Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Jeśli z rośliną coś się dzieje to raczej bym jej nawozu nie dawała. Sprawdź stan jej korzeni, jak często ją podlewasz?
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Planuję ją przesadzić, więc na pewno sprawdzę... Podlewam, kiedy ziemia przeschnie. Nawóz dałam, bo w innych wątkach czytałam, że takie żółknięcie liści to właśnie może być oznaka jakiegoś niedoboru...
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Czy ktoś może mi udzielić informacji, dlaczego moja monstera wypuszcza same maleńkie i całe listeczki? Ma tylko 1 listek z dziurkami, cała reszta jest naprawdę maluteńka i brak na nich dziurek... Widać to zresztą na zdjęciach powyżej...
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Moja tak robiła, kiedy miała prawie zupełnie ciemno. Teraz stoi mniej więcej metr od drzwi balkonowych i szaleje. Ty piszesz, że raczej ma jasno, więc ta możliwość odpada. Chyba jedynie pozostaje zajrzeć do doniczki, skoro piszesz, że woda przelatuje przez ziemię błyskawicznie. Dawno była przesadzana?
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Stoi w jednym z najjaśniejszych miejsc, ale kto wie, może ta ilość światła jej faktycznie nie wystarcza... Przesadzałam wczoraj. Chyba przesadziłam z podlewaniem. Rosła w torfie. Teraz dostała normalną ziemię. Postaram się znaleźć jej nowe miejsce, ale u mnie w mieszkaniu graniczy to z cudem...
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Strasznie powyciągana i blada. Za mało światła i za bardzo podlana. Jak nie masz południowego czy wschodniego okna, to doświetlaj sztucznym, są jakieś specjalne żarówki. Może być też kwestia złej wody, bo widzę mocny osad na korzeniach powietrznych. Monstery lubią małe i ciasne doniczki (ale jak już rosła w dużej, to nie dopasowuj do małej). Możesz też zamiast w ziemi, uprawiać w hydroponice (świetnie rosną), ale będzie wymagała specjalnych podpór, i podobnie - dużo światła.
Generalna zasada, roślin niestety nie da się na siłę dopasować do warunków pomieszczenia, więc w pewnych przypadkach trzeba zrezygnować z tego co się chce mieć i poszukać czegoś innego ;)
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Monstera - problem

Post »

Witam. Mam wrażenie, że z moją Monsterą dzieje się coś niedobrego. Liście są lekko powyginane, blade, i delikatnie żółtawe na brzegach. Poza tym zauważyłem, że nowe liście wypuszcza bez wcięć. Czy może jej brakować jakiegoś składnika odżywczego? Roślinka stoi blisko okna południowego (ale nie padają na nią promienie słońca) ziemię ma zwykłą uniwersalną. Proszę o porady. Tu kilka zdjęć- Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Monstera - problem

Post »

Mnie ona wygląda albo na przesuszoną, albo na nadpaloną słońcem.
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Monstera - problem

Post »

No tak... Może faktycznie ją przesuszyłem ;:223 Ale to chyba ze strachu przed przelaniem. Jak lepiej ją podlewać - od góry czy może na podstawek?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Monstera - problem

Post »

Ja swoją leję od góry. Czasem zasilam nawozem do zielonych. Wielka się zrobiła, liście ma ogromniaste, a liany leżą na podłodze. Stoi ze 4 m od okna południowo zachodniego.
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Monstera - problem

Post »

To może ja moją też bym odstawił od okna w taki półcień. Może od nadmiaru światła ona taka jakaś nijaka... A nie masz problemu z efektem "zimnych stóp"? Bo u mnie jakiś czas po podlaniu ziemia z wierzchu (tak na głębokość palca) jest wysuszona na wiór a na spodzie mokro. Boję się, że w końcu zgnije.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monstera - problem

Post »

Przesuszona i trochę przypalona. A może przenawożona? Jak często ją nawozisz i czym?
Czy doniczka ma odpowiedniej wielkości otwory odpływowe, drenaż? Jeżeli podłoga jest zimna, to możesz postawić doniczkę na kawałku grubszego styropianu.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Monstera - problem

Post »

Los Kamilos pisze:To może ja moją też bym odstawił od okna w taki półcień. Może od nadmiaru światła ona taka jakaś nijaka... A nie masz problemu z efektem "zimnych stóp"? Bo u mnie jakiś czas po podlaniu ziemia z wierzchu (tak na głębokość palca) jest wysuszona na wiór a na spodzie mokro. Boję się, że w końcu zgnije.
Bo masz ją źle posadzoną. Te rośliny (rodzina Araceae) rosną na ziemiach ze sporą zawartością piasku. Ziemia ta wydaje się być ciężka, gdyż zawiera też jakiś tam % gliny, dlatego częstym błędem popełnianym w uprawie roślin z tej rodziny jest niedokładne sporządzenie substratu. Ja swoje rośliny z Araceae sadzę do właśnie takiej ziemi jaką opisałem wyżej i rosną rewelacyjnie (każda z osobna czy to zroślicha, epipremnum, scindapsus, zamioculcas, monstera, filodendron i inne)
Twoja monstera wygląda na silnie przesuszoną, aż jej się liście zwijają, ale nie musi być to spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem, być może uszkodziłeś system korzeniowy tej rośliny (a korzenie u Araceae to najważniejsza część rośliny). Na nadmiar światła myślę, że nie narzeka (być może się mylę w jakiej części pomieszczenia stoi i od jakiej strony świata), a kolor liści spowodowany jest dolegliwością korzeni. Chociaż jest malutka to już wygląda ładnie i zapowiada się na całkiem niezłą roślinkę. Przesadzić, dać jakąś podpórkę dla rośliny (chyba, że wolisz aby "łaziła" Ci swoimi pędami po całej podłodze. I nawozić nawozem dla roślin zielonych raz na 12 dni (+/-). Jako, że jest to roślina o liściach zielonych nie wymaga stanowiska silnie nasłonecznionego, ale dla lepszego wzrostu liści polecam światło słoneczne filtrowane przez np. zasłonkę, albo firankę. Przy dobrym nawożeniu i odpowiednim naświetleniu liście będą wielkości pleców dorosłego człowieka, a nie jedynie głowy :D ...
Pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Tomek.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”