Solandra

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Solandra maxima

Post »

To u mnie jest "malutka" ma jakieś 1,7m ale to pewnie przez to, że kilka razy ją podcinałem.Za to ładnie się rozkrzewiła na boki.
Chodzi mi trochę po głowie, jak by ją tu trochę oszukać żeby zakwitła jeszcze pod koniec lata(sterowanie długością dnia)
Tylko jak tu codziennie taki duży kapturek jej ubierać ;:306
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Solandra maxima

Post »

Anetko! Niesamowite!
Wielkie gratulacje!
Ja ma tez wielką roślinę, ma chyba ze 2 metry i nic.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solandra maxima

Post »

Coś cicho tutaj. Czy ktoś poza Zajawką i Bugner1 dochował się kwiatów na tej roślinie? Raflezja i jak, kwitła Twoja Solandra? KaRo, nie mam cierpliwości przeglądać wszystkich Twoich wątków, a wyszukiwarka nie pomaga :oops: Miałaś ładnie rozkrzewiony okaz z tego co pamiętam, zakwitł?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Solandra maxima

Post »

Nieeee :cry: i nie mam pomysłu na nią.
LIście ma,zdrewniałe pędy i nic więcej

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solandra maxima

Post »

Szkoda, bo bardzo dobrze rokowała :( Może za rok? Przycinałaś ją w trakcie sezonu?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Solandra maxima

Post »

Moja niestety znów nie kwitła.
Juz straciłam nadzieję. :)
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solandra maxima

Post »

Chyba z niej zrezygnuję w takim razie :roll: Dużo miejsca zajmuje, a brak gwarancji, że zakwitnie. Może kiedyś, gdy się szklarni dorobię... :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Solandra maxima

Post »

Cięłam ją jesienią bo by się nie zmieściła do pomieszczenia i wiosną też skorygowałam jej pędy,przycinając to co było ewidentnie suche.
Tej jesieni nie będę ciąć bo niewiele przyrosła w górę,mam tam wielkie okno więc może się uda przedłużyć jej wegetację.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Solandra maxima

Post »

Niestety z moich obserwacji wynika, że Solandra zakwita na przełomie grudnia i stycznia. Wynika z tego, że jest rośliną "krótkiego dnia".
Problem w tym, że w naturalnym środowisku w tym czasie gdy występują długie noce jest ciepło a nie zimno jak u nas , a przynajmniej u mnie w zimowej kwaterce.
U mnie tworzy ładnie pąki ale niestety po podrośnięciu je odrzuca , myślę,że jest to powodowane właśnie zbyt niskimi temperaturami.
Poniżej pąki jakie zawiązuje , praktycznie każdy czubek był zakończony takim pączkiem.

Obrazek

Rozwiązanie, które prawdopodobnie spowodowałoby zakwitniecie początkiem września, to cieniowanie rośliny niczym chryzantemy, z tym że nie bardzo wiem jak wczas należałoby rozpocząć oszukiwanie rośliny...ale pewnie już pod koniec lipca.

KaRo możliwe, że jak ustawisz ją na parapecie w ciepłym i słonecznym miejscu to może doczekasz się kwiatów.W każdym razie tego życzę.
U nas Solandra będzie miała swoje miejsce, choćby nie kwitła, właśnie za te piękne woskowane liście.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Solandra maxima

Post »

Pięknie kwitnące solandry widziałam w krajach południowych od marca do maja, wiec już nie wiem, czy długość dnia ma znaczenie.
I jeszcze jedno mnie zastanawia. Rośliny które widziałam były prowadzone w formie pnączy. Wydaje mi się, że aby u nas kwitły te badyle musiałyby być naprawdę długie.

Natomiast fakt, liście ma piękne, ale ta jej wielkość mnie przeraża. Nie mam gdzie juz trzymać tego potwora. :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Solandra maxima

Post »

Dziękuję Grzesiu za informacje... bardzo cenne są dla mnie. ;:180
Wygospodaruję dla niej miejsce w mieszkaniu zobaczymy czy doceni moje poświęcenie. :wink: :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Solandra maxima

Post »

Zauważyłam ,że Maxima zawiązuje pączki na zeszłorocznych przyrostach ,, krótkopędach,, jak u np. jabłoni .Przycinanie powoduje brak kwitnienia.
Przeczytałam opinię posiadaczy z cieplejszych rejonów , że maxima to złośnica i lubi zrzucać pączki .Więc może ,,to to ,, tak ma ? :roll:
Duże znaczenie ma to czy mamy siewkę czy sadzonkę pobraną z rośliny kwitnącej .Siewki mogą być różne i nie mam pojęcia kiedy wchodzą w kwitnienie, ale pewnie nie prędko :roll: .
Solandra to jak dobrze Iwona napisała pnącze i inaczej nie będzie :roll: .Bardzo twarde i długie łodygi są mocno nieporęczne w naszym klimacie, więc uprawa dla samych liści jak dla mnie odpada ;:213 .U mnie zimuje w szklarni a i tak są ogromne problemy :(



Oparłam o moją Maaximę szpadel i jeśli nie zakwitnie tej zimy to będzie jej ostatni sezon .
Wniosłam potworka do szklarni już jakiś czas temu by jej nie ruszać
Nie zmieniałam tymczasowej zimowej donicy 10L samych korzeni , nawoziłam tylko na początku sezonu a teraz już nic .
Jestem bardzo ciekawa czy zakwitnie ;:224

Są jeszcze inne solandry do testowania jak Longiflora , variegaty (maxima i longiflora ) , nitida


Longiflora zakwitła w szklarni w połowie stycznia .Stała od strony południowej.

Stapeliowaty roślina nie musi być wielka by była zdolna do kwitnienia .
Robiłam sadzonki z mojego potworka 20-40 cm i miały pączki.
Wystarczy , że zostanie pobrana z matecznika (z części już kwitnącej ) .


Longi była malutka jak na solandrę i zakwitła tak
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Variegata (chyba Maxima)
Miała rosnąć równie szybko jak zielona , ale rośnie bardzo wolno.
W doniczce męka ,a jak posadziłam ją do gruntu pod bananowcami to powoli ruszyła .Potrzebuje pewnie stałej wilgotności.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Solandra maxima

Post »

Rozwiałaś moje nadzieje na kwiaty Anmetko:
Zauważyłam ,że Maxima zawiązuje pączki na zeszłorocznych przyrostach
Obciachałam ją jesienią bo by się nie zmieściła na kwaterę,długo po zimie nie mogła się zebrać
a teraz wygląda ładnie ale w świetle tego co piszesz ,nie ma szans na kwiaty :(
Czyli muszę wytrzymać jeszcze jeden sezon... teraz nie będę cięła. W razie potrzeby ponaginam jej pędy ale nie będę ciąć.
Jeszcze mam ją w ogrodzie...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”