Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ważne żeby miała jasne stanowisko, tak jak pisałem w pobliżu okna i ostrożnie na razie z podlewaniem. Sprawdzałeś korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DeltiX
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 24 paź 2017, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Stoi teraz sama w pomieszczeniu przy oknie. Nie ma tam zimno, ani przesadnie ciepło. Korzeni nie sprawdziłem. Polecasz wyjąć ją z ziemi, otrzepać korzenie i je obejrzeć? Nie wiem na co zwracać uwagę przy korzeniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Delikatnie wyciągnąć i zobaczyć jak wyglądają z wierzchu, czy nie są pogniłe. Często za stan części nadziemnej odpowiada stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Witam.

Czy może ktoś mi pomóc w zdiagnozowaniu problemu i jak roślinie pomoc? Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Nie jestem specjalistką od chorób roślin, ale mnie to wygląda na jakąś infekcję grzybową :( Już dawno poobcinałabym te zainfekowane liście, wymieniła ziemię i spryskała roślinę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że to choroba grzybowa. Takie plamy pojawiają w przypadku przelania, wpływ może mieć nie tylko zbyt częste podlewanie, ale i niewłaściwe (mało przepuszczalne) podłoże oraz /lub zbyt ciemne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Czy konieczna jest wymiana ziemii?
Mam popryskac liście topsinem? Czy też podlac ziemię?
Z tym podlewaniem to mi się wydawało że podlewam dość mało... Może i ma za mało światła. Przestawiłam ją w drugie miejsce.

Dodam jeszcze że jak wychodzą nowe liście to jeszcze jak są zwinięte w rulonik to już są brązowe brzydkie :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli już nierozwinięte liście mają plamy, w takim razie mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Wyciągnij z doniczki i sprawdź ich stan, przygotuj nową mieszankę: ziemia uniwersalna, może być próchniczna + włókno kokosowe + perlit, możesz dodać trochę podłoża do storczyków.
Stanowisko jasne w naszych warunkach uprawy to gdzieś max. ok. 1,5 m od okna, ale w okresie jesienno-zimowym lepiej postawić bliżej niego.
Podlewanie jest ściśle powiązane z podłożem, jeśli jest zbyt zbite słabiej przesycha, do korzeni dociera mało powietrza co może zapoczątkować procesy gnilne i ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Dlatego w przypadku uprawy roślin warto dodać trochę rozluźniacza.
Jeśli korzenie będą miękkie i pogniłe, trzeba je poodcinać i miejsce cięcia posypać sproszkowanym węglem.
Oczywiście dobrze w takiej sytuacji zrobić po tym oprysk preparatem grzybobójczym.
Jeszcze jedno, czy przypadkiem ostatnio nie była narażona na chłodne powietrze?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, w takim razie zastosuje się do tych rad.
Hmm chłodne powietrze? Być może tak bo wietrze salon na szeroko otwartymi drzwiami od tarasu a ona tam stoi... To mogło się do tego też przyczynić??
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Jak my postoimy na 20-stopniowym mrozie przez np. pół godziny, to też nie będziemy się potem czuć za dobrze ;) Zdaje się, że zagadka złego stanu monstery rozwiązana :(

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Dokładnie, niestety mając rośliny trzeba ostrożnie podchodzić do wietrzenia w okresie jesienno-zimowym. Monstera to roślina tropikalna, a nie klimatu umiarkowanego. Czyli po prostu przemarzła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

Ok dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
alicja_z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 gru 2017, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa, bez dziur i inne problemy w uprawie

Post »

http://imageshack.com/a/img924/7681/fgkgtg.jpg A co sądzicie o tej plamie? Kupiłam monsterę 3 dni temu i dzisiaj zauważyłam na jednym liściu. To przesuszenie czy raczej odwrotnie? Do tej pory jeszcze jej nie podlewałam, jedynie zraszałam liście.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”