Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Pauljina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2018, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Była przesadzana na wiosnę, czyli muszę teraz zrobić to jeszcze raz? Czy wystarczy jakiś preparat żeby je usunąć?


Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu /mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Napisałem wyżej wyraźnie, każda roślina powinna rosnąć w przepuszczalnym podłożu. W takim co teraz rośnie skutkuje nie tylko pojawieniem się grzybów, ale również może doprowadzić do gnicia korzeni gdyż sama ziemia zbija się w jedną bryłę, podłoże dłużej przesycha i do korzeni nie dociera powietrze. Tak więc musisz przesadzić do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Moja szkolna variegata. Dorosła do końca palika o wysokości 180 cm i zaczeła opadać ku dołowi więc poczekałem aż bardziej urośnie i ja mocniej nagiąłem i przywiązałem do palika. trzeba to robić delikatnie i z wyczuciem ponieważ monstera ma kruche pędy. Odrobinę niżej miejsca przed nagięciem obudził się uśpiony pąk boczny co jest doskonałym dowodem na to, że takie naginanie osłabia dominację wierzchołkową.

Obrazek

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Paweł, jak stabilizujesz palik w donicy? Swój górą przywiązałam sznurkiem do haka w ścianie, bo monstra już dawno go przerosła, obwiesza się w stronę okna i palik był mocno przechylony. Wiem, że to nie jest dobra pora na przesadzanie, ale będę musiała coś z tym zrobić, dając długi palik i w miarę możliwości prostując pędy.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ja zawsze palik wbijam głębiej i zawsze od razu daję maksymalnej wysokości. Jeśli jakieś problemy mi się robią to ciężkiego kamienia używam ;) Niestety moja też ma doniczkę zbyt mała do wielkości i będę musiał ją na wiosnę przesadzić ale czuje , że to będzie horror. U mnie ta część opadająca też jest mocno przywiązana do palika. Zastanawiam się czy jeszcze jakoś dodatkowo tego pędu nie obciążyć żeby szybciej się prostować mu dołowi. Jak doniczka już jest mało stabilna też możesz ja dociążyć kamieniem.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie chodzi o niestabilność doniczki tylko o to, że palik w doniczce się przewraca. Chyba ciągną go liście (dużo), rosnące w stronę okna. Może przy przesadzaniu zrobię jakieś usztywniające, zapierające się o wnętrze doniczki, rusztowanie z drutu z wieszaków? Nierdzewne są. No i dłuższy palik muszę kupić :wink:
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czeka mnie niedługo przesadzanie niewielkiej monstery i też chcę do nowej doniczki dać palik z kokosem. Zastanawiam się, czy go jakoś nie przywiązywać sztywnymi drucikami do ścianek doniczki (zrobić dziurki, poprzeciągać drut - trenowałam coś podobnego robiąc rusztowanie dla innej rośliny o przewracających się pędach), żeby był naciągnięty ze wszystkich stron, ktoś tego próbował? Przez 2-3 lata nie chciałabym potem ruszać rośliny.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Emilia pisze:Nie chodzi o niestabilność doniczki tylko o to, że palik w doniczce się przewraca. Chyba ciągną go liście (dużo), rosnące w stronę okna. Może przy przesadzaniu zrobię jakieś usztywniające, zapierające się o wnętrze doniczki, rusztowanie z drutu z wieszaków? Nierdzewne są. No i dłuższy palik muszę kupić :wink:
Osobiście, co prawda nie w przypadku monstery, ale dużego filodendrona miałem ten sam problem. Palik kokosowy, najwyższy dostępny w handlu i razem z rośliną się przewracał. Trochę pomogło takie rusztowanie z czterech patyczków ułożonych w krzyż. Ważne, żeby oczywiście patyczki były dopasowane do średnicy doniczki. To u mnie trochę poprawiło sytuację. Docelowo w tym roku wziąłem kawałek grubszego druta, zrobiłem dziurki w paliku, przeciągnąłem przez nie drut, a drugą jego końcówkę zaczepiłem na haku w suficie. Teraz jest stabilnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

No widzisz :D Ściana lub sufit są niezawodne.
Podpowiedz mi, proszę, czy taki bździnek, który mi się ułamał gdzieś u podstawy i po tygodniu ma korzenie jak na zdjęciu, warto hołubić? Liście mają ok. 5cm długości, ogonki długie. Czy nie ma co zawracać sobie głowy z doglądaniem?

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Czy ta sadzonka nie ma za mało światła? Długość ogonków by na to wskazywała. Jaka to monstera, adansonii?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Norbert, nie. To zwykła, dziurawa. Sadzonka oderwała mi się, kiedy próbowałam coś odplątać. Ale rzeczywiście mogła mieć dość ciemno, bo była na dole pędu matecznego i zasłaniał ją gąszcz innych dużych roślin. Ukorzenia się na południowym oknie z rozproszonym przez drzewa światłem, ale ma b.jasno. Może nowe liście będą miały krótsze w stosunku do liści ogonki? Lubię eksperymenty i chyba ją potrzymam. Mam nawet ochotę spróbować w hydroponice, bo podobno dobrze sobie radzą.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli ro zwykła, to faktycznie zabiedzona, ale przy większej ilości światła powinna się wzmocnić. Oczywiście wymaga konieczności przymocowania do palika od razu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jak mi się przechyla palik to między niego a roślinę wpycham kamień tak żeby palik był prosto.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”