Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Rośliny doniczkowe
Boleslav
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sty 2010, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Post »

witam. ściąga mnie do Was problem - nie wiem, jak uratować kwiat, którego nazwy nawet nie znam. w szybkim tempie traci liście - żółkną, brązowieją jakby się spalały, odpadają. czasem nawet odpadają pozornie zdrowe. ma mszyce, tzn. takie małe, białe, skaczące cosie, które widać na jego ziemi, zwłaszcza gdy podlewam, na powierzchni wody. liście tracił już poprzedniej zimy, ale mniej niż teraz i gdy nadeszła wiosna ten proces ustał, a nawet całkiem sporo nowych wypuścił. miałem remont jesienią, przeszedł go bez strat, mimo wszędobylskiego pyłu, zakrywania folią w ochronie przed tym pyłem i farbą i przestawiania. ale gdy go ustawiłem na jego miejsce, zaczęło się. myślałem, że to przez zimno, bo to jego miejsce jest pod najchłodniejszą u mnie ścianą, ale przestawienie w pobliże kaloryfera nic nie dało. zresztą dawniej ta ściana mu nie szkodziła. pomysł z kaloryferem wziąłem stąd, że gdy w zeszłym roku taki, zdaje się też fikus benjamina, o drobnych liściach, zaczął je hurtowo tracić, postawienie na parapecie, teżnad kaloryferem spowodowało niemal natychmiastowy koniec utraty liści a nawet dość szybkie przybywanie nowych. nie na tym, którego teraz chcę ratować, ale na fikusie benjamina o konwencjonalnej wielkości liści, który też miał mszyce i też tracił liście, testowałem takie pałki wciskane w ziemię, które ponoć miały pomóc, i aerozol. pałki, odniosłem wtedy wrażenie, jeszcze przyspieszyły tempo utraty liści, a aerozol pomagał na krótko.
napiszcie, proszę, co to za kwiat (zdjęcia niżej) i jak mu pomóc. jak też o niego dbać, co lubi, czego nie.
Obrazek Obrazek
z góry serdeczne dzięki.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jak mu pomóc?

Post »

To Ficus binnendijkii alii, w obecnej chwili roślina tak reaguje na zalanie, jeśli chcesz go uratować proponuję kupić ziemię dla fikusów ew. palmową (nie uniwersalną !) wyjąć roślinę z doniczki obkruszyć maksymalnie dużo starej ziemi nie uszkadzając i nie rozbrajając jednocześnie systemu korzeniowego, zostawić na dzień poza doniczką by ziemia w bryle korzeniowej przeschła swobodnie, na drugi dzień na dno nowej doniczki nasypać 1 cm warstwę keramzytu lub grubszego żwiru, podsypać nowej ziemi i wsadzić bryłę korzeniową uzupełniając nową ziemią do poziomu jaki jest teraz widoczny, nie powinno się rośliny sadzić głębiej ani płycej niż jest teraz posadzona. Jeśli nowa ziemia będzie wilgotna nie podlewaj do czasu aż nie przeschnie. Kolejne podlewania oszczędne tak by ponownie nie zalać rośliny gdyż obecnie jej system korzeniowy nie asymiluje wody i stąd taka sytuacja widoczna na liściach. Postawienie go przy kaloryferze zabije go całkowicie także przestaw po posadzeniu w jasne ale jak najdalej oddalone miejsce od kaloryfera nie dalej jednak niż 1,5 metra od okna południowego lub wschodniego ew 50 cm od okna północnego i max metr od zachodniego, lepiej by był w niższej temp. rzadziej wtedy należy również podlewać. Zero jakiegokolwiek nawozu aż do marca. Potem delikatnymi dawkami można zacząć podawać nawóz dla fikusów zarówno doglebowo jak i dolistnie by wzmocnić roślinę w okresie wegetacji. O samych warunkach jakich wymagają fikusy możesz poczytać tutaj. Przypomnij się też w połowie lutego gdyż wtedy należało będzie skorygować gałęzie poprzez odpowiednie poprzycinanie. Zapewne straci jeszcze sporo liści nim zacznie normalnie wegetować ale nie ma się co martwić gdyż zarówno gałęzie jak i liście odrosną po zapewnieniu prawidłowych warunków i odpowiedniej korekcie obecnego stanu. :wink:
Boleslav
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sty 2010, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak mu pomóc?

Post »

dzięki serdeczne :)
a co z "mszycami"? sam się z nimi upora, gdy mu zapewnię właściwe warunki?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak pomóc Ficusowi binnendijkii?

