Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
didaska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2013, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Od miesiąca jestem posiadaczką monstery, przeczytałam już chyba wszystkie artykuły na jej temat, ale w żadnym nie było informacji o białych plamkach,które się na niej pojawiają. Na początku myślałam, że to osad po zraszaniu rośliny wodą, ale parę razy przecierałam już roślinę wilgotną szmatką i te białe plamki ciągle zostają, czy to może być grzyb? Ogólnie niestety w domu jest wilgoć i martwię się, że przez to z monstera nie jest najlepiej. Wrzucam zdjęcia liści rosliny. Mogłabym jeszcze prosić o weryfikację, czy do tego roślina nie cierpi na chlorozę? Bo niestety nie mam pewności.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przecież jest to roślina tropikalna i powinna mieć podwyższoną wilgotność powietrza.
Białe plamy to osad od twardej wody, a nie żadna chloroza...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
didaska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2013, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Może źle się wyraziłam, bo chciałam żeby to ładnie zabrzmiało - po prostu mam w domu na ścianach pleśń i bałam się, że to może jakoś wpłynąć na roślinę. Na jednym zdjęciu widać, że liść zaczyna żółknąć, stąd moje pytanie o chlorozę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Na pewno to nie jest chloroza. A żółknięcie liści może być z różnych przyczyn, dolne ze starości, z przelania, wskutek obecności szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
didaska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2013, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

W takim razie jestem spokojna, bardzo dziękuję za odpowiedź :)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dostałam kiedyś z wymian monsterę, gatunek adansonii. Od początku są z nią problemy. Wciornastków się pozbyłam, ale na wszystkich liściach są plamy. Różne: jedne takie blade, jak po działalności szkodników minujących liście (podkreślam: żadnych szkodników już nie ma), inne żółtobrązowe, jakby grzyb? Do tego zasychanie brzegów liści, na moje wyczucie też spowodowane chorobą, a nie fizjologiczne. Jakieś podpowiedzi?

B.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BArbu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2019, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli nie ma szkodników - również w podłożu, to mogą być to jedynie uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzenia te nie muszą powstawać na wskutek zaczepienia liścia, ale również wtedy, gdy liść jest mocno ściśnięty w pochwie liściowej i podczas rozwijania liścia powstają pęknięcia, które wraz z jego wzrostem, powiększają się a krawędzie obsychają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
robtur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 sty 2019, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć wszystkim, piszę oczywiście w sprawie Monstery.

https://photos.app.goo.gl/nxhEJZrbE1SQaSKj7

W tym momencie roślina jest dobrze nasłoneczniona. Nie wiem jak z nawożeniem i podlewaniem ogólnie - czy nie za często..

Pierwsze sprawa to dwa najnowsze liście, które rozwinęły się poszarpane - nie ma mowy o uszkodzeniu mechanicznym (żadne zwierze, my tez nie) oraz o zraszaniu młodych liści. Czy to może być jeszcze coś innego? Dodatkowo obawiam się jakiegoś niewielkiego nalotu na liściach - białe małe plamki. Grzyb, przelanie, słońce?

Druga sprawa to "wyschnięte" starsze liście. Na przełomie roku się przeprowadzaliśmy wiec roślina chwilę była na zimnie - stawiam na przemrożenie tych liści.

Dodatkowo ogólne pytania: przy podlewaniu ok. raz na dwa tygodnie - jak warstwa wierzchnia przeschnie - jak często podlewać z Biohumusem?

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przeczytaj mój poprzedni post w kwestii uszkodzeń mechanicznych.
Jeśli chodzi o białe plamy, to też już było wspominane, od twardej wody.
Jeśli chodzi o suche końcówki liści to efekt suchego powietrza.
Biohumusem podlewasz przy każdym podlewaniu.
Resztę znajdziesz w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Z taką chorobą, jaką opisałam parę postów powyżej - nikt się nie zetknął?

B.
BoAnnJan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 31 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Potrzebujemy więcej szczegółów. Czym nawozisz i jak często, w jakim podłożu masz roślinę, jak długo u ciebie, jakie stanowisko (ile światła), jak często podlewasz.
If you can't be in awe of Mother Nature, there's something wrong with you. ~ Alex Trebek
GosiaDe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Kupiłam w Biedronce monsterę. Od przyniesienia do domu wypuściła 4 liście :) 1 otwarty już, 3 jeszcze zwinięte. Trzymam go na parapecie okna północnego. Czy mogę go tam zostawić czy odstawić ciut od okna?

Największy liść był lekko połamany, ale nie przeszkadza mi to.

Czy powinnam go przesadzić w większa doniczkę?

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”