Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Też jestem zdania, żeby przesadzić.
Tak, jest to okazja, żeby obejrzeć co nowego kupiliśmy - os stóp do głów ;:108
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Edzia_j ja jestem innego zdania, zostaw, nie przesadzaj bo zniszczysz roślinę. Nic jej nie jest i jest ładna. Daj je się zaaklimatyzować, tylko poobserwuj czy jakieś szkodniki się nie ujawnią
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jakie zniszczenie rośliny, co Ty piszesz :?:
Nie mamy wiedzy w jakich była pielęgnowana przed zakupem, nie mamy wiedzy czy z korzeniami jest wszystko ok.
Plamy na liściach Monstery, mogą być niegroźne, ale mogą oznaczać początki czegoś groźniejszego. Zwłaszcza, że korzenie jej są wrażliwe na przelanie. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zawsze przesadzam rośliny po zakupie i nigdy żadnej nie straciłem, a wiele uratowałem bo to był ostatni dzwonek.
Wystarczy przejrzeć wątek i sprawdzić ile monster trzeba było później ratować, bo po zakupie były w starym podłożu...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Tak wyglądają wszystkie bryły korzeniowe nowo zakupionych monster - przed zalaniem przez nadgorliwego właściciela :D Piękne, kruche, białe korzenie viewtopic.php?p=6186723#p6186723
Zalecam podlewanie z duuużym wyczuciem, z mojego doświadczenia - bardzo dobrze reaguje na podlewanie przez podstawkę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Tak, tak, tak Ty cały czas powtarzasz swoją teorię, ale nie masz do końca racji.
Zapominasz, że źródło zakupu ma znaczenie a także sposób pielęgnacji przed zakupem. Przede wszystkim ważna jest jakość podłoża. Te 3 czynniki mają znaczący wpływ na stan rośliny w przyszłości. Samo prawidłowe podlewanie później to osobna kwestia.

Dlatego istotne jest przesadzenie rośliny bezpośrednio po zakupie, kiedy roślina nie jest jeszcze chora.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Pewnie ją dzisiaj przesadzę. Dzięki za rady. Powiedzcie mi proszę jeszcze, czy jeżeli na korzeniach powietrznych mam taki włochaty osad tzn., że jest przelana? Ma tak pozawijane korzenie dookoła i jest tyle granulek, że nie jestem w stanie bez przesadzenia dostać się do ziemii
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Mi to wygląda na pleśń, łatwo schodzi po przetarciu? Pleśń się pojawia nie tylko wskutek przelania ale gdy jest słaba cyrkulacja powietrza wokół rośliny oraz zbyt ciemne stanowisko.
W każdym razie z bliska część korzeni nie wygląda najlepiej jak sugeruje tutaj Yanina i potwierdza konieczność przesadzenia.
Po wyjęciu z doniczki trzeba oczyścić korzenie z tej pleśni, dobrze zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czy ta ziemia+ keramzyt na dno będzie dobra? Dodatkowo do opryskanoa substral
Obrazek

Obrazek
Jeszcze pytanie kiedy podlać, przy przesadzaniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Oba mogą być. Do podłoża dokup jeszcze żwirek, najlepiej kwarcowy kupisz np w sklepie akwarystycznym. Wymieszaj w proporcji ok. 3:1.
Keramzyt oczywiście na drenaż.
Podlewasz od razu po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Szczerze to nie wiem jak mam usunąć starą ziemię bo widzę same kamyki. A jak korzenie bo nie znam się zupełnie?
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jak widać mamy kolejny dowód, że koniecznie trzeba było przesadzić, korzenie z zewnątrz wyglądają w miarę ok., ale bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta. W zasadzie to nie widać ziemi tylko jakieś kamyki, nie wiem czym roślina miałaby się odżywiać aż do wiosny.
W każdym razie, dobrze by było lekko rozluźnić korzenie, na ile się da. Kup doniczkę (najlepiej ceramiczną, bo w plastikowej może się przewracać) o rozmiar większą i normalnie posadź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Abstrahując już od kondycji rośliny, to pierwszy raz widzę, żeby sprzedawano roślinę w takim dziwnym podłożu (jakby drobny keramzyt, a z góry grys?). Do torfów produkcyjnych jesteśmy przyzwyczajeni...

B.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Edzia_j - załączyłaś 'Saprol hobby' spray.

Dajcie znać, czy zapobiegawczo też stosować. W jakich proporcjach/jak często?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”