Post »

Najpierw zrób co masz zrobić a to małe skaczące w ziemi to nie mszyce tylko skoczogonki, Nomolt w dawce 1 ml na 1 l wody lub Basudin ew. Actellic również w takich dawkach powinny pomóc. Pomaga również przesuszenie czyli prawidłowe warunki odpoczynku fikusa w okresie zimowym, przy suchym podłożu skoczogonki nie będą się rozwijać, ponadto póki nie jest ich tyle że wyglądają na ziemi jak biały ruszający się łan to nie zaszkodzą fikusowi. :wink:
anaranjado
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

POMOCY!! umiera Ficus bennendijkii 'alii'

Post »

Witam! może Wy mi pomożecie, bo ja już nie mam siły:(mój piękny Ficus bennendijkii 'alii' umiera:( kupiłam go dość dużego (ok.150cm) i postawiłam najpierw w dość ciemnym pokoju i wtedy się zaczęło... przestawiłam więc go w jaśniejsze miejsce (koło okna), ale to nic nie pomogło. Zmieniłam ziemię na nową (specjalną do fikusów). Myślałam też, że to przenawożenie, wypłukałam więc ziemię kilka razy, tak jak wyczytałam na forum. Ale to nic nie pomogło:( od 1,5 miesiąca codziennie traci po kilka-kilkanaście liści, teraz jest już prawie "goły":( na liściach są plamy - na końcach, na środku, małe lub duże (czytałam że to może być przenawożnie, a jak nie, to jakieś grzyby??). Nie wiem już co robić, a chciałabym bardzo, żeby przeżył. Czy może to być związane z tym, że się nie może taki duży okaz zaaklimatyzować w nowym miejscu? temp w domu mam ok 23-24st, no i oczywiście jest sucho, jak to w okresie kaloryferowym, ale coraz go pryskam, albo robię mu prysznic. POMOCY!!
Linki do zdjęć: http://yfrog.com/mgdsc6455j i http://yfrog.com/0idsc6456j
Awatar użytkownika
tila
100p
100p
Posty: 160
Od: 21 mar 2010, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: POMOCY!! umiera Ficus bennendijkii 'alii'

Post »

Ma za gorąco...Ja tez tak miałam ,codziennie tracił1-2 liscie.Więc zaniosłam go do mamy - ma chłodniej i jaśniej w mieszkaniu -od południa okna.I umiarkowanie podlewać... :wink:
Pozdrawiam Monika
anaranjado
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: POMOCY!! umiera Ficus bennendijkii 'alii'

Post »

Dzięki:) tylko ja nie mam gdzie go wynieść:( no cóż albo przeżyje do wiosny, albo nie:( a w oóle to od kilku dni stoi przy oknie balkonowym, które czasem otwieram, no i na dodatek jeszcze mi chyba podmarzł:( liście się poskręcały i uschły, ale na szczęście nie wszystkie... szkoda mi go, bo był taki piękny...
ulka7406
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za roślina? ( Fikus binnendijkii )

Post »

Czy ktoś z Was wie co to za roślina?
Będę wdzięczna za wszystkie informacje.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Witam wszystkich!

Post »

Może to Fikus binnendijkii
ulka7406
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 maja 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Faktycznie to fikus.Poszperałam w necie i oglądając zdjęcia przyznaję rację.
Dziękuję!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sam z juką, fikusem i chamedorą ... chyba

Post »

Tak Benjamina też. Natomiast, co do nawożenia, ja bym się teraz tym wstrzymał. Tzn. można niektóre rośliny tropikalne nawozić w okresie jesień - zima, stosuje się wtedy połowę dawki, niż w okresie wiosna - lato i raz na 5-6 tygodni. Niemniej powinno się to stosować do roślin zdrowych. A Twoje, nie są w pełni zdrowe. Musisz też pamiętać, że nie nawozi się roślin tuż po przesadzeniu, a dopiero po ok.7-8 tygodniach. W świeżej ziemi jest wystarczająca ilość substancji odżywczych.
Natomiast co do nawozu, może być zwykły nawóz do roślin zielonych, ale dość dobry jest też zwykły biohumus.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

co to za roślina

Post »

Witam czy ktoś pomoże mi zidentyfikować roślinę , ew. napisać co może jej dolegać - jeszcze 1 miesiąc temu miała pełno liści - ostatnio lecą jeden po drugim.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/55f ... 36efd.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/77c ... cf7cc.html
duduś
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: co to za roślina

Post »

Wydaje mi się, że to ficus ali ? . Gubienie liści przez fikusa że swojego doświadczenia wiem , moze być spowodowane : 1/ wysoką temperaturą w pomieszczeniu gdzie sie znajduje 2/ zmianą miejsca 3 / brak światła 4/ chłodnymi przeciągami.
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”