Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
GosiaDe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

A karemzyt może byś zamiast żwiru?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Keramzyt jest dobry na drenaż na dno doniczki. Lepiej dać żwirek, który dostaniesz w pierwszym sklepie akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

BoAnnJan pisze:Potrzebujemy więcej szczegółów. Czym nawozisz i jak często, w jakim podłożu masz roślinę, jak długo u ciebie, jakie stanowisko (ile światła), jak często podlewasz.
Nie nawożona póki co, bo była przesadzona w lutym. Podłoże uniwersalne rozluźnione żwirkiem, drenaż standardowo. Światło - nie ma znaczenia; początkowo była na oknie wschodnim (słońce do ok. 12), teraz stoi od południa półtora metra od okna, zmiany jakie były takie są. Podlewam "na palec". Dwa razy podlałam ostatnio roztworem Topsinu, póki co poprawy nie ma. Czekam na dostawę Previcuru.

B.
Alemil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2019, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chore liście monstery

Post »

Dzień dobry
Mam problem z Monstera. Odratowałam ja z opuszczonego, zimnego mieszkania. Obecnie nie posiada żadnych liści z tamtego okresu. Stoi na wschodnim oknie gdzie słońce wpada tylko pod kątem, który nie ma prawa poparzyć rośliny.
Pięknie mi rosła do zeszłej zimy. Końcówki dolnych liści zaczęły zolknac a potem brązowieć. Po pewnym czasie ten proces się zatrzymał i mogłam te suche, brązowe końcówki oderwać. Co jakiś czas te miejsca znowu zaczynaja zolknac. Tegoroczne liście tez wydają mi się podejrzane. Maja dziwny jasnozielony- żółty odcień a na jednym liściu jest jakiś nalot. Dodatkowo niektóre liście jakby się wywijają, napinają krańcami liści w dół. Z czego może wynikać ten problem?

Monstera została przesadzona wiosna, rośnie w doniczce z terakoty. Podlewam ja regularnie gdy ziemia z wierzchu przeschnie. Od wiosny jest tez nawożona co 2-3 tygodnie. Być może w styczniu ją trochę przelałam.

Czy to może być skutek zmarzniecia od szyb okna zima? Na zagranicznych forach znalazłam tez informacje, ze opryskiwanie liści zima może być szkodliwe. Monstera co prawda stoi na parapecie nad grzejnikiem ale ten był wyłączony.

Proszę o porady. Nie chciałabym stracić tych pięknych liści.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Poczytaj wpierw ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.
Skup się na podłożu, przesadzeniu, wilgotności powietrza. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore liście monstery

Post »

Alemil pisze:Dzień dobry
Mam problem z Monstera. Odratowałam ja z opuszczonego, zimnego mieszkania. Obecnie nie posiada żadnych liści z tamtego okresu. Stoi na wschodnim oknie gdzie słońce wpada tylko pod kątem, który nie ma prawa poparzyć rośliny.
Pięknie mi rosła do zeszłej zimy. Końcówki dolnych liści zaczęły zolknac a potem brązowieć. Po pewnym czasie ten proces się zatrzymał i mogłam te suche, brązowe końcówki oderwać. Co jakiś czas te miejsca znowu zaczynaja zolknac. Tegoroczne liście tez wydają mi się podejrzane. Maja dziwny jasnozielony- żółty odcień a na jednym liściu jest jakiś nalot. Dodatkowo niektóre liście jakby się wywijają, napinają krańcami liści w dół. Z czego może wynikać ten problem?
Niska wilgotność w mieszkaniu?? Zimą w polskich mieszkaniach oscyluje ona ok 25-30% a to warunki pustynne. Inna spawa, że skoro grzejnik nie chodził to może roślinie było za zimno, jakiś przeciąg albo zimne stopy (nie lubią).

