Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
DeltiX
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 24 paź 2017, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Niestety dopiero 4 dni temu podlałem też tym środkiem, bo tak to tylko robiłem obfity oprysk. Poczekam jeszcze tydzień. Stoi teraz w innym pomieszczeniu. Ma tam chyba idealne warunki jak na te porę roku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ważne żeby miała jasne stanowisko, tak jak pisałem w pobliżu okna i ostrożnie na razie z podlewaniem. Sprawdzałeś korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DeltiX
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 24 paź 2017, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Stoi teraz sama w pomieszczeniu przy oknie. Nie ma tam zimno, ani przesadnie ciepło. Korzeni nie sprawdziłem. Polecasz wyjąć ją z ziemi, otrzepać korzenie i je obejrzeć? Nie wiem na co zwracać uwagę przy korzeniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Delikatnie wyciągnąć i zobaczyć jak wyglądają z wierzchu, czy nie są pogniłe. Często za stan części nadziemnej odpowiada stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam.

Czy może ktoś mi pomóc w zdiagnozowaniu problemu i jak roślinie pomoc? Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie jestem specjalistką od chorób roślin, ale mnie to wygląda na jakąś infekcję grzybową :( Już dawno poobcinałabym te zainfekowane liście, wymieniła ziemię i spryskała roślinę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że to choroba grzybowa. Takie plamy pojawiają w przypadku przelania, wpływ może mieć nie tylko zbyt częste podlewanie, ale i niewłaściwe (mało przepuszczalne) podłoże oraz /lub zbyt ciemne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy konieczna jest wymiana ziemii?
Mam popryskac liście topsinem? Czy też podlac ziemię?
Z tym podlewaniem to mi się wydawało że podlewam dość mało... Może i ma za mało światła. Przestawiłam ją w drugie miejsce.

Dodam jeszcze że jak wychodzą nowe liście to jeszcze jak są zwinięte w rulonik to już są brązowe brzydkie :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli już nierozwinięte liście mają plamy, w takim razie mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Wyciągnij z doniczki i sprawdź ich stan, przygotuj nową mieszankę: ziemia uniwersalna, może być próchniczna + włókno kokosowe + perlit, możesz dodać trochę podłoża do storczyków.
Stanowisko jasne w naszych warunkach uprawy to gdzieś max. ok. 1,5 m od okna, ale w okresie jesienno-zimowym lepiej postawić bliżej niego.
Podlewanie jest ściśle powiązane z podłożem, jeśli jest zbyt zbite słabiej przesycha, do korzeni dociera mało powietrza co może zapoczątkować procesy gnilne i ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Dlatego w przypadku uprawy roślin warto dodać trochę rozluźniacza.
Jeśli korzenie będą miękkie i pogniłe, trzeba je poodcinać i miejsce cięcia posypać sproszkowanym węglem.
Oczywiście dobrze w takiej sytuacji zrobić po tym oprysk preparatem grzybobójczym.
Jeszcze jedno, czy przypadkiem ostatnio nie była narażona na chłodne powietrze?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, w takim razie zastosuje się do tych rad.
Hmm chłodne powietrze? Być może tak bo wietrze salon na szeroko otwartymi drzwiami od tarasu a ona tam stoi... To mogło się do tego też przyczynić??
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jak my postoimy na 20-stopniowym mrozie przez np. pół godziny, to też nie będziemy się potem czuć za dobrze ;) Zdaje się, że zagadka złego stanu monstery rozwiązana :(

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dokładnie, niestety mając rośliny trzeba ostrożnie podchodzić do wietrzenia w okresie jesienno-zimowym. Monstera to roślina tropikalna, a nie klimatu umiarkowanego. Czyli po prostu przemarzła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ok dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”