Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Onyxoxo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 mar 2018, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Możliwe że to przez nawilżacz, jest dość blisko. Przestawię go a roślinę jutro przesadzę zgodnie z instrukcjami :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Odetnij też ten zszczerniały fragment. Jak się dalej będzie pojawiać trzeba będzie zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drake0thiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 22 lip 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich.

Mam mały problem z moją monsterą. Zakupiona w sieciowym sklepie, podłoże to torf (zanim przesadzę chciałbym pozbyć się problemów). Przy zakupie zauważyłem lekkie zażółcenia u podstawy liści, ale zrzuciłem to na fakt braku słońca i może zbyt dużej wilgoci...

W tamtym tygodniu zauważyłem na jednym liściu niepokojące plamy:
Obrazek
Nie wiem, czy nie zbyt pochopnie, ale liść usunąłem. Ma ich dużo, więc wolałem dmuchać na zimne...

Na innym liściu były mniejsze plamki:
Obrazek

Przez co uznałem, że może warto zasięgnąć wiedzy w internecie. Spryskałem ją w piątek preparatem Topsin. Na kolejnych zdjęciach widać białe zacieki po tym preparacie. Lekko spryskałem też powierzchnię gleby.

Po 5 dniach plamki nadal nie zniknęły z tego liścia, chociaż wydają się mniej czarne, a bardziej brązowe (jakby... zasychały?):
Obrazek

Za to na kolejnym liściu pojawiło się coś kolejnego:
Obrazek

Staram się jej nie przelewać, ale może staram się tego nie robić aż za mocno?

Miejsce ma trochę może zacienione, stoi za szafką RTV, jakieś 2,5 metra od okna balkonowego. Przeciągów nie ma. Do czasu zastosowania preparatu Topsin regularnie zraszałem liście 2x na tydzień i raz w tygodniu podlewałem wodą z dzbanka filtrującego.

Czy po tygodniu dokonać kolejnego oprysku preparatem, czy to może inny problem i w ogóle nie ma sensu opryskiwać, a inaczej zadziałać?

Proszę o pomoc, bo nie wiem co się z nią dzieje, a nie chciałbym zmarnować takiego pięknego okazu!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze koniecznie wpierw przesadź do przepuszczalnej mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo agroperlitu, to jest efekt przelania wskutek trzymania w podłożu produkcyjnym. Druga sprawa przestaw bliżej okna.
Reszty dowiesz się z wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, na wstępie powiem że jestem nowicjuszem 'roślinnym' jak i na forum.
Od kilku miesięcy posiadam monsterę. Jest podlewana raz w tygodniu około 600ml wody. Z racji, że mam suche powietrze w mieszkaniu staram się ją zraszać raz dziennie. Zaczęła pięknie rosnąć bo w od kiedy ją posiadam, to wypuściła około 4 nowych liści. Ostatnio 3 dolne małe liście zżółkły, a na młodych zaczęły pojawiać się ciemne lekko suche końce plus cała blaszka ma nierówny koloryt. Na tych starszych liściach są takie wysuszone placki. Z tego co czytałam na forum to mogłam ją przelać, ale czy ktoś mógłby powiedzieć co zrobić dalej? Wyrwać te chore liście? Czy jeszcze da się je uratować?
Załączam zdjęcia:


Obrazek
Obrazek

Obrazek
kwiatki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 lip 2018, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Może trzeba ją przesadzić i sprawdzić stan korzeni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jak co zrobić dalej? Przecież w wątku nie raz zostały podane dokładne wskazówki. :idea:
Roślinę powinnaś przesadzić od razu po zakupie, względnie po krótkiej aklimatyzacji. Przesadź do nowej mieszanki, sprawdzisz stan korzeni. Doniczki nie wkładaj do żadnej osłonki. Całych liści w żadnym wypadku nie usuwaj dopóki nie zżółkną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kachake
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 cze 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,
przywiozłam z Madery kilka owoców Monstery Deliciosa (tak były podpisane ;)
Posadziłam nasiona i okazało się, że bardzo szybko się przyjęły. Roślina ma ponad rok i ciągle wypuszcza nowe liście ale nie mają dziur.

Czy jest tu ktoś, kto ma taką roślinę właśnie z nasion? Zastanawiam się czy jest jeszcze szansa na to, że dziury zaczną się robić na liściach a może z nasionek można wyhodować tylko takie nie dziurawe ;)

Załączam zdjęcie owoców i rośliny - stoi na papierze, bo podczas deszczu strasznie z niej kapie... nie pojedyncze kropelki ale tyle, że ręczniki są całe mokre

https://imageshack.com/i/pmITCdSEj
https://imageshack.com/i/pljFCcjaj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziury nie robią się z prozaicznej przyczyny - za ciemne stanowisko - za daleko od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Obserwując swoją monsterę od kilku miesięcy też śmiem twierdzić, że ona potrzebuje więcej słońca. Na zdjęciu widać jak bardzo wygięła się w jedną stronę. Wystarczy zobaczyć w jakich warunkach te rośliny rosną naturalnie. To nie jest cień, tylko rozproszone światło. Przestaw ją na lepsze stanowisko a zobaczysz jak bardzo monstera może rozłożyć liście na wszystkie strony. Z dziurami podobnie, one powstają, kiedy roślina ma światło (od wieku też oczywiście zależy).
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie odnośnie zastosowania środka substral Saprol na monsterę, dokładnie tego:
link zmoderowano - regulamin/mod.
Ani w ulotce, ani w sieci nie znalazłam informacji odnośnie stosowania go, kiedy w domu mamy zwierzęta(kota). Czy jest on szkodliwy dla zwierząt? Czy ktoś coś na ten temat wie może?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Każdy preparat chemiczny może być szkodliwy i trzeba go używać przestrzegając podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli jeśli masz zwierzęta to oprysk robić albo w pomieszczeniu gdzie ich nie ma albo teraz można na zewnątrz (balkon/taras).
Możesz też wejść na stronę producenta i przeczytać kartę charakterystyki produktu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
missangie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2018, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie, zaleciłam się do waszych porad, czyli przesadziłam monstere do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu, korzenie sprawdziłam i są ok, spryskałam ją środkiem grzybobójczym. I po tygodniu kolejne liście zaczynają chorować :( czernieją na brzegach. Przelana raczej nie jest bo tydzień temu była podlewana niewielką ilością. I stoi tuż przy oknie.

Czy powinnam znów spryskać ją środkiem grzybobójczym? Co tej monsterze może dolegać?

ps. a w między czasie wypuszcza kolejnego liścia.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”