Ten niby nalot może być efektem szkodników. Sprawdź dokładnie spód liści pod kątem wszelkich insektów, pajęczynek, wciornastków. Przetrzyj wilgotnym wacikiem i zobacz czy nie ma czerwonego nalotu na waciku. Jak jest to masz przędziorka.

Inna sprawa, piszesz, że byłaś na zagranicznych forach to zerknij sobie od razu na mosaic virus. Czasem pojawiają się posty na ten temat. Wirus ponoć powoduje mozaikę na liściach i deformację młodych liści.
Sama mam smugi/rozjaśnione liście na 2 roślinach i od kilku tygodni próbuje dowiedzieć się czy brakuje im jakiś mikroelementów czy coś złapały.
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
Szanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 maja 2019, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Moja monstera ma jakies dziwne objawy. Strupy na łodygach i przy przejściu liścia w łodygę. Ponadto suche dziurki i uszkodzenia liści. Nie była maltretowana ;) na niektórych liściach są tez czarne plamki, nawet na dopiero co wschodzących sztukach. Traktowałam ją agricolem i środkiem grzybobójczym. Mie wiem co to. Może Wy macie pomysł?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

To co na liściach to są uszkodzenia mechaniczne, które mogły również powstać podczas rozwijania się liścia. Na pewno nie wygląda na działalność szkodników, a tym bardziej nie widzę objawów choroby grzybowej. Jeśli liście nie żółkną w większej ilości, to nie ma się czym przejmować i robić niepotrzebnie oprysków.
Na zdjęciach nie widzę też żadnych czarnych plamek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 maja 2019, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Podrzucam jeszcze kilka zdjęć. Brzegi lisci również zajmowane są przez suche plamy, a wspomniane czarne kropki pojawiają się na młodych listkach,trudno uchwycić aparatem na zdjęciu. Nie pasuje do niczego, może faktycznie to zostawić i niech sobie rośnie jak chce.;) tyle co estetycznie jest to słabe.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
gosiazl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Takie pęknięcia na liściach i czarne plamki na młodych listkach występują od nadmiernego podlewania, szczególnie w okresie zimowym. Ja u siebie zlikwidowałam problem przez ograniczenie podlewania i oprysk preparatem Biosept Active. Preparat można stosować bezpiecznie w warunkach domowych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Tylko, że naturalne preparaty nie zawsze są skuteczne.
Ograniczenie podlewania nie zawsze pomoże, jeśli podłoże jest nieodpowiednie.
Ta monstera rośnie w samej ziemi? Powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Jakie ma stanowisko?
Powinno być gdzieś w pobliżu okna, tylko ostrożnie z południowym słońcem.
Doniczka wstawiona jest do osłonki, czy stoi na podstawce?
Podlewanie, wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.
Pęknięcia nie sądzę żeby jednak były od nadmiernego podlewania, a jak napisałem wcześniej uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Szanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 maja 2019, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera Monkey Mask - problem?

Post »

Przyniosłam sobie monsterę do domu. Niestety w sklepie nie zauważyłam, że ma ciemne plamki na liściach, nawet na tym zwiniętym jeszcze liściu. Jedna z plam jest rdzawa. Chcąc sobie ją potraktować trochę doświadczalnie, próbuję ukorzenić jej cześć. Niestety i na niej znalazłam pod powierzchnią zewnętrzną łodygi rozciągniętą czarną plamę, która wydaje się być płynna pod wpływem dotyku i uciśnięcia. Czy to grzyb? Co z tym zrobić? Da radę uratować?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze, przed założeniem nowego wątku korzystamy z wyszukiwarki i z już istniejących wątków. Zapraszam do lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post.
Wszystko co jest podejrzane, zwłaszcza czarne plamy, miękkie zmiany usuwamy.
Oczywiście roślinę trzeba od razu przesadzić do nowego podłoża. Ważne, żeby było ono przepuszczalne.
Zapewnij też bardzo jasne stanowisko - na parapecie.
Gwoli ścisłości to jest Monstera adansonii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”