Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Heksa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2019, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

MONSTERA i jej właścicielka potrzebują pomocy

Post »

Dzień dobry,

Jestem nowa na forum (i w świecie ogrodniczym też) i chciałabym się przywitać. I od razu prosić Was o pomoc w zdiagnozowaniu mojej monstery. Na początku nadmienię, że jako początkującą ogrodniczka, postanowiłam zakupić egzemplarz już spory, a jej przesadzenie powierzyłam profesjonalnej firmie. Przesadzono monsterę do dużej plastikowej donicy (40 cm średnicy), do nowej ziemi uniwersalnej, z drenażem w postaci keramzytu. Podlewałam raz w tygodniu, a gdy było sucho (okres grzewczy) częściej, ale mniejsza ilością wody. Od czasu do czasu spryskiwałam mgiełką. Roślina stoi przy dużym oknie, ale jest to północna strona, dostaje nieco promieni z zachodzącego słońca. Rosła tak całą jesień, zimę i wiosnę i wtedy zaczęły się kłopoty. Liście zaczęły żółknąć, a potem brązowieć szczególnie te młode, stare się trzymają. Zapytałam o poradę ogrodniczki, która ją przesadzała, stwierdziła, że roślina jest przelana, więc ograniczyłam podlewanie. Coraz to nowe liście chorowały. Pojechałam do sklepu, gdzie została kupiona, i też stwierdzono, że pewnie system korzeniowy jest zgniły, roślina przelana. Poradzono, abym wyjęła roślinę i sprawdziła jej korzenie. Nie było to łatwe ze względu na gabaryty monstery. Ziemia nie jest wilgotna, wręcz dość sucha, ale nie na wiór, korzenie jak na moje oko są w porządku. Nie wiem co dalej robić, bo staje się coraz bardziej rachityczna :( Proszę, pomóżcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Podłoże i podlewanie nieprawidłowe.
Przede wszystkim nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza (żwirku, perlitu).
Po drugie, tak dużą roślinę nie można podlewać również zbyt małą ilością wody. Zasada jest prosta, większą ilością wody żeby cała bryła korzeniowa namokła i rzadziej, ale nie można doprowadzić do "pustyni". Gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi wtedy podlewasz.
Stanowisko daj bliżej okna, daj bezpośrednie światło.
Sprawdź jeszcze liście pod kątem szkodników.
I jeszcze jedno te rośliny potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza - szczegóły znajdziesz w wątku i będziesz musiała ograniczyć w sezonie grzewczym włączanie grzejników.

Ps. Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki i z już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Heksa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2019, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałam cały wątek zanim napisałam. Ale nie znalazłam informacji dlaczego atakowane są w zasadzie wszystkie nowe liście, a tylko kilka starych. Przez to roślina wygląda coraz gorzej, i każdy nowy pęd muszę zaraz wycinać. Czy to nie jest jednak choroba? Przeszukałam też internet pod kątem chorób, ale nie potrafię ich sama zidentyfikować. Ziemia jest zmieszana z keramzytem, czy dodatkowo też dodać perlit? Proszę też jeszcze o wskazówki jaką ilością wody podlewać taką roślinę (mniej więcej).

Dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Keramzyt jest lepszy na drenaż na dno doniczki. Ziemię lepiej mieszać z perlitem albo żwirkiem.
Jeśli chodzi o ilość wody to nie podam ile dokładnie, wszystko zależy od wielkości doniczki i samej rośliny. Im większy egzemplarz, tym większe zapotrzebowanie na wodę - ale i podłoże wolniej przesycha.
Na razie zmień podłoże, zacznij inaczej podlewać i obserwuj przez jakiś czas roślinę, przynajmniej kilka tygodni.
Jeśli nie ma szkodników, to takie zmiany są wynikiem złego podłoża, podlewania oraz w przypadku monstery zbyt niskiej wilgotności powietrza oraz nie do końca właściwych warunków świetlnych.
Na marginesie ta monstera niedługo będzie wymagać przycięcia, bo widać że dochodzi do górnej krawędzi okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pawel__wi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 wrz 2019, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Jestem zielony w temacie uprawy roślin, jakiś miesiąc temu kupiłem monsterę do swojego mieszkania. Wydawało się, że zadomowiła się u mnie - wypuściła 2 nowe liście, niestety na kilku starszych pojawiły się plamy widoczne na zdjęciu. Co może być powodem ich powstania? Monstera jest podlewana raz w tygodniu, nie była przesadzana po kupnie (pani z kwiaciarnia poinstruowała mnie, żebym zaczekał z tym do wiosny). Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie słucha się pań z kwiaciarni. Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
Została przelana w głównej mierze przez nieprawidłowe podłoże oraz pewnie i podlewanie. Do tego można dodać najprawdopodobniej nieprawidłowe stanowisko - za daleko od okna.
Przesadź do mieszanki ziemi i perlitu. Przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć. Stanowisko w pobliżu okna. Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Monstera plamy

Post »

Witam, co to może być? Czy to od przeciągów czy grzyb?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Na trzecim zdjęciu to ewidentnie uszkodzenie mechaniczne, na drugim też być może. Na pierwszym, plama jest sucha czy mokra?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jakie macie sposoby aby białe części liści u monstery variegaty nie usychały ?
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Na trzecim zdjęciu to ewidentnie uszkodzenie mechaniczne, na drugim też być może. Na pierwszym, plama jest sucha czy mokra?
Sucha, wszystkie są suche. Dodam, że mam ją od paru dni.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Obserwuj potem roślinę czy nie pojawiają się nowe plamy.
Zapewnij jasne stanowisko oraz podlewaj wtedy kiedy wierzchnia warstwa przeschnie. Doniczka oczywiście z odpływem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edzia_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 wrz 2019, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Pan w sklepie twierdził, że nie wolno przez przynajmniej pół roku jej przesadzać. Jest dość duża i podobno posadzona tak jak powinna być. Dodaje foto. Proszę o odp. czy jednak przesadzać i czy poodcinać liście z plamami?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Bzdury. Sprzedawcy roślin zwykle nie mają większego pojęcia o prawidłowej uprawie roślin.
Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Liści na razie nie odcinaj.

Przesadzamy nie tylko, żeby posadzić do właściwego podłoża - zwykle jest to podłoże produkcyjne na bazie zmielonego włókna kokosowego i torfu, a przede wszystkim żeby sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”