Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Podłoże do końca nie wiem sam bo nie ja sądziłem ale wydaje się w miarę przepuszczalne. Od okna stoi ok 1.5-2 m od strony wschodniej. Podlewam 1-2 razy w tygodniu...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli nie wiesz, to warto zmienić podłoże, bo "wydaje się", że jest przepuszczalne może być niewystarczające, nie mówiąc o tym że nie wiadomo kiedy była przesadzana. Podlewanie dwa razy w tygodniu może być za często. 2 metry od okna trochę za daleko przy wschodniej wystawie.
Czyli przesadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku w proporcji ok 3:1, podlewaj umiarkowanie i wtedy kiedy delikatnie zaczyna przesychać wierzchnia warstwa ziemi. Przestaw bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Kacper90
Zaprezentuj całą roślinę. jeśli żółkną liście starsze (dolne) to nie musi być zły objaw. Tak jak wszystkie rośliny monstera zrzuca liście, gdy się starzeją.
WoeddBlath
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 maja 2018, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,
2 tygodnie temu kupiłam monsterę dziurawą w szwedzkim sklepie na 4 litery. Nie zauważyłam w sklepie, że jeden liść ma brązowe pęknięcie. No i niestety nie mam żadnego doświadczenia w pielęgnacji roślin.
Monstery póki co nie przesadzałam poczytałam, że to nie jest jej czas na takie zabiegi. Doniczka stoi jakieś 2 metry od okna, wydaje mi się, że ma odpowiednią ilość światła. Tylko, że dołem, dziurkami w spodzie doniczki próbują sie wydostać korzenie.
Tydzień temu zaczął puszczać nowy liść, już ładnie "podziurawiony". Niestety brązowe pręgi zaczęły pojawiać się na kolejnych liściach, również tych małych. Do tego pojawiły się miejscami jaśniejsze przebarwienia. Podlewałam ją teraz raz w tygodniu i spryskiwałam raz liście odstaną wodą. Coś robię nie tak? Nie chcę jej uśmiercić. :(
Planuję kupić palik kokosowy i nawóz do zielonych kwiatów. Ale co mogę poradzić na przebarwienia liści i pręgi? Może ją mimo wszystko przesadzić do większej donicy? Może zbyt mało lub zbyt dużo ją podlewam?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim nie wiem skąd masz takie informacje, ale akurat wiosna to najlepszy okres na przesadzanie. Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku. Doniczka musi być nieco większa od bryły korzeniowej.
Druga sprawa, 2 metry od okna to za daleko. Postaw bliżej okna.
Aha i zrezygnuj z osłonki.
Pęknięcia to uszkodzenia mechaniczne, natomiast pozostałe zmiany to nie widać za bardzo - niezbyt czytelne to jedno zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
WoeddBlath
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 maja 2018, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

A nie wiesz skąd mogły się wziąć? Chucham i dmucham na roślinkę, więc sama jej nie uszkodziłam. :(
Z osłonki chcę zrezygnować jak ją przesadzę. Wezmę się za to w najbliższych dniach. Myślisz, że doniczka wielkości tej osłonki będzie na ten moment okey? Monsterze wystarczą otwory u dołu czy potrzebuje czegoś specjalnego? Dziękuję za wszystkie rady :) co do tego przesadzania to czytałam, że najlepiej marzec. Ale z każdego źródła różne informacje...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Rośliny tropikalne można przesadzać bez problemu od wiosny do lata.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie wiem czy jest ona mocno przerośnięta czy nie. Możesz delikatnie wyciągnąć z doniczki i zobaczyć jak ona wygląda.
Pęknięcia powstały najprawdopodobniej w transporcie, zdarza się. Nie wpływa to na kondycję rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zulafan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 maja 2018, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie
Jestem nowy na forum.
Zupełnie nie znam się na uprawie roślin, ale chciałem kupić sobie kwiat do mieszkania i postawiłem na monstere. Kupiłem ją tydzień temu w Ikei, postawiłem w osłonce, podlałem i obserwuje jak z dnia na dzień jest coraz gorzej. Na prawie wszystkich liściach wyszły ciemne plamy jak na zdjęciach. Gdzie niegdzie na górnej części liści, a częsciowo na dolnej. Pomóżcie prosze. Co jest tego przyczyną? Mam dosyć twardą wodę, ale czy od jednego podlania i spryskania liści mgiełką można aż tak wykończyć roślinę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Roślina jest ewidentnie przelana, co najprawdopodobniej nastąpiło jeszcze przed zakupem, wymaga po pierwsze przesadzenia do nowego podłoża, mieszanki ziemi i agroperlitu/żwirku. Doniczkę dobierz do wielkości bryły korzeniowej, nie może być zbyt duża.
Druga sprawa osłonka jest do wywalenia, dzisiaj można kupić estetyczne doniczki ceramiczne z podstawkiem.
Trzecia sprawa po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybójczym.
Stanowisko jasne gdzieś w pobliżu okna, a nie gdzieś dalej od niego.
Poczytaj też ten wątek poświęcony problemom w uprawie tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zulafan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 maja 2018, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuje za pomoc, a czy te liscie poobcinać czy zostawić takie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Możesz obciąć, ew tylko powycinać same zmiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Odwiedziłem ostatnio znajomych, których młoda monstera (nie ma jeszcze korzeni powietrznych) schnie na końcach liści. Dodatkowo w doniczce pojawiła się pleśń na powierzchni ziemi. Moim zdaniem roślina była zbyt obficie podlewana (podobno częściej niż raz w tygodniu), ale może coś jeszcze jej dolega?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

W tym wypadku jest ewidentnie przelewana plus niska wilgotność powietrza oraz być może słaba cyrkulacja powietrza i nieprawidłowe mało przepuszczalne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”