Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

jakas porada?
Żyjemy w kraju cudownych metafor..
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Kiedy powietrze jest zbyt suche końce liści zaczynają obumierać.
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

czyli radzisz nawilżać liście, spryskiwać woda?
a moze wiesz jak ja zmniejszy, zrobić nowa sadzonkę
Żyjemy w kraju cudownych metafor..
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja myślę, że Twojej monsterze jest za zimno. Spróbuj przestawić ją w cieplejsze miejsce i częściej spryskuj.
Awatar użytkownika
izi
100p
100p
Posty: 100
Od: 10 kwie 2009, o 15:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam,
pozwolę sobie podpiąć się pod ten wątek, jako że mam podobny problem z moją monsterą. Ponieważ była taka trochę cherlawa, postanowiłam ją "zagęścić". Czytałam wcześniej o odkładach powietrznych i pierwszy raz zdecydowałam się tę metodę przetestować. Odkład zrobiłam już jakiś miesiąc temu, albo nawet trochę więcej. Ale póki co, nic się nie dzieje. Kati, czy Tobie w końcu udało się ukorzenić i wyhodować (bo to już troszkę czasu minęło) szczepkę? I czy udało Ci się ocalić tę macierzystą roślinę? Ile to w sumie u Ciebie trwało?

Pozdrawiam serdecznie,
Iza
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z nową Monsterą?

Post »

Dzisiaj kupiłam Monsterę,która pięknie i zdrowo wyglądała w kwiaciarni. Przeszłam z nią jakieś 400 metrów,a w domu pokazały się takie jakby wodne plamy na spodzie i wierzchu liści. Czy roślinka zmarzła?
Co mam z tym zrobić? Pomóżcie,proszę.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2020, o 13:07 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdjęcia nieaktywne.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co się dzieje z nową roslinką?

Post »

Jeśli przeszłaś z nią po mrozie to oczywiście że zmarzła, temp. w kwiaciarni z pewnością nie jest niższa niż 18-25 stopni wyszłaś z nią na mróz po czym wstawiłaś do temp. znów wysokiej w domu, różnica temp. jaką jej zafundowałaś z pewnością jej zaszkodziła stąd taki efekt na liściach, nic nie rób, roślina się teraz musi zaaklimatyzować, zapewne liście które doznały uszczerbku odpadną z czasem i będziesz musiała je obciąć jak całkiem zbrązowieją ale po aklimatyzacji roślina zacznie wybijać nowe. :wink:
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Moim zdaniem to monstera dziurawa :roll: Co zaś się tyczy plam to ciężko powiedzieć co to jest , spróbuj zrobić trochę lepsze zdjęcie i może z trochę mniejszej odległości, żeby lepiej było widać :D Napisz też czy na młodych liściach też są takie przebarwienia?
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Te przybarwienia - plamy , już były jak go kupowałaś , czy dopiero po tych trzech dniach się ukazały ?
dosia
1000p
1000p
Posty: 1024
Od: 1 lut 2009, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Anetko były ,to córka dostała w prezencie ,niestety plamy są już na wszystkich liściach i robi ich się coraz więcej.postaram się zrobić lepsze zdjęcia.
Pozdrawiam Anula
pod naszym niebem
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

sprawdź na spodniej stronie liścia czy cos go nie gryzie - druga opcja- wypryskali go jakimś świństwem zanim trafił do Ciebie - wsadź go pod solidny prysznic.
Pozdrawiam.
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Mnie to wygląda na jakąś chorobę grzybową , ja sprawdziłabym stan korzeni . Może w kwiaciarni było chłodno , a on miał zbyt mokro i częśc korzeni mu zgniła , i stąd te plamy :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Filodendron jak go ratować?

Post »

Napisz czy roślina rośnie w doniczce z odpływami w dnie czy w tym co widać na zdjęciu. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”