widać że to młoda roślinka. Powiem że jak się ją dotknie to ma zapach delikatnie cytrynowy
Na etykiecie jest napisane:
Cyprus Goldcrest
pochodzenie Holandia.

Nie bardzo wiem jak się znim obchodzić, po niżej dołączam fotki jego. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Co to za iglak - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

Nazwa łacińska wskazuje na cyprysa (lub cypryśnika). Ja bym powiedział, że to jest tzw. "świąteczny iglak", rzeczywiście cyprys Cupressus macrocarpa Goldcrest (wzniesiony).
Miejsce musi mieć jasne (na parapecie okiennym). Chociaż lepiej nie nad bezpośrednio grzejącym kaloryferem. Codziennie obowiązkowo zraszanie (lub chociaż co 2-gi dzień) - jeżeli kranówą to przegotowaną i odstaną 12-24 godz. O tej porze roku - nie zalewać go wodą tzn. najlepiej jak ziemia przed każdym podlaniem przeschnie (sprawdzić palcem).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
deryl1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 gru 2009, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mikołajki

Re: Co to za iglak - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

Może ktoś wie czy można tek krzewik jakoś profilować lub modelować, miło było by aby ktoś więcej mógł powiedzieć o nim.
Dziękuje za dotychczasową od powiedź. Ale nadal będę szukał w necie informacji o nim.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Co to za iglak - proszę o pomoc w identyfikacji

Post »

Oczywiście - wręcz trzeba go kształtować. Inaczej utraci ładny pokrój i "zdziczeje". Kształtowanie czy formowanie takich cyprysów polega na usuwaniu zbędnych, niepasujących gałązek (pędów) a także uszczykiwanie końcówek pędów w celu ich rozkrzewienia. W przypadku cyprysów powinno się utrzymywać pokrój tzw. "kolumnowy" lub bardziej typowy w kształcie trójkąta tzw. "choinka". Oczywiście można nadawać mu inne kształty. Teraz aż do wiosny należy mu dać spokój. Dopiero wczesną wiosną (no, powiedzmy połowa lutego) można rozpocząć jego formowanie. W międzyczasie oczywiście warto coś na ten temat poczytać.
Obecnie takich cyprysów (cyprysików) nie mam - ale miałem. Prowadziłem je jako bonsai w małych (niskich) doniczkach. Raczej bez problemów.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Co to za iglak ( cyprys 'Goldcrest')

Post »

Myślę, że w tym przypadku Moderator trochę na wyrost przeniósł ten wątek do "Ogrodowych...". Ten akurat cyprys jest nietypową - ale rośliną doniczkową. Natomiast odnośnik do innego wątku jest idealny (zapomniałem o tym wątku).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
tropic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 gru 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

W sprawie cyprys goldcrest

Post »

Cześć. Ja też mam Cyprysa Goldcrest. Jest jeszcze bardzo młody. Nie ma u mnie najgorzej. Stoi w jasnym, nieogrzewanym pokoju. Zraszam go >nie za często. Rośnie :wink: , ale zauważyłem, że końcówki niektórych gałązek czernieją w środku, czernieją i brązowieją też niektóre igiełki (gniją?). I teraz nie wiem, czy cyprys ma za sucho, czy jest to skutek nadmiernej wilgoci. Podlewam go tak, żeby stale miał wilgotno. Nieraz 1,2 dni przesuszam, aby go stymulować do wzrostu i dotlenić korzenie. Wiem, że utrzymywanie optymalnego podłoża dla cyprysów hodowanych w domu jest diabelnie trudne. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Warunki dla cyprysika, kto zna?

Post »

Przydałoby się zdjęcie całego drzewka i w zbliżeniu tych "czarnych końcówek". Trudno na 100 % określić "czemu" ? ale ja bym stawiał na nadmiar wilgoci. Teraz jest okres spoczynkowy dla większości roślin i nadmierne dogadzanie im - wręcz odwrotnie, raczej im szkodzi. Także inne warunki w jakich teraz drzewko jest mają znaczenie: gdzie stoi, czy pokój jest ogrzewany, skład ziemi, doniczka mała czy duża, itp.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
milva
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 21 kwie 2009, o 17:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)

Post »

Czy ktoś ma u siebie Cyprys arizoński (Cupressus arizonica)? czy wiecie jak wysiewać nasiona tego cyprysa i czy w ogóle jest sens, czy coś z nich wyrośnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”