Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
cesarzkaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2019, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Karolina_Cz pisze:Czy widzieliście kiedyś tak przebarwione liście Monstery adansonii? Cześć liści jest wybarwiona normalnie, a część nie. Roślina regularnie wypuszcza nowe liście, wygląda zdrowo. Poza tym, że te przebarwione liście są wyraźnie mniejsze od pozostałych nie widać tam nic niepokojącego, robali brak.
Wirus mozaiki?

Bardzo często spotykany ostatnio u adansonii.
GosiaDe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2019, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:To na pewno się rusza? Wyglądają na nasiona traw. Jeśli się rusza to będą wciornastki.
Niestety się rusza. Czym to zwalczyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Confidor albo Mospilan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karolina_Cz
50p
50p
Posty: 61
Od: 1 sty 2019, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brwinów

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

cesarzkaro pisze: Wirus mozaiki?

Bardzo często spotykany ostatnio u adansonii.
Oooo.... A wiesz coś o zwalczaniu? Przy wirusie mozaiki u innych roślin w necie są informacje o usunięciu takich roślin. W jednej doniczce jest kilka sadzonek M.adansonii i nie widzę, żeby to się rozprzestrzeniało nawet w obrębie tej donicy, nie wspominając na szczęście o reszcie roślin.
cesarzkaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2019, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ja swoją zostawiłam jak jest, dopóki nie uda mi się zgromadzić więcej informacji. Teraz już sama pewna nie jestem, ponieważ na Instagramie pojawiają się zdjęcia odmiany Monkey Leaf z rożnych części świata właśnie z takimi przebarwieniami i pytanie czy jest to infekcja, czy też naturalne dla tej odmiany wybarwienia. Napisałam w tej sprawie do obserwowanego przeze mnie na tamtej platformie specjalisty od aroidów, który nie raz już mi pomógł i czekam na odpowiedź.

Z tego jednak, co udało mi się do tej pory wyczytać na temat tego wirusa Dasheen Mosaic Virus (DSmV), przenoszą go nie tylko owady, ale zostaje n. w glebie hodowlanej i infekuje przede wszystkim nasiona pochodzące od chorej rośliny. Aby uniknąć jego rozpowszechniania nie należy rozmnażać nasion takiej rośliny oraz unikać rozmnażania z cięcia. Pędy zainfekowane rośliny najlepiej usunąć .
Udało mi się także znaleźć mapkę gdzie występuje. A ponieważ adansonii nie należą do gatunków rosnących w np. Holandii w dziczy, podejrzewam, że miejsca powstania infekcji to szkółki hodowlane i takie chore rośliny już do nas trafiają.

https://imagizer.imageshack.com/img924/2756/PYidrU.jpg

Jak będę wiedzieć coś więcej to na pewno od razu wrócę do tego wątku.

Nie wklejamy zdjęć nie swojego autorstwa (zamieniłem na link) oraz nie cytujemy bezpośrednio poprzedzającego postu/mod. N.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ja się zastanawiam nad tym samym problemem (wirus-nie-wirus) od jakiegoś czasu. Najpierw zwalczałam wciornastki, potem jakąś chorobę grzybową (roślinę dostałam z wymian) - i teraz wyrastające liście są bez plam żółtobrązowych, bez biegających szkodników, ale jednak odbarwienia widać. Pytałam o wirus wśród miłośników obrazkowatych (jest odpowiednia grupa w znanym serwisie społecznościowym) i nie uzyskałam odpowiedzi.

B.
Alemil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2019, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Mam monsterę, która została przesadzona do większej doniczki w marcu. Zaczęła wypuszcza duże, ładne liście ale właśnie zauważyłam, ze przez otwór na dole doniczki zaczęły jej wychodzić korzenie. Mam to tak zostawić do przyszłej wiosny czy może wyjąc roślinę i podsypać trochę ziemi? Co zrobić, żeby nie zaszkodzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Zostawić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Czarnawiedzma13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2019, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam :) jestem tutaj nowa, 2 tygodnie temu kupiłam monsterę, potrzebuję porady , czy to stanowisko jest dobre dla tej rośliny? Czy postawić ją w bardziej jasne miejsce? Kiedy pojawiają się charakterystyczne słynne dziury ? Aktualnie liście są w kształcie "serca" Pozdrawiam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolina_Cz
50p
50p
Posty: 61
Od: 1 sty 2019, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brwinów

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,
A "to" miejsce to jakie miejsce? W jakiej odległości od okna stoi i jaka to wystawa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Od razu widać, że za daleko od okna. Monsterę (i drugą też) postaw blisko okna.
Na dziury trzeba poczekać i być cierpliwym. Przynajmniej rok, jak nie lepiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

:wit Moją monsterę kupiłem już z takimi małymi uschniętymi punktami. Czy to jest jakaś choroba grzybowa, czy skutek zbyt małej wilgotności? :(
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Taka jedna zmiana może oznaczać cokolwiek, przypalenie od słońca, może była wcześniej przelana. Jeśli nie pojawiają się nowe, to nie widzę powodu, żeby się na razie przejmować. Pozostaw ją do obserwacji.
Przesadziłeś do nowego podